Більше тисячі лікарських препаратів надають шкідливу дію на печінку. Уважно читайте інструкцію і консультуйтеся з лікарем щодо прийому того чи іншого препарату .

Печінка – найбільша залоза організму , яка виконує безліч функцій . Печінка є універсальним фільтром організму , оскільки всі речовини, що потрапляють з кишечника в кровотік , перш проходять саме через печінку.

Детоксифікаційна функція печінки зводиться до того , що печінкові клітини здатні виділяти специфічні ферменти , які зв’язуються з деякими токсинами і в такому вигляді потрапляють в кров , а потім вже виводяться нирками. При тривалих навантаженнях або деяких захворюваннях печінки , її клітини зношуються і втрачають здатність до знешкодження шкідливих речовин. Так розвивається інтоксикація . Найчастіше печінка страждає від надмірного вживання алкогольних напоїв , а також від прийому деяких ліків.

Небезпечні препарати

Згідно з медичними спостереженнями , приблизно 20 % пацієнтів, що приймають ті чи інші медикаменти , страждають від побічних явищ (найчастіше пов’язаних з печінкою ) , викликаних цими препаратами. На сьогоднішній день вже зареєстровано більше тисячі фармацевтичних препаратів , які можуть негативно діяти на печінку. При цьому в 30 % випадків від даних препарати призводять до важких уражень печінки аж до летального результату .

Найбільш шкідливий вплив на печінку надають антибіотики і деякі гормональні препарати, зокрема естрогени , прогестерон і тестостерон. Печінка втрачає здатність знешкоджувати токсини з крові , крім того , порушується процес вироблення жовчі , з якою токсини можуть виводитися з організму. При інтоксикації печінки у хворих можуть утворитися жовчні камені , розвинутися холестаз , а також погіршитися загальний стан організму.

Особливо уважними пацієнтам варто бути при поєднанні деяких препаратів . Зазвичай , в інструкції зазначено , до яких несприятливих наслідків може призвести взаємодія лікарського засобу з іншими групами медикаментів. Ризик розвитку печінкових порушень істотно підвищується при поєднанні трьох і більше лікарських засобів , які приймаються одночасно. При поєднанні 6 і більше препаратів , ймовірність побічних реакцій з боку печінки досягає 80 % !

Група ризику

Як відомо , порушення функції печінки при прийомі ліків спостерігаються не у всіх. У першу чергу лікарським інтоксикацій схильні пацієнти з уже наявними захворюваннями печінки , оскільки в даному випадку печінка буде погано справлятися з утилізацією хімічних речовин.

У групі ризику знаходяться і особи, що зловживають алкоголем. Хронічне вживання алкоголю призводить до того , що токсичні реакції печінки на ліки можуть виникати і при більш низьких дозах. Особливо , алкоголіки чутливі до дії препаратів з парацетамолом .

Ймовірність інтоксикації печінки також збільшується у вагітних жінок , дітей і літніх людей.

Симптоми печінкової інтоксикації

При лікарських ураженнях печінки перші симптоми можуть бути виражені не сильно. У хворого може відзначатися загострення нюху , втома , легка нудота , поганий апетит , почуття дискомфорту в правому підребер’ї. Як правило , на такі симптоми людина не звертає уваги протягом тривало часу . Особливо , якщо симптоми турбують не постійно, а час від часу , то хворий вважає за краще не приділяти цьому належної уваги. Однак якщо протягом тривалого часу ( у всіх по- різному) не звертатися до лікаря , то симптоматика інтоксикації може різко помінятися з розвитком тяжких порушень , таких як жовтяниця , набряклість , кровоточивість , інтоксикація організму та інші.

Лікування

Як нескладно здогадатися , при лікарській інтоксикації основним лікувальним заходом є відмова від препарату , що заподіює шкоду печінки. Як відомо , печінка – це орган з дуже великим резервом для відновлення , і якщо вчасно відмовитися від шкідливих препаратів , то функції печінки відновлюються повною мірою . Також терапія включає в себе дотримання призначеної лікарем дієти , повна відмова від алкоголю і прийом спеціальних засобів – гепатопротекторів – лікарських препаратів, що захищають тканини печінки від ушкоджень і відновлюють її функції .

У деяких випадках лікарям доводиться стикатися з ситуацією , коли пацієнтові завдають шкоди життєво важливі препарати , наприклад , приймаються при хворобах органів дихання , захворюваннях серця та інших серйозних порушеннях . У таких випадках необхідно ретельно продумати схему лікування і підібрати оптимальну комбінацію препаратів , щоб завдати мінімально можливий збиток пацієнтові .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОЧИЩЕННЯ ПЕЧІНКИ

СТЕАТОЗ ПЕЧІНКИ