Ось і закінчилися травневі свята, ми відпочивали, їли й пили. В організм потрапило багато шашлику, жирної і смаженої їжі, хтось побалував себе і алкоголем. Жирова хвороба печінки пов’язана з споживанням жирної їжі і відкладенням цих жирів в організмі. І чим більше жирів потрапляє в організм, тим гірше доводиться печінці. Точно також, чим більше жирів вже накопичено в організмі, тим гірше доводиться печінці.

Кровообіг в нашому організмі влаштований так, що кров проносить всі речовини через печінку. Туди ж потрапляє і надлишок отриманих з їжею жирів. Проходячи через печінку, цей надлишок жирів накопичується в клітинах печінки і ушкоджує її.

Небезпечними і шкідливими для печінки є жири тваринної природи, тобто жири містяться, наприклад, у м’ясі, салі, вершковому маслі, молочних продуктах високої жирності. Шкоду приносить холестерин, який міститься в тваринних продуктах. Рослинні жири не є такими небезпечними для печінки. Вони не містять в собі шкідливий холестерин. І, наприклад, так широко рекламоване рослинне масло в принципі не містить шкідливих жирів і холестерин. Існують і корисні жири, вони містяться в рибі і морепродуктах. Їх кількість у харчуванні можна не обмежувати.

Повернемося до пошкодження печінки. Всі отримані шкідливі жири накопичуються в печінці у великій кількості, вони руйнують клітини печінки і викликають запалення. Печінка не може повністю нейтралізувати весь надлишок жирів, і він накопичується в інших органах. Відкладення жирів на судинах призводить до розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, інфарктів та інсультів. Відкладення жирів пошкоджує і підшлункову залозу, порушуючи обмін глюкози і цукру в організмі, сприяючи розвитку цукрового діабету.

Погіршує ситуацію споживання алкоголю. Часто застілля з великою кількістю жирної їжі супроводжується і чимось з спиртного. Продукти розпаду спирту руйнують клітини печінки, також викликаючи запалення, і полегшують проникнення жирів в печінку.

Згадаю ще кілька моментів, які стосуються надмірної ваги. Безумовно, ми всі прекрасно розуміємо, що жирові відкладення не виникають з повітря. Вони потрапляють в організм з їжею. З різних причин, для печінки навіть не важливо, за якими саме. Вона просто отримує жири. Уявіть, скільки жирів пройшло через печінку і пошкодило її, перш ніж відклалося під шкірою живота і стегон!

Найважливіше те, що окрім пошкодження і руйнування печінки в момент споживання жирів, в самому надлишку жирової тканини відбувається мікрозапалення, яке посилює пошкодження печінки. Тому при великому надлишку ваги потрібно навіть лікування печінки. Для лікування жирової хвороби печінки зазвичай призначаються препарати урсодезоксихолевої кислоти. Ці лікарські засоби зменшують окислення жирів і їх накопичення в печінці. За рахунок цього шкідлива дія жирів і холестерину зменшується, також зменшується запалення в печінці, сповільнюється розвиток фіброзу і цирозу.

Препарати урсодезоксихолевої кислоти надають дію більшою мірою на оболонки клітин, перешкоджаючи їх руйнування жирами. Вони також збільшують виділення холестерину разом з жовчю. Це натуральний і безпечний препарат, який спочатку виділений з ведмежої жовчі.

Дуже важливо знати, скільки жирів і холестерину ми приймаємо в їжу. Варто хоча б один раз про це задуматися і подивитися на склад продуктів. Не менш важливо розлучитися зі своїм «надлишком ваги». Бережіть печінку!

Сергій Сергійович В’ялов, гастроентеролог-гепатолог, кандидат медичних наук. Лікар Європейського медичного центру (EMC). Член Американської гастроентерологічної асоціації (AGA), член Європейського товариства вивчення печінки (EASL), член Російської гастроентерологічної асоціації (РГА), член Російського товариства з вивчення печінки (РОПІП).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЖОВЧНИЙ МІХУР І ЙОГО ПРОБЛЕМИ

ДІЄТА ПРИ ЗАХВОРЮВАННЯХ ПЕЧІНКИ