Шкода від вживання кави та кавових напоїв очевидна. Але перш ніж довіряти безлічі статей на дану тему, давайте самі спробуємо розібратися в кожному компоненті, що входить до складу кави, проаналізуємо і визначимо оптимальну частоту прийому і допустимі кількості у цій статті.

Кава: склад, вплив на організм людини

Склад кави

Основний компонент кави – кофеїн. Це алкалоїд, який можна розглядати, як психостимулятор, що надає напою підбадьорливі і збуджуючі властивості. Його вплив на ЦНС, в першу чергу на кору головного мозку, стимулює процеси гальмування розслаблюючих і активізацію роботи збуджуючих рецепторів. Це сприяє звуженню судин, прискоренню кровообігу і посилення обмінних процесів у головному мозку. На тлі цієї дії відбувається багатократне прискорення нервових імпульсів від нейрона до нейрона, що веде до підвищеного рівня нервового збудження. Тому на певний проміжок часу потреба організму у відпочинку відпадає, натомість людина відчуває приплив сил, життєву активність і підвищену працездатність. Крім цього одна з дій кофеїну – це контроль за засвоєнням, переробкою та утилізацією глюкози в організмі.

Кава є зберігачем декількох десятків органічних кислот: оцтової, лимонної, яблучної, щавлевої і багатьох інших. Всі вони активно впливають на функцію шлункової секреції, як наслідок – виділення великої кількості шлункового соку, що сприяє швидкому переварюванню їжі. Одна з кислот, є фенольним з’єднанням – хлорогенова кислота. У великій кількості вона міститься в зеленій каві. Її головна цінність полягає в розщепленні жирів. З-за цих властивостей напій з високим вмістом хлорогенової кислоти дуже популярний серед людей, що стежать за своєю вагою. Тільки треба враховувати, що кисле середовище органічних кислот агресивно впливає на слизові оболонки як шлунка, так стравоходу і кишечника.

До складу кави так само входять біологічні компоненти, які завдяки своїм властивостям активно беруть участь в процесах обміну речовин організму і нормалізації нервової діяльності. До них належать вітаміни групи В, включаючи нікотинову кислоту, вітамін РР, а також калій, залізо, кальцій, фосфор.

Вплив кави на організм людини

При досить частому прийомі міцної кави, з боку серцево-судинної системи виникає аритмія (порушення ритму серцевих скорочень), різке почастішання пульсу, неконтрольоване підвищення артеріального тиску за рахунок звуження судин. Але серцева артерія при прийомі напою розширюється, що сприяє інтенсивній роботі міокарда за умови високої працездатності людини. А ще, кава діє як ліки при періодично виникаючих головних болях, гіпотонії і помірному уповільненні частоти пульсу.

З боку нервової системи при активному прийомі кави на тлі відчуття життєвої активності, підвищеної розумової працездатності, припливу сил, через деякий час виникає необхідність у додаткових порції напою, у зв’язку з відчуттям дратівливості, хронічної втоми, зниженням працездатності, млявості, тривожності, порушення сну, зниження лібідо аж до депресивного стану. Але звикання до напою обумовлено тільки неконтрольованим, частим прийомом кави.

Тепер розглянемо вплив напоїв, які містять каву на травну систему. Як було сказано вище, органічні кислоти, що входять до складу кави активізують і прискорюють процес травлення за допомогою інтенсивного вироблення в шлунку соляної кислоти, в підшлунковій залозі ферментів і граничну порцію жовчі за рахунок функції роботи печінки і жовчного міхура. Тобто всі ці компоненти підсилюють процес травлення, але якщо подивитися з іншого боку, то відбувається з’їдання слизових шлунково-кишкового тракту і як наслідок, розвиваються запальні процеси в шлунку, підшлунковій залозі, жовчному міхурі та кишечнику.

Так само варто звернути увагу на функцію гормональної системи при вживанні кави. Лише невелика її кількість не роблять ніякого впливу на гормональний фон людини, в зворотному випадку, неконтрольоване вживання збиває нормальну роботу щитовидної залози на фоні зниженого вироблення гормонів, що призводить до руйнування імунної системи, стримування процесів метаболізму, руйнування поживних речовин до моменту їх засвоєння. Підсумок – виникнення гормонозалежних захворювань.

Крім цього, кава здатна впливати на кісткову систему. За допомогою подразнення слизових оболонок сечовивідних шляхів і частого сечовипускання, відбувається повільне засвоєння кальцію та інших мікроелементів, у зв’язку з вимиванням їх з організму. А також кальцій витрачається для нейтралізації дії кофеїну. Все це призводить до ламкості кісткової тканини, крихкості зубної емалі і надалі до остеопорозу.

Отже, детально розібравшись в речовинах, що входять до складу кави та її вплив на організм людини, можна сміливо стверджувати, що люди, які страждають захворюваннями серцево-судинної системи і проблемами з ШКТ повинні з великою обережністю вживати цей благородний напій. Саме з обережністю, а не відмовлятися від нього. Адже інтенсивність впливу компонентів кавових напоїв на системи кровотворення і внутрішніх органів обумовлені неконтрольованим вживанням великої кількості міцної кави сумнівної якості.

Як не нашкодити організму при вживанні кави?

Пропоную засвоїти кілька правил вживання кави, щоб не завдати шкоди організму:

– пийте не більше трьох кавових чашок на добу натуральної кави (американськими вченими доведено, що це профілактика хвороби Альцгеймера (стареча деменція));

– не пийте каву натщесерце, вибирайте час між прийомами їжі;

– після прийому порції кави випивайте склянку води без газу, щоб уникнути зневоднення і вимивання кальцію;

– додавши до кави скибочку лимона, ви заповните втрату органічних речовин;

– поєднання кави з молоком, вершками або шматочком сиру забезпечує обволікання слизових оболонок стравоходу, шлунка, кишечника, захищаючи від згубного впливу агресивних, дратівливих ШКТ продуктів.

А взагалі, кава – це такий же продукт, як і всі. Якщо з розумом підходити до його вживання, то як же можна відмовити собі відчути смак цього чудового ароматного напою, що приносить задоволення! Пийте на здоров’я!