Комахи – крихітні створіння, часом, тримають у страху самого царя природи – людину. Яка ж природа страху людини перед комахами?

Причини інсектофобіїСтрах не завжди ірраціональний, часом саме він утримує нас від дій, які здатні заподіяти шкоду. Страх – це базова емоція, завдяки якій, власне, людство і вижило, як біологічний вид. І значення цієї емоції важко переоцінити, адже саме завдяки страху реалізується один з основних інстинктів – інстинкт самозбереження. Інсектофобія або боязнь комах, займає в списку всіляких фобій далеко не останнє місце. Здавалося б, який відчутної шкоди можуть заподіяти людині таргани, мухи, коники та їм подібні? І, тим не менш, величезна кількість людей різної статі і віку не на жарт бояться їх. Чому ж так відбувається? У світі не так багато людей, які вважають комах по-справжньому красивими. Звичайно ж, метелика або сонечка у багатьох викликають розчулення, але все-таки частіше люди просто не надають значення існуванню комах, просто не помічаючи їх. Але часом, панічний страх опановує людиною навіть при звуці дзижчання комахи. Будь-який контакт з мухою, тарганом або комаром стає для такої людини справжнім випробуванням, а вилазка на природу і зовсім перетворюється на кошмар. Адже справжньому інсектофобу комфортно буде тільки у власній квартирі, де всі вікна захищені москітними сітками. 

Читайте також:  Як змусити себе відпочити, якщо голова зайнята роботою: поради психолога

Причини інсектофобії 

Перше місце серед причин, що викликають розвиток фобічних розладів займають неприємні події, що відбулися з людиною в дитинстві. Наприклад, якщо дитину вкусив комар або оса, і цей укус викликав якісь відчутні наслідки або потряс дитячу свідомість, може сформуватися фобія. Звичайно ж, існують і інші, не менш вагомі причини, що призводять до формування ірраціональних страхів. І навіть у випадку, якщо комаха не заподіяло дитині ніякої шкоди, він може просто припустити, що маленькі, літаючі істоти можуть становити велику небезпеку. Не володіючи знаннями про комах і реальному шкоду, які вони здатні або не здатні заподіяти, дитина щиро вірить в те, що крихітний жучок-павучок може образити його. До того ж сьогодні, завдяки такому кінематографічному жанру, як фільми жахів, страхи просто нав’язуються людині, і особливо це стосується дитячої, ще не сформованої психіки. Величезні павуки, що володіють великим інтелектом, і намагаються знищити людство, гігантські оси, що полюють за дорослими і добре озброєними воїнами, і, що важливо, які перемагають їх. Звичайно, страшно! Особливо дитині. 

Читайте також:  Як змусити себе відпочити, якщо голова зайнята роботою: поради психолога

Малюкові може здатися, що він є єдиною метою маленьких, але «небезпечних» шкідників, хоча насправді, абсолютно не цікава їм. При вигляді комахи, свідомість інсектофоба звужується до такої міри, що у нього складається враження, ніби сховатися від дрібної напасті не представляється ніякої можливості. 

Не менш грунтовної причиною для виникнення фобії є наслідування батькам, частіше мамі, або іншим дорослим родичкам. Коли дорослі починають верещати при вигляді таргана або оси, що залишається дитині? Подібна манера поведінки дорослих може викликати відчутний зсув у свідомості дитини. Дитячий розум схильний до наслідування, і малюк може вирішити, що повинен поводитись так, як роблять дорослі. 

Ознаки інсектофобіі 

інсектофобіяЛюди, що страждають інсектофобіей, повідомляють, що коли комаха знаходиться в безпосередній близькості, страх повністю оволодіває їх свідомістю. У відповідь на ірраціональний страх в організмі людини відбуваються зміни, що викликають симптоми, характерні для всіх фобій: 

· Напруга всіх м’язів (особливо м’язів спини) 
· Виникнення бажання покинути місце, де виявилося комаха 
· Розмахування руками й інше неадекватна поведінка 
· Безконтрольність і непередбачуваність дій 
· Нездатність почути здорові доводи 

Управління інсектофобієй 

Для того щоб позбутися від інсектофобіі і навчитися справлятися з подібним станом, лікарі рекомендують, перш за все, придбати енциклопедію комах з ілюстраціями. Зробивши це, людина повинна спробувати змиритися з видом комах і спробувати знайти в їх образі щось приємне, може бути колір або форма. Якщо у людини залишилися спогади про якомусь фільмі, який справив страхітливі враження ще в дитинстві, цей фільм варто переглянути. Напевно сюжет не здасться таким вже страшним. 

Читайте також:  Як змусити себе відпочити, якщо голова зайнята роботою: поради психолога

Безумовно, у випадку, якщо самостійні спроби впоратися з ірраціональним страхом не приносять відчутних результатів, найкращим рішенням буде звернення за консультацією до фахівця, який працює з фобіями.

“Антидепресанти не лікують, а маскують розлади психіки. Для лікування фобій потрібна психотерапія.” 

Для лікування подібного роду фобій широко застосовується поведінкова терапія, яка дає в більшості випадків хороші результати. Не менш поширена і, так звана, конфронтаційна терапія – прямий контакт з об’єктом фобії у присутності терапевта. Під час такого сеансу у людини з’являється можливість розглянути комаху, яка ізольована від нього, пізніше – доторкнутися до неї. Примітно те, що деякі люди, які позбулися інсектофобіі, згодом заводять комах в якості домашніх вихованців. Таке явище називається – гіперкомпенсація страху.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News