У нашому шлунково-кишковому тракті природним чином присутні корисні бактерії, які в своїй сукупності утворюють поняття мікрофлора кишечника. Ці бактерії необхідні для нормального функціонування не тільки травної системи, але і життєдіяльності організму в цілому. Різні чинники провокують порушення мікрофлори, що може мати серйозні наслідки для здоров’я людини. Спробуємо розібратися, як не допустити цей дисбаланс, як відновити мікрофлору кишечника, і які продукти найбільш корисні для кишечника.

Кишечник і його мікрофлора

Корисні бактерії в мільярдній кількості в нашому організмі допомагають перетравлювати їжу, лікувати артрит, запобігати раку, знижувати ризик розвитку серцево-судинних захворювань, і навіть зміцнювати імунну систему. Хоча, як правило, корисні бактерії та інші мікроорганізми, що знаходяться в нашому кишечнику, розглядаються нами найчастіше з негативної точки зору.

Однак не всі з них завдають шкоди здоров’ю, і навіть навпаки — завдяки багатьом бактеріям людина живе. Наш організм еволюціонував не тільки для боротьби, але і для співпраці з мікроорганізмами.

Це може здатися неймовірним, але в нашому організмі кількість мікробів і кількість клітин самого організму приблизно однакова. Причому значна їх кількість знаходиться в кишечнику. Тому лікарі наполегливо рекомендують додавати в раціон корисні продукти для кишечника. Існує безліч способів стимулювати наш мікробіом (сукупність мікроорганізмів, що населяють кишечник). Пропонуємо деякі з них.

1. Відновити мікрофлору кишечника допоможуть продукти з пробіотиками

Пробіотики – це живі корисні бактерії або активні бактеріальні культури, що сприяють травленню та попереджують алергію. До продуктів харчування, що містять корисні бактерії, відносяться ферментовані продукти. До їх числа відносять ферментована соя (для її приготування соєві боби зброджуються), квашені овочі (капуста, огірки, помідори) і мочені яблука, пивні дріжджі, чайний гриб, а також кисломолочні та інші корисні продукти для кишечника, які запобігають порушенню мікрофлори.

З ферментованої сої готують темпі (соєвий продукт з твердою текстурою і присмаком горіхів і грибів), місо (соєва паста), соєвий соус (натуральний) та сир тофу (соєвий сир). Це надзвичайно корисні продукти для кишечника. Вони поліпшують засвоєння поживних речовин, усувають порушення мікрофлори, а також запобігають розвиток патогенної мікрофлори в кишечнику.

2. Корисні продукти для кишечника: харчові волокна

Пребіотики – компоненти їжі (харчові волокна і інші складні вуглеводи), які не засвоюються у верхніх відділах ШКТ. Але вони ферментують мікроорганізмами, що живуть у товстому кишечнику, чим створюється сприятливе середовище для існування корисної мікрофлори кишечника.

Пребіотики переважно містяться в рослинній їжі. Щоб створити умови для активного розмноження корисної мікрофлори, регулярно вживайте в їжу різноманітні крупи, хліб, цибулю, часник, квасоля, горох, спаржу, банани. Якщо ви не вживаєте достатню кількість перерахованих корисних продуктів для кишечника, варто подумати про прийом харчових добавок з пребіотиками. Тоді порушення мікрофлори точно вас не потурбує!

3. Цукор провокує порушення мікрофлори

В результаті частого вживання продуктів, що містять цукор, стан вашого кишечника може бути скоріше всього незадовільним, відбувається порушення мікрофлори. Продукти харчування, що містять рафінований цукор або велику кількість фруктози, сприяють зростанню захворювань, що провокують патогенну мікрофлору кишечника.

А саме хвороботворні бактерії та грибкові інфекції. Тому краще звернути увагу на корисні продукти для кишечника, щоб не виникало потреби відновлювати мікрофлору кишечника в авральному режимі.

Високий вміст цукру скорочує кількість води у кишечнику, таким чином відбувається пригнічення росту корисних мікроорганізмів, тобто відбувається порушення мікрофлори. Крім того, вважається, що вживання продуктів з високим вмістом цукру може бути причиною погіршення пізнавальних функцій, і негативного впливу на довготривалу і короткочасну пам’ять. Тому відновити мікрофлору кишечника можна, обмеживши споживання цукру. Ну а різні тести на перевірку пам’яті допоможуть виявити вже наявні проблеми з пам’яттю.

4. Корисні бактерії: не бійтеся забруднити руки

Пам’ятаєте ви ті старі часи, коли будучи дитиною, намагалися весь час залізти в бруд? Хоча це і вважається негігієнічним, але вся справа в тому, що деякі наші кращі друзі, корисні бактерії, що знаходяться саме в багнюці. Звичайно, ми не пропонуємо вам вимазатися брудом з голови до ніг в першій же калюжі.

Адже в ній присутні як корисні бактерії, так і патогенні. Але ви хоча б пообнімайтесь зі своєю кішечкою або собачкою, проведіть день у парку, попрацюйте в саду або на городі.

Мікрофлора кишечнику відіграє важливу роль у зміцненні імунної системи. У дітей, які виросли в сільській місцевості, де вони не пропустять нагоди залізти в бруд і знаходяться в оточенні домашніх тварин, рідко спостерігаються випадки алергії або які-небудь інші аутоімунні проблеми.

Імовірно, це може бути через те, що сільські люди мають більше контактів з мікроорганізмами, що живуть в грунті. А значить їх мікрофлора кишечника менш схильна до патогенного впливу.

5. Мікрофлора кишечника залежить від режиму сну

Регулярний 7-9-годинний сон дозволить вам відчути переваги здорового ШКТ, і відновити мікрофлору кишечника. Коли ви не висипаєтеся, рівень стресу різко підвищується. Як наслідок – скорочується корисна мікрофлора кишечника. А відновити мікрофлору кишечника не завжди просто.

У дослідженні, в якому вивчалося, як мікрофлора кишечника страждає від стресу, вчені звернули увагу на те, що у студентів університету в період інтенсивних навчальних навантажень виявилися низькі показники наявності лактобактерій (корисні бактерії) порівняно з відносно спокійним періодом на початку семестру. Таким чином, недолік сну і психологічний стрес пригнічує здорову кишкову флору. І пам’ятайте, що найкращий час для сну — це період з десятої години вечора до шостої години ранку.

6. Регулярно займайтеся спортом для здорової мікрофлори кишечника

Немає легких шляхів до здоров’я. Дослідження показують, що регулярне виконання фізичних вправ дозволяє відновити мікрофлору кишечника, стимулює ріст і життєдіяльність корисних мікроорганізмів.

Щоб мікрофлора кишечника була здоровою і корисною, займайтеся спортом не менше 30 хвилин в день. Фізичні навантаження допомагають побороти порушення мікрофлори. Але щоб повністю відновити мікрофлору кишечника, необхідний комплексний підхід.

Здоровий кишковий мікробіом сприяє нормальному травленню, нейтралізує токсини, зменшує запалення, підтримує імунітет, прискорює метаболізм. Здорове харчування, корисні продукти для кишечника і здоровий спосіб життя — це прості та ефективні способи відновити мікрофлору кишечника. Також при цьому стрімко підвищуються ваші шанси прибрати ненависний жир на животі!

Сподіваємося, ми переконали вас в тому, що здоров’я вашого організму залежить від того, наскільки здорова мікрофлора кишечника. А за конкретними рекомендаціями щодо прийому пробіотиків і пребіотиків вам краще звернутися до свого лікаря або гастроентеролога. Але натуральні і корисні продукти для кишечника ви можете вживати вдома скільки завгодно, щоб повністю виключити порушення мікрофлори.

Джерело: HeadInsider