Риніт (нежить) є найбільш частим проявом багатьох захворювань (наприклад, грипу, парагрипу, кору, аденовірусної або риновірусної інфекції).

Риніт (запалення слизової оболонки порожнини носа) – одне з найчастіших захворювань серед дорослих і дітей, яке може бути і самостійним, і одним із проявів або ускладнень інфекційних хвороб. За характером перебігу риніт поділяють на гострий і хронічний. Найчастіше дане захворювання викликається інфекційними агентами (бактеріями, вірусами). Також риніт може розвиватися внаслідок алергічних і нейровегетативних реакцій. Виникненню нежиті сприяє переохолодження, сильне забруднення повітря (запиленість, загазованість).

Прояви риніту

Початкові прояви гострого риніту включають відчуття свербежу, печіння і сухості в носовій порожнині, чхання, загальну слабкість. Також можлива поява болю в суглобах, м’язах. Відчуття дискомфорту в носовій порожнині поступово переходить в закладеність, нюх при цьому знижується. Надалі при прогресуванні захворювання в носовій порожнині починає накопичуватися слиз і виділятися назовні. При цьому носове дихання утруднюється ще більше, дитина починає дихати через рот. Як правило, в цей період порушується сон, знижується апетит, можливе виникнення головного болю. Через два-чотири дні виділення з носа стають в’язкими, утворюються корки, посилюється закладеність носа.

симптоми риніту

Якщо при риніті своєчасно не почати лікування, виникає ризик розвитку таких серйозних ускладнень, таких як отит, синусит, фарингіт, ларингіт. Особливо небезпечний гострий риніт для грудних, а також ослаблених дітей. Тому необхідною є своєчасна діагностика захворювання і проведення лікувальних заходів.

Лікування гострого риніту у дітей

Терапія гострого риніту проводиться, як правило, амбулаторно. Виняток становлять випадки, коли риніт виник на тлі таких важких захворювань як грип, кір, аденовірусна інфекція. У цьому випадку лікування дитини проводиться в інфекційному стаціонарі.

При лікуванні гострого катарального риніту дитина повинна перебувати в приміщенні з теплим зволоженим повітрям. Такий мікроклімат сприятиме зменшенню відчуття печіння і сухості в носовій порожнині. Дієта при гострому катаральному риніті повинна бути щадить: на час хвороби слід виключити гострі пряні страви з раціону. Також в цей період необхідно вживати їжу, багату вітамінами, пити багато теплих напоїв (наприклад, чаю, трав’яних зборів). Крім того, слід приймати вітамінні препарати, зокрема аскорбінову кислоту (вітамін С).

Нежить у дітей

При гострому катаральному риніті позитивний вплив надають відволікаючі, теплові процедури, наприклад, ванни для ніг, а також фізіотерапія. Крім цього, призначається медикаментозне лікування: використовуються лікарські препарати, що сприяють зниженню в’язкості відокремлюваного слизу, носову порожнину зрошують сольовими розчинами, застосовують судинозвужувальні засоби. Процес одужання прискорюють промивання порожнини носа місцевими антисептичними і сольовими розчинами.

Для зняття набряку слизової оболонки носової порожнини, полегшення дихання застосовують судинозвужувальні препарати у вигляді спреїв або крапель. Судинозвужувальні засоби надають швидкий ефект і відразу полегшують носове дихання. Однак препарати цієї групи необхідно використовувати з великою обережністю, так як вони здатні викликати звикання. У зв’язку з цим судинозвужувальними засобами можна користуватися протягом короткого періоду, не довше 3-5 діб. Також ефективними є краплі на олійній основі, хоча вони не дають такого ж швидкого результату.

лікування нежиті

Так як при гострому риніті доводиться часто звільняти ніс від слизу, необхідно пояснити дитині, як робити це правильно. Вкрай важливо не докладати надмірних зусиль при сморканні, так як це може викликати розвиток ускладнень (наприклад, середнього отиту). До того ж, для більш ефективного застосування лікарських препаратів слід дотримуватися кількох простих рекомендацій. По-перше, при закапуванні крапель потрібно використовувати тільки індивідуальну піпетку, при цьому потрібно вводити її в носову порожнину обережно, щоб не пошкодити слизову оболонку. По-друге, для більш рівномірного розподілу розчину по слизовій порожнині носа після закапування слід притиснути пальцем до перегородки крило носа і зробити кілька легких кругових рухів.

Для зниження захворюваності респіраторними патологіями, збільшення опірності організму дитини рекомендується проводити профілактичні заходи. Так, активний відпочинок на свіжому повітрі, водні процедури в значній мірі сприяють підвищенню стійкості до переохолодження, перегрівання і інших несприятливих факторів навколишнього середовища.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МЕДИКАМЕНТОЗНИЙ РИНІТ

ПОРУШЕННЯ НОСОВОГО ДИХАННЯ

ЗАКЛАДЕНІСТЬ НОСА