Ви помітили поколювання в кінцівках або боретеся з незрозумілою м’язовою слабкістю? Ці симптоми можуть вказувати на поліневропатію. Але якими є причини цього нервового захворювання?

Симптоми полінейропатії можуть проявлятися по-різному залежно від тяжкості та типу уражених нервів.

Що таке полінейропатія?

При поліневропатії (часто також званої «периферичної полінейропатії» або «периферичної нейропатії» (ПНП)) ушкоджуються периферичні нерви. Це можуть бути, наприклад, нерви рук і ніг або нерви, що іннервують внутрішні органи.

Найбільш поширені причини

“Найчастішими причинами поліневропатії є цукровий діабет та зловживання алкоголем”, – каже лікар-невролог Олександра Альохіна.

При діабеті постійно підвищений рівень цукру на крові може пошкодити нервові клітини. При зловживанні алкоголем деякі продукти розпаду алкоголю можуть безпосередньо зашкодити нерви. Крім того, у алкоголіків мізерне та незбалансоване харчування може призвести до дефіциту вітаміну В12, який дуже важливий для роботи нервової системи.

Інші причини

Крім діабету та зловживання алкоголем, існує безліч інших можливих причин поліневропатії. До них відносяться, серед іншого:

 • Нестача вітаміну B12 (наприклад, у веганів або після операції на шлунку)
 • Хвороба нирок
 • Захворювання печінки
 • Порушення функції щитовидної залози (недостатня та гіперфункція)
 • Подагра
 • Отрути (такі як миш’як, свинець)
 • Хімічні розчинники (наприклад, вуглеводні, такі як бензол або трихлоретен, спирти, такі як метанол)
 • Деякі гострі інфекційні захворювання, такі як хвороба Лайма, дифтерія, ВІЛ тощо.
 • Синдром Гійєна-Барре (аутоімунне захворювання)
 • Хвороба Фабрі (вроджена помилка метаболізму)
 • Рак (першою ознакою тут може бути полінейропатія) або внаслідок хіміотерапії.
Читайте також:  Лікар порадила звертати увагу на три перші «дзвіночки» наближення клімаксу

“Стрес також може грати роль у розвитку поліневропатії. В умовах стресу дрімучі віруси можуть знову вирватися назовні – наприклад, вірус Епштейна-Барра, вірус вітряної віспи (збудник лишаю, що оперізує) або вірус простого герпесу”.

Генетично детермінована поліневропатія

У поодиноких випадках пошкодження нервів детерміновано генетично. Існують різні вроджені захворювання, пов’язані із поліневропатією. Сюди входить HMSN (спадкова моторно-сенсорна нейропатія), яка має кілька підтипів.

Інші вроджені або спадкові поліневропатії включають синдром Шарко-Марі-Тута, атаксію Фрідрейха або синдром Луї-Бар.

Розлади сенсорних нервів

Порушення сенсорних нервів, що часто виникають, проявляються ненормальними відчуттями, поколюванням, печінням або колючим болем і онімінням.

Читайте також:  3 причини, чому чоловіки частіше стикаються із хворобами серця

“Вони часто спочатку вражають пальці ніг, а при ураженні ніг можуть викликати проблеми з координацією при ходьбі. У людей з тяжкою поліневропатією часто знижується почуття болю, що може збільшити ризик травми”.

Захворювання рухових нервів

Порушення рухових нервів призводять до занепаду сил у уражених м’язах, а в гіршому випадку – до м’язових судом чи паралічу. При недостатній або повній відсутності контролю над м’язами з боку нервів може статися втрата м’язової маси (атрофія м’язів), що особливо швидко відбувається у м’язах рук та ніг.

“На пізній стадії пацієнти можуть залежати від механічних допоміжних засобів (наприклад, ходунків, інвалідних візків)”.

Читайте також:  8 продуктів, які слід їсти перед сном

Вегетативні нервові розлади

Порушення вегетативних нервів, які контролюють функцію внутрішніх органів, можуть призвести до ускладнень, що різко обмежують якість життя.

“До них відносяться, наприклад, порушення функції шлунково-кишкового тракту та випорожнення сечового міхура, а також небезпечні для життя ускладнення, такі як зупинка дихання або серцеві аритмії”.

Алкогольна нейропатія

Алкогольна невропатія – повільно прогресуюче захворювання, що викликає переважно нервові розлади ніг. Симптоми симетричні і можуть включати біль, оніміння, сенсорні порушення, атрофію м’язів та виражену релаксацію м’язів. У важких випадках в області очей також можуть розвиватися симптоми поліневропатії, такі як: Б. Зурочні розлади та параліч м’язів очей.

Діабетична полінейропатія

Особливою формою поліневропатії є діабетична полінейропатія, при якій симптоми з’являються поступово і спочатку помітні у вигляді оніміння або поколювання в ногах.

“Поширеним побічним ефектом є так званий “синдром печіння ніг” – пекучий біль у ногах”.