Батьківщиною кардамону є Південно-Східна Азія. Зважаючи на високу вартість, його по праву називають королем спецій. Дорожче кардамону тільки шафран, і ваніль, яка займає друге місце. Крім того, що він кардамон широко використовується в приготуванні їжі, важко переоцінити лікувальні властивості рослини – він просто дивовижно діє на травну, серцево-судинну та сечостатеву системи організму, а також контролює появу ракових пухлин і рівень холестерину в крові.

Що таке кардамон

Згідно з ботанічними характеристиками кардамон належить до імбирних, а його науковим ім’ям є Elettaria cardamomum, тобто, кардамон справжній. Розрізняють 2 головних підвиди кардамону – зелений або справжній, і амомум – кардамон чорного, білого або червоного кольору. На сьогоднішній день він доступний в більшості тропічних місць Південно-східній Азії, на півостровах Індостан, Індокитай, Корейському, а також на островах Японії та в Китаї. Але вважається, що вирощування кардамону почалося в тропічному і вологому індійському кліматі.

Міністерство торгівлі і промисловості спеціями Індії визнає три різновиди кардамону: малабарський, майсурський і важука. Існує також четвертий різновид – нджалани, яка придбала таку ж популярність, як і три попередні. Цей сорт – справа рук Себастьяна Джозефа власника невеликої ферми в провінції Керала.

Кардамон дозріває у коробочках, маює вигляд своєрідного стручка, в якому знаходяться чорні насіння. Коробочка і насіння однаково мають приємний аромат і смак, що пояснює їх використання в якості ароматизаторів у національній кухні Індії. Кардамон використовують при приготуванні і пряних і гострих страв, а в десерти додають, щоб підкреслити їх пікантність. Настій з кардамону має таку ж велику популярність в Індії, як і імбирний настій.

В Індії він традиційно вважався зіллям і був одним з інгредієнтів в Аюрведі (давня практика лікування і способу життя в Індії), а також використовувався в медицині Китаю. Його використовували як ліки для лікування зубів і порожнини рота, хвороб горла, закупорки легень, туберкульозу легенів, запалення очного століття, кишково-шлункових розладів, руйнування каменів нирок і жовчного міхура. Крім того, його застосовували в якості протиотрути.

На кожні 100 грам кардамону припадає 300 ккал енергії, а також в ньому містяться вуглеводи (68 гр.), білки (11 гр.), клітковина (28 гр.) і нульове кількість холестерину. Кардамон також багатий різними вітамінами і мікроелементами. Він містить вітамін А, В1, В2, В3, В6, С, а також достатню кількість натрію, калію, кальцію, міді та інших корисних хімічних мінералів.

Корисні властивості кардамону

Ми вже згадували про те, що кардамон здійснює сприятливий вплив на дуже важливі системи нашого організму. Його використовують у лікуванні захворювань травного тракту, серцево-судинних захворювань та для поліпшення циркуляції крові. Також кардамон дозволяє тримати під контролем баланс холестерину, утворення ракових пухлин.

Доведена його корисність у лікуванні хвороб порожнини рота та інфекційних хвороб сечової системи, таких як цистити, нефрити або гонорея. Кардамону також властиве посилення статевого почуття, тому його застосовують для лікування імпотенції, порушення ерекції та передчасної еякуляції. Тобто, він є ідеальної пряністю, що володіє безліччю лікувальних можливостей. Пропонуємо розглянути їх більш ретельно.

1) Запобігання раку товстого кишечника

Рак, особливо товстої кишки, є однією з провідних хвороб у світі з летальним результатом. Зростання вартості традиційної протиракової терапії і наступні побічні дії закликають вчених шукати альтернативу усталеної практики. Дослідження, які проводили професор Сенгупта з колегами в Читтаранджанському Національному інституті по лікуванню раку в Колкаті (до 2001 року – Калькутта) показують, що вживання кардамону дає позитивний результат у протидії раку товстої кишки в обсязі до 48%.

2) Користь для серцево-судинної системи

Кафедра фармації та фармакології в Університеті імені короля Сауда, в Саудівській Аравії, провела наукові дослідження. Згідно з їхніми результатами, було встановлено, що використання кардамону для профілактики хвороб серцево-судинної системи дозволяє знизити в результаті рівень серцебиття, тобто, ритму, і контролює гіпертензію, тобто, підвищений тиск. Мікроелементи, які знаходяться в кардамоне здатні ліквідувати різкий стрибок ліпідів.

В експерименті відділу фармакології і токсикології ТОВ «Індустан Антибайотикс» в індійській Пуні, проведеного під керівництвом проф. Дюлея миші перебували на дуже поживній дієті, в якій використовувалися благотворно впливаючі на печінку і серце антиоксидантні ензими з кардамону. Ці ензими вплинули на кількість холестерину і помітно допомогли в його контролі.

3) Антидепресант

Кардамон також має антидепресивні властивості. Ефірна олія спеції – одне з масел, що використовується в ароматерапії. Воно може застосовуватися не тільки для боротьби з депресією, але і для лікування різних хвороб, починаючи від розладів шлунку і закінчуючи парагонімозом (паразитарне захворювання, викликане паразитами в легенях, яке вражає тканини легенів, м’язів і навіть головного мозку).

4) Попередження хвороб травного тракту

Кардамон вважається традиційним елементом Аюрведи та медицини Китаю, для боротьби з шлунково-кишковими хворобами. Метанольний екстракт кардамону – це компонент, який допомагає контролювати розлади травного тракту, такі як кислотність, здуття та спазми кишечника. Дослідження, проведені проф. Джамалем на кафедрі хімії (Джамія Хамбард, Нью Делі, Індія), привели вчених до висновку про те, що швидко випаровуються витяжки масла кардамону здійснюють позитивний вплив на розлади травного тракту.

5) Протимікробні властивості

Протягом декількох тисячоліть вважалося, що кардамон має протиінфекційними властивостями. Для сучасної науки це означає, що кардамон містить антимікробні елементи. Ця теорія була перевірена в університеті Ван Юзюнчу Іл професором Аг Огли. Експеримент був проведений на оліях спеції, які легко випаровуються. Було встановлено, що вони здатні гальмувати розвиток і поширення деяких дуже небезпечних мікробів, регулярно провокують харчові отруєння.

6) Антиспазматичні та протизапальні властивості

Згідно Аюрведе, кардамон є прекрасним засобом при болях в суглобах і м’язах. Спазми м’язів дуже часто спостерігаються у людей старшого віку. До них призводять раптові скорочення тих же м’язів.

Дослідник Аль-Захар з колегами з вищезазначеного університету в Саудівській Аравії провели дослідження з використанням тварин. В результаті вони прийшли до висновку про можливість використання кардамону в якості контролера м’язових спазм. А недавні докази, отримані шляхом експерименту, доводять здатність кардамону також здійснювати протизапальну і протиканцерогенна вплив.

7) Хвороби порожнини рота

В індійській та китайській медичній практиці кардамон вже багато століть використовується для профілактики порожнини рота. Після винаходу антибіотиків виявилося, що їх використання породжує появу змішаних результатів, а також побічних ефектів, тобто вони можуть знищувати сприятливі бактерії-пробіотики.

У той же час використання спецій є ідеальним, так як таких побічних ефектів, які прискорюють розвиток лише інфекційних бактерій, а не пробіотиків, вони не дають. Ісао Кубо, Масакі Гимеджима і Гісао Мурої у відділі ентомології та паразитології в Каліфорнійському університеті, провели дослідження з використанням кардамону і довели наявність у ньому протимікробних властивостей.

8) Протиастматичні здібності

Кардамон також використовується для лікування астми та інших респіраторних захворювань. Одне дослідження доводить – свіжі екстракти кардамону є досить ефективними для відкривання дихальних шляхів у лабораторних тварин. Вони також провокували позитивний вплив на внутрішні стінки трахеї. Це попереднє дослідження дуже цінне і гарантує продовження дослідних робіт.

9) Детоксикація організму

Метаболічні процеси в нашому організмі породжені токсинами і вільними радикалами. Для того, щоб організм залишався здоровим, їх потрібно нейтралізувати і вивести. З іншого боку, ці токсичні речовини здатні провокувати розвиток деяких хвороб, в першу чергу раку і швидке старіння організму.

Кардамон також відомий як агент з детоксикації. Ефірні масла, а також біохімічні елементи кардамону, забезпечують ефект детоксикації. Дослідження проф. Даса показує ефективність кардамону в боротьбі проти ракових клітин.

10) Користь для кровоносної системи і циркуляції крові

Традиційна терапія, наприклад, ароматерапія, широко використовує кардамон для лікування астматичних нападів і бронхітів, за допомогою поліпшення кровообігу у тканинах легенів. У Мангалорском університеті (Індія) під керівництвом проф. Нітта були проведені дослідження, в ході якого кардамоновые ефірні частинки були протестовані на групі, що складається з людей в стресовому стані. Це дослідження змогло довести ефективність кардамон для профілактики кровопостачання організму.

11) Лікування болю в горлі, блювотних рефлексів і нудоти

Є відомості використання кардамону як засіб проти нудоти. Також він сприяє зниженню чутливості до рефлексів нудоти і блювоти. Крім того, кардамон дуже ефективний для хвороб горла. Якщо його заварити, додати трохи кориці і полоскати цим розчином вранці горло, то болі, і навіть ангіна, пройдуть дуже швидко.

Застосування в інших цілях

Солодкий аромат кардамону традиційно вважався афродизіаком. Також його корисні властивості полягають у здатності впливати на імпотенцію і передчасне виверження сімені. Крім того, кардамон ефективний при лікуванні хвороб сечостатевої системи, таких як цистити, нефрити або, наприклад, гонореї.

Гикавка може бути досить болісною, особливо у дітей. Існують народні методи подолання цього стану, які іноді діють, а іноді – ні. У подоланні гикавки кардамон завжди ефективний – візьміть кілька коробочок кардамону і запарте їх в окропі. Випивши цей настій, ви звільнитеся від цього настирливого стану.

Також кардамон дозволяє освіжити дихання – можна жувати і насіння, і коробочки – ваше дихання набуде свіжості. Секрет – в ефірних частинках цієї спеції. Не дивно, що кардамон можна знайти серед інгредієнтів жувальних гумок.

Подивившись на перелік лікувальних можливостей кардамону, напевно, кожен зможе знайти в ньому щось корисне для свого здоров’я. Не полінуйтеся мати у себе в будинку цю неймовірно цілющу та ефективну спецію, яка завжди прийде вам на допомогу!

Джерело: HeadInsider