Камені в нирках ніколи не бувають нешкідливими і навіть можуть бути небезпечні для життя, при цьому від каменів у нирках страждає все більше людей. Ми пишемо, які симптоми, пов’язані з даним порушенням, повинні змусити негайно звернутися до лікаря.

Поширеність каменів у нирках у сучасних людей багато в чому пояснюється особливостями способу життя: в ньому занадто мало руху, є нерегулярне і незбалансоване харчування, вживається недостатня кількість води.

Камені в нирках утворюються, коли деякі речовини з раціону, в першу чергу щавлева кислота і кальцій, а також сечова кислота та інші, що концентруються в сечі. Переважна більшість каменів у нирках складається з оксалату кальцію, решта – це в основному камені сечової кислоти.

Розмір каменів у нирках може варіюватися від крихітних до великих, включаючи такі, які займають всю ниркову лоханку. В деяких випадках вони можуть залишатися протягом усього життя без прояву симптомів.

Симптоми ниркових каменів. Камені в нирках стають серйозною проблемою, коли вони починають рухатися, блокують вихід з нирки, потрапляють в сечовід або блокують вхід в сечовий міхур. Залежно від того, де саме знаходиться камінь, це може призводити до різноманітних больових синдромів. Зокрема, ознаками каменів у нирках можуть бути:

  • відчуття натягу, яке виникає знову і знову (хвилеподібно),
  • дискомфорт в нижній частині живота,
  • болі в спині,
  • біль в яєчках у чоловіків.

Біль, викликаний нирковими каменями, іноді плутають з проблемами спини (міжхребцевої грижею) або апендицитом. Тому при незначному або терпимому больовому синдромі потрібно обов’язково відвідувати лікаря і уточнювати його причину.

Терпіти сильні ниркові кольки не вийде. Багато жінок характеризують такі болі як «сильніше, ніж при пологах».

Камінь в нирках – це може бути небезпечно для життя. У гіршому, хоча і рідкісному випадку камінь здатний повністю перекривати сечовід, що може сильно пошкодити нирки. В таких обставинах бактерії отримують можливість для швидкого розмноження, що загрожує інфекцією і розвитком загрозливого для життя стану уросепсису. При цьому порятунок людини залежить від швидкості медичного втручання і лікування ниркової коліки.

Камені в нирках можуть відновлюватися. Після видалення каменів важливо проводити їх цілеспрямовану профілактику, оскільки камені можуть утворюватися знову.

Кальцій і оксалати, які складають більшість каменів в нирках, є речовинами, які приймаються з їжею. Якщо концентрація двох солей в сечі занадто висока, вони осідають і утворюють кристали. Щоб зменшити цю концентрацію, необхідно виробляти більше двох літрів сечі в день, це запобігає процесу відкладання в сечі кристалів – попередників каменів у нирках. З цієї причини важливо пити достатньо води.

Крім того, існують природні інгібітори, які запобігають утворенню кристалів: ці речовини містяться в переважній більшості овочів. Ось чому для нирок кращим раціоном харчування є наближений до вегетаріанського.

Однак існують овочі, які небажані для нирок, тому що вони містять оксалати, – це шпинат і ревінь. Їх споживання повинне контролюватися.

Також людям, схильним до каменів в нирках, слід споживати менше кальцію, тому в своєму раціоні вони повинні контролювати кількість молочних продуктів і сиру, хоча і не відмовлятися від них остаточно. Коли в раціоні занадто мало кальцію, організм автоматично поглинає більше оксалатів з їжі, і ризик ниркових каменів зростає.

Джерело: МедікФорум