Багато хто задається питанням: чому людина захворює саме після переохолодження? Адже при цьому на її організм діє тільки холод, а не хвороботворні мікроорганізми. Так невже переохолодження настільки небезпечне для людей?

Відомо, що переохолодження організму може стати причиною застуди. Однак що ми розуміємо під терміном «застуда»? Дуже часто це слово люди використовують як синонім «ГРЗ» (гострі респіраторні захворювання). Тим не менш, таке застосування цього терміна є необгрунтованим. Адже на відміну від ГРЗ, застуда не є діагнозом. Слово «застуда» всього лише вказує на причину хвороби. Тобто воно означає, що людина застуджена і захворіла внаслідок впливу холоду на організм. З цього випливає нове питання: який вплив надає холод на організм і чому він здатний викликати хворобу?

Як холод впливає на організм людини?

При впливі холоду на організм людини спрацьовують адаптаційні механізми. Так, посилюється обмін речовин, внаслідок чого збільшується утворення тепла. Також спостерігається спазм судин слизових оболонок і шкіри. В результаті цього спазму знижується віддача тепла в навколишнє середовище.

Трапляється, коли процес впливу холоду на організм людини є інтенсивним і продовжується тривалий час (наприклад, перебування в крижаній воді). У такій ситуації відбувається вичерпування резервів організму. Іншими словами збільшення утворення тепла і зменшення його віддачі не здатне більш підтримувати необхідну температуру тіла. При цьому виникають симптоми загального переохолодження: блідість шкіри, виражена сонливість, зниження температури тіла, зменшення частоти серцевих скорочень.

Зазвичай загальне переохолодження – явище дуже рідкісне, яке практично завжди пов’язане з нещасним випадком або злочином. Застуда, навпаки, є масовим явищем. Чим же це можна пояснити? Чому багатьом достатньо промочити взуття, посидіти на протязі, спітніти і випити холодної води, щоб горло почало боліти, підвищилася температура, з’явився кашель, тобто виникла застуда?

Чому виникає застуда при переохолодженні?

На сьогоднішній день механізм виникнення простудних захворювань залишається вивченим не до кінця. Але все ж, вченим вдалося з’ясувати деякі основні причини. Так, у здорової людини в дихальних шляхах (насамперед у верхніх) мешкає величезна кількість мікроорганізмів, зокрема бактерій. Існування цих мікробів і їх розмноження регулюється і стримується імунною системою людини. Серед мікроорганізмів, що мешкають в дихальних шляхах, можна виділити непатогенні бактерії (тобто, безпечні для людини) і умовно-патогенні. Саме мікроби, які відносяться до умовно-патогенних, здатні за певних обставин викликати хворобу. Під певними обставинами, як правило, мається на увазі зниження захисних сил організму. Отже, при зниженні імунного захисту зростає ймовірність потенційно негативного впливу умовно-патогенних мікробів в дихальних шляхах.

При переохолодженні спостерігається наступна ситуація: відбувається спазм судин, внаслідок чого кровопостачання слизової оболонки дихальних шляхів порушується. В результаті цього активність миготливого епітелію зменшується, порушується вироблення слизу, знижується концентрація захисних речовин. В кінцевому підсумку відбувається активізація умовно-патогенної мікрофлори дихальних шляхів. Що спостерігається далі? Це залежить від чималої кількості факторів: від видового розмаїття бактерій, їх кількості, від стану місцевого імунітету до переохолодження, від того, наскільки виражено порушення кровопостачання слизової оболонки і т.п. Залежно від конкретної ситуації спазм судин може швидко пройти і патологічний процес в дихальних шляхах обірветься. При цьому людина залишиться здоровою. В іншому випадку запальний процес розвивається далі і виникає простуда.

Варто відзначити, що можливість виникнення застуди обумовлюється двома основними факторами – станом місцевого імунітету в дихальних шляхах і стійкістю організму до епізодичних впливів холоду. Виразність цих факторів залежить від індивідуальних особливостей конкретної людини та її способу життя. Отже, практично кожна людина в праві самостійно вплинути на свою імунну систему і убезпечити себе від застуд. Так, для підвищення місцевого імунітету можна загартовуватись. Це підвищить стійкість організму до холодної води, протягів і інших несприятливих впливів навколишнього середовища.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІТАМІНІЗАЦІЯ В СЕЗОН ЗАСТУД

ЗАСТУДА ПРОЙШЛА, КАШЕЛЬ ЗАЛИШИВСЯ

ЯК ШВИДКО СПРАВИТИСЯ З ЗАСТУДОЮ