Практично кожен з нас чув про так зване «дробове харчування». Однак мало хто замислювався над тим, що ж воно собою являє і кому підходить.

Що являє собою дробове харчування?

Дробове харчування – це особлива схема прийому їжі. Відмінними рисами дробового харчування є часті прийоми їжі маленькими порціями, а також довге пережовування їжі. Дробове харчування передбачає вживання їжі через кожні дві-три години, тобто чотири-шість разів на добу. Прихильники такого підходу заявляють, що дробове харчування сприяє зниженню рівня холестерину в крові і нормалізації маси тіла. Також вони стверджують, що часті прийоми їжі прискорюють обмін речовин, розвивають м’язову масу і збільшують внутрішні резерви організму. Звичайно, такі заяви звучать досить привабливо. Однак які реальні факти можуть підтвердити ці твердження?

Науково доведено, що рівень холестерину в крові у людей, які харчуються п’ять-шість разів на день, нижчий на 5%, ніж у людей, які харчуються один-два рази на добу. Крім того, цілий ряд досліджень показує, що чотириразове і п’ятиразове харчування зменшує або повністю усуває ризик розвитку ожиріння. Також було встановлено, що триразове харчування не викликає зниження нормальної ваги. Крім цього, регулярне дробове харчування сприяє нормалізації рівня глюкози в крові. Заяви про користь дробового харчування для інших систем організму поки не знайшли наукового підтвердження. Таким чином, дробове харчування надає сприятливу дію на нормалізацію ваги. Однак наявність інших позитивних ефектів не гарантується, але все ж допускається.

Однак дробове харчування підійде не всім. Людям, яким важко контролювати кількість з’їденої їжі, швидше за все, не підійде дробове харчування – для них значно підвищена небезпека переїдання. Крім того, багато хто має звичку «заїдати» стрес. При дробовому харчуванні такі люди їдять занадто часто. Тому, якщо людина перетворює маленькі порції їжі у великі або вона не може контролювати частоту прийомів їжі, то дробове харчування може мати для неї негативні наслідки.

Варто відзначити, що триразове харчування також є корисним. Адже крім кількості прийомів їжі присутні й інші чинники, що вимагають не меншої уваги. Приміром, важливо враховувати загальну калорійність їжі, що з’їдається.

Про властивості дробового харчування

Нерегулярне харчування робить украй негативний вплив на організм людини. При нерегулярному харчуванні відбувається збій біоритмів і порушується обмін речовин. Крім того, сильно зголодніла людина, сідаючи за стіл, ризикує переїсти.

Регулярне часте харчування значно краще втамовує голод, ніж одноразовий прийом порції великого обсягу. Також при дробовому харчуванні ймовірність порушення плану прийому їжі мінімальна, оскільки часті прийоми їжі підтримують відчуття насичення і попереджають виникнення сильного голоду.

Поради по дробовому харчуванню

Маленькі часті прийоми їжі повинні бути збалансованими, тобто містити білки, складні вуглеводи і корисні жири. Кожен такий «перекус» по калорійності повинен становити половину обсягу від звичної порції. Отже, в загальній сумі за добу людина отримає таку ж кількість калорій, як і при звичайному харчуванні, тільки з різними інтервалами.

Дуже важливо дотримуватися рекомендованих норм харчування. Потрібно пам’ятати, що організм потребує таких поживних речовин, як вітаміни, мікроелементи та макроелементи. Також потрібно визначити, кількість прийомів їжі за день. Після необхідно розрахувати калорійність кожного перекусу. Для цього потрібно розділити рекомендовану добову норму калорій на кількість прийомів їжі за день. Аналогічним чином можна розрахувати норми споживання вітамінів і мінералів.

Для того щоб не готувати їжу для кожного прийому їжі, слід приготувати страву звичайного обсягу і розділити її на частини. При цьому варто завжди, пам’ятати: скільки прийомів їжі не вибрала б людина (шість або три), правильне і регулярне харчування значно корисніше незбалансованого і нерегулярного. Головне – це прийняти конкретний план харчування, якому ви будете слідувати, і який виявиться ефективним саме у вашому випадку.

Підводячи підсумки, варто ще раз сказати, що більше значення має регулярне харчування, вживання здорової та корисної їжі, а також надходження в організм необхідних поживних речовин, ніж кількість прийомів їжі. Також важливим є рівномірний розподіл добового калоража протягом усього дня. При дотриманні цих нескладних правил можна досягти поставлених цілей і нормалізувати масу тіла.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДІБРАТИ ДІЄТУ

ЗДОРОВІ НАПОЇ ДЛЯ ВСІЄЇ РОДИНИ

ЯК ЗБЕРЕГТИ ФІГУРУ ПІСЛЯ ДІЄТИ