Лікарі продовжують обговорювати, як впливає холодна погода на стан серця. Раніше шведські вчені виступили із заявою про те, що взимку різко зростає ризик серцевого нападу – мінусова температура, за їх словами, провокує судинні спазми. З боку російських медиків на цей рахунок прозвучали різні думки.

Шведські дослідники опублікували в журналі JAMA Cardiolgy доводи про те, що звуження судин, що відбувається на морозі, зменшує кровотік, а разом з ним і кількість кисню, що надходить в серце, – це загрожує серцевим нападом і навіть летальним результатом. Російський лікар-кардіолог Юрій Коняєв, коментуючи ці дані, зауважив, що явище серцевих порушень на морозі фахівцям насправді відомо вже давно, є навіть стійкий термін – холодова стенокардія.

Лікар повідомив, що дослідження в цій області проводилися ще за радянських часів: вчені вивчали здоров’я переселенців і постійних жителів Сибіру.

«Дослідження говорили про те, що приїжджі в Сибір завжди відчували себе гірше. І всі сентенції про міцне Сибірське здоров’я не витримують критики. Єдиний спосіб убезпечити себе, це жити там, де народився, а бажано народитися в теплому середземноморському кліматі», – сказав експерт.

Кардіолог зазначив, що на серце дуже погано впливає різка зміна кліматичних зон. Профілактика серцевих захворювань, за словами Конєва, може бути різною для кожної людини, – тому найправильніше буде звернутися за індивідуальною консультацією до лікаря.

Інший фахівець, кардіолог Володимир Хорошев, підтвердив існування виявленої шведськими вченими взаємозв’язку між серцевими нападами і низькими температурами. Хорошев погодився з тим, що сильні морози можуть призводити до спазмів судин, що запускає в дію механізми різних серцевих захворювань. На думку кардіолога, серед українців «особливому ризику виникнення хвороб серця схильні жінки у віці від 40 років та чоловіки від 37 років». Експерт зазначив, що в цьому віці у чоловіків і жінок в організмі відбуваються суттєві гормональні зміни, що і впливає на схильність до серцевих порушень.

За словами Хорошева, європейці більш уважні до свого здоров’я в морози, ніж українці. Так, в Швеції з настанням холодів намагаються утеплитися-носять товсті шкарпетки, спеціальну нижню білизну. В Україні взимку часто можна зустріти легко одягнених жінок.

«Коли жінки носять легкий одяг в мороз, в пахові складки проникає холодне повітря, а там знаходяться потужні артеріальні стовбури. В результаті відбувається охолодження, і температура крові знижується», – застеріг лікар, порадивши взимку всім одягатися тепліше.

Однак не всі медики згодні з тим, що морози – це неодмінно удар по серцю. За нашими даними, дотримання лікарських рекомендацій, існуючих на цей рахунок, дозволяє захистити здоров’я в зимові холоди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЗМІЦНИТИ СЕРЦЕ?

15 ПРОСТИХ ПОРАД ЩОДО ПОЛІПШЕННЯ РОБОТИ СЕРЦЯ