Для усунення закладеності носа використовуються, як синтетичні препарати, так і засоби на основі натуральних компонентів.

Найпопулярніші засоби

Нежить – запальний процес у слизовій оболонці носа, виникає при ряді захворювань, переважно при гострих респіраторних вірусних інфекціях. Через рясне виділення слизу при нежиті хворому важко дихати, крім того, втрачається нюх, погіршується апетит і порушується сон.

Для зняття неприємного симптому на сьогоднішній день використовуються безліч засобів. У переважній більшості випадків застосовуються назальні деконгестанти – препарати, що володіють судинозвужувальною дією.

Діючі речовини препаратів від нежитю належать до групи альфа-адреноміметиків. Це нафазолин, ксилометазолин, оксиметазолин, Тетризолін, фенілефрин та інші. При попаданні цих речовин в носові ходи звужуються артеріоли слизової оболонки носа, внаслідок чого в судинах зменшується потік крові. Так поліпшується прохідність носових ходів, і хворому стає легше дихати.

Три групи препаратів

Лікарські засоби на основі деконгестантів діляться на три групи, в залежності від часу дії:

  • препарати короткої дії – лікарські засоби на основі нафазоліну, дія яких триває не більше 4-6 годин. Як правило, засоби на основі нафазоліну можна застосовувати не частіше 4-х разів на добу. Серед основних недоліків нафазоліну – токсичний вплив на Війчастий епітелій;
  • препарати середньої дії – засоби від нежитю на основі ксилометазоліну. Тривалість дії таких препаратів розтягується на 8-10 годин, а їх ефективність набагато вище, ніж у препаратів на основі нафазоліну. Курс лікування Ксилометазоліном не рекомендується проводити довше 7 днів;
  • препарати тривалої дії – медикаменти на основі оксиметазолина. Такі засоби не рекомендується застосовувати більше 2-х разів на добу, так як тривалий спазм судин слизової оболонки носа може призвести до порушення її функціонування. Курс лікування Оксиметазоліном становить не більше трьох днів. Ці препарати протипоказані вагітним, хворим з порушенням функції нирок і цукровим діабетом, а також дітям до 1 року.
Комбіновані засоби

У деяких препаратах від нежитю деконгестант поєднується з іншим активно діючим компонентом. Найчастіше зустрічаються такі поєднання:

  • комбінація деконгестантів з блокатором Н-1-гістамінових рецепторів. Таке поєднання підвищує ефективність лікарського засобу, тому що крім судинно звужувальної дії, усувається набряк за рахунок дії антигістамінного компонента;
  • комбінація деконгестантів з муколітичним засобом. Муколитики – речовини, що розріджують і усувають слиз і мокроту. Завдяки такій комбінації речовин, слиз набагато швидше розчиняється, що забезпечує більш ефективне очищення носових ходів.
Ефірні масла і сольові розчини

За останній час популярними стали препарати на основі ефірних масел, а також сольові розчини для промивання носоглотки.

Ефірні масла мають протизапальну, спазмолітичну та антисептичну дію. Найчастіше до складу таких препаратів входять ефірні масла евкаліпта, м’яти і сосни.

Терапевтичний ефект сольових розчинів досягається завдяки змивання слизу, алергенів, мікроорганізмів та інших чужорідних частинок з носових ходів.

Незаперечною перевагою препаратів на основі ефірних масел і сольових розчинів є відсутність побічних ефектів, а також відсутність звикання.

Особливі рекомендації

Під час застосування будь-яких препаратів від нежитю у пацієнта досить за короткий період розвивається звикання до лікарського засобу. З цієї причини людина змушена приймати препарат у вищих дозах, внаслідок чого розвиваються більш виражені побічні дії, так як препарати від нежитю діють не тільки на судини слизової оболонки носа, але також і на судини всього організму.

Серед локальних побічних ефектів таких препаратів розрізняють набряк слизової оболонки носоглотки, печіння і сухість носової і ротової порожнин. При застосуванні лікарських засобів від нежитю можуть виникати і деякі загальні побічні ефекти: порушення сну, порушення серцевого ритму, прискорене серцебиття, нудота, блювота, порушення зору, підвищений кров’яний тиск та інші. Однак якщо чітко дотримуватися інструкції (Не перевищувати рекомендованої дози), то побічні дії таких препаратів будуть мінімальними і виникати досить рідко.

Переважну більшість ліків від нежитю не можна застосовувати щодо дітей віком до 2-х років. Краще всього використовувати лікарські засоби, призначені спеціально для дітей. Як правило, в таких препаратах концентрація активно діючих речовини набагато нижче.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ІНФЕКЦІЙНИЙ ЧИ АЛЕРГІЧНИЙ НЕЖИТЬ

ГОЛОВНИЙ БІЛЬ ПРИ ЗАСТУДІ І НЕЖИТІ