Польській системі охорони здоров’я всього 20 років. Але вона вже довела свою ефективність. Середня тривалість життя поляків постійно збільшується, і це відбувається багато в чому завдяки доступності медицини. Що ж являє собою польська охорона здоров’я?

Польська охорона здоров’я базується на загальній системі медичного страхування. 6% від ВВП (валового внутрішнього продукту) Польщі витрачається на медицину. З 2003 року в цій східноєвропейській країні діє обов’язкове медичне страхування. З заробітної плати кожного поляка відраховуються внески на медстрахування (9% від особистого доходу).

У цій країні існує єдиний національний фонд медичного страхування – Народний фонд здоров’я (Narodowy Fundusz Zdrowia) у якого є 16 регіональних відділень.

Поляки, не застраховані роботодавцями або працюють на умовах приватного підприємництва, можуть придбати поліс добровільного страхування здоров’я.

Також поляки можуть отримати додаткову медичну страховку, уклавши контракт з приватною страховою компанією. Послуги медичних установ, вартість яких може бути покрита за рахунок страхової компанії, обов’язково вказані в тексті поліса. До додаткової медичної страховки поляки часто вдаються для того, щоб уникнути черг у лікарнях.

Користуватися медичними полісами роботодавців мають право члени сімей їх власників. Наприклад, дружина може оплатити своє лікування за рахунок поліса обов’язкового страхування свого чоловіка.

Медицина в польщі

Амбулаторна медична допомога

Первинну медичну допомогу полякам надають сімейні лікарі, яких можна вибирати на свій розсуд. Сімейна медицина з’явилася в Польщі трохи більше двадцяти років тому, коли уряд цієї країни прийняв рішення змістити акцент з дорогого стаціонарного лікування на користь обслуговування пацієнта за місцем проживання. Зараз поляків обслуговують близько 10 200 сімейних лікарів (це приблизно 43% від усіх польських лікарів). Міняти лікаря і медсестру можна скільки завгодно разів, але безкоштовно – тільки три рази в рік.

Читайте також:  Що таке фільтр для води: переваги використання

Сімейний лікар оглядає пацієнта, призначає лікування, виписує рецепти на ліки, а при необхідності-направляє його на обстеження в лікарню або до лікаря вузької спеціалізації. Поляки можуть звернутися до лікаря вузької спеціалізації і самі, минаючи сімейного доктора, але тоді їм доведеться самостійно оплатити його послуги.

Без направлення від сімейного лікаря можна потрапити до окуліста, стоматолога, дерматолога, психіатра, онколога, венеролога і до гінеколога.

Варшава-клініка Люкс Мед

Стаціонарна медична допомога

У Польщі більшість лікарень державні, хоча існують і приватні клініки. У лікарні пацієнти потрапляють або через відділення невідкладної допомоги, або за направленням сімейного лікаря. Всіх нових пацієнтів в лікарнях ділять на п’ять категорій терміновості надання медичної допомоги.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры

Всі польські державні лікарні працюють на засадах самоврядування і самофінансування. Станом на 2015 рік, у Польщі середня зарплата лікарів в державному секторі становила 6 802 злотих, а в приватному секторі – 6 721 злотих. Середня зарплата медсестер – 3 309 злотих і 3 127 злотих відповідно.

За даними Євростату, статистичного органу Євросоюзу, в 2012 році в Польщі на кожні 100 000 чоловік доводилося 660 лікарняних ліжок. Це досить високий показник. Наприклад, у Швеції на 100 тис. чоловік налічується 260 ліжок у лікарнях, в Іспанії – 299, а в Швейцарії – 480.

Клініка Польща

Невідкладна медична допомога

У Польщі невідкладну медичну допомогу надають всім, у тому числі особам, у яких немає державної медичної страховки. Особам без страховки доводиться платити досить значну суму за виклик «швидкої допомоги» (Pogotowie ratunkowe) і екстрене лікування.

Страховку потрібно надати протягом 30-ти днів після виклику «швидкої допомоги». Якщо це не зробити, то доведеться самостійно оплатити її послуги.

Польща. Відпочинок на балтійському узбережжі. Мєльно.

Відпочинок на балтійському узбережжі. Мєльно

Політика в системі охорони здоров’я

За медичне обслуговування жителів Польщі на державному рівні відповідає Міністерство охорони здоров’я. Народний фонд здоров’я організовує і контролює систему обов’язкового медичного страхування, відповідає за її фінансування, яке відбувається за рахунок податків. З бюджету Народного фонду здоров’я оплачується первинна медична допомога.

Читайте також:  Пресотерапія: огляд процедури

Польська система охорони здоров’я в цілому досить ефективна, проте і у неї є свої недоліки. Насамперед, це черги. Полякам часто доводиться довго чекати в черзі, перш ніж потрапити до лікаря вузької спеціалізації. Поки вирішити цю проблему не можуть.

Також слід зазначити, що в Польщі існує брак лікарів. Правда, поки це не сильно помітно, але в майбутньому ситуація може змінитися. Справа в тому, що на даний момент у понад 66% польських лікарів вік перевищує 45 років. Якщо не буде притоку нових кадрів, то років через десять Польщі доведеться запрошувати до себе на роботу лікарів з-за кордону.

Особливо складна ситуація з сімейними лікарями. Молоді фахівці неохоче вибирають цю спеціалізацію. Чому? Справа в тому, що вони незадоволені оплатою, яка у сімейних лікарів менша, ніж, наприклад, у лікарів вузької спеціалізації. У результаті середній вік польських сімейних лікарів збільшується. Так, у Великопольському воєводстві середній вік дільничного терапевта – 60-66 років, а у Вармінсько-Мазурському воєводстві – 60 років.