Ліпома

Найчастіше ліпома – це всього лише косметичний дефект. Єдиним методом лікування жировиків є їх видалення.

Що це таке?

ліпомаУ народі ліпома відома під назвою «жировик» – м’який клубочок, утворений під шкірою. За своєю суттю ліпома є пухлиною, проте утворення носить доброякісний характер, що не становить загрози здоров’ю людині.

Як правило, жировик росте дуже повільно і розвивається в підшкірній сполучній тканині. Ліпоми НЕ вростають в сусідні органи, правда можуть розсовувати м’язові волокна і проростати до окістя.

Розміри жировиків можуть варіюватися від 1 до 5 сантиметрів. У рідкісних випадках ліпоми можуть досягати значних розмірів – більше 10 сантиметрів. За формою жировик нагадує вузол, який схожий на капсулу.

У переважній більшості випадків жировики безболісні і легко рухливі. Виникати можуть як одиночні ліпоми, так і множинні. Поява відразу декількох ліпом називається ліпоматозом.

Де утворюються жировики?

Ліпома може утворитися на будь-якій ділянці тіла, де є жирова тканина – голова, тулуб, руки, ноги. У рідкісних випадках можливі ліпоми шиї, нирок, мозку та інших органів і частин тіла. Жировики можуть виникнути у кожної людини, однак найчастіше вони відзначаються у жінок середнього і старшого віку. І хоч ліпома в переважній більшості випадків не несе великої небезпеки здоров’ю, тим не менш, опукла грудку над шкірою є істотним косметичним дефектом, що доставляє людині масу неприємностей.

Причини виникнення ліпом

Досі точні причини виникнення жировиків невідомі. На сьогоднішній день медики та вчені лише висувають деякі гіпотези. За однією з них ліпома – це наслідок розростання жирової клітини. Надалі накопичувати жир починають і сусідні жирові клітини, що, у підсумку, і призводить до утворення ліпоми. Активне розростання жирових клітин можливо внаслідок засмічення проток сальних залоз, або при деяких вегетативних порушеннях.

Також медиками розглядається роль захворювань печінки і жовчного міхура у розвитку ліпом. Можливо, жировики виникають на тлі захворювань підшлункової залози, гіпофункції щитовидної залози, цукрового діабету і зниженням функціональності гіпофіза.

Як розпізнати?

Для того щоб розпізнати ліпому, досить уважно придивитися до поверхні шкіри, яка має опуклу форму на місці жировика. Зазвичай, ліпоми безболісні, а також переважно мають округлу або овальну форму.

Ліпоми великих розмірів, які розташовані у внутрішніх органах, можуть стати причиною порушення роботи останніх. Наприклад, жировики в стравоході можуть викликати нудоту і кашель. Також сухий кашель може довгий час мучити людину, у якої є жировик в дихальних шляхах, наприклад в бронхах і трахеї. Жировики головного мозку можуть проявлятися підвищенням внутрішньочерепного тиску, а ліпоми в області молочних залоз дають про себе знати больовими відчуттями в грудях.

Діагноз про наявність ліпоми ставить хірург на основі зовнішніх параметрів освіти. Крім того, лікар проводить пункцію жировика з наступним цитологічним дослідженням отриманого матеріалу. Також можливе проведення гістологічного дослідження, яке проводиться вже після видалення ліпоми.

Є кілька станів, які у пацієнтів можуть потрапляти під визначення “жировик”. Це ліпома, атерома і, навіть, дерматофіброма. У всіх цих випадках «жировик» доведеться видаляти.

Лікування ліпом

Незважаючи на те, що ліпома є доброякісною пухлиною, яка не становить загрози здоров’ю людини, проте, при появі новоутворення обов’язково зверніться до лікаря, адже жировик легко сплутати з іншими більш серйозними захворюваннями, що мають злоякісний характер. Не варто зволікати з візитом до фахівця, якщо ліпома стрімко збільшується в розмірах, або якщо її розмір перевищує 5 сантиметрів у діаметрі.

Лікування ліпоми полягає в її видаленні хірургічним шляхом. Після операції необхідно уважно оглядати тіло, а також час від часу оглядатися у лікаря, адже жировики мають схильність до рецидивів.

Показаннями до хірургічної операції при ліпомі є:

  • болючий жировик;
  • локалізація ліпоми, при якій розвиваються порушення роботи внутрішніх органів;
  • зростаючий жировик;
  • ліпома на відкритій ділянці тіла, що є істотним косметичним дефектом.

Якщо ліпоми невеликого розміру, то, як правило, вони видаляються під місцевою анестезією. При великих розмірах жировика і його локалізацією в важкодоступній ділянці тіла, виникає необхідність у проведенні операції під загальною анестезією. Зазвичай, операція з видалення слабкої ліпоми триває 1-2 години, після чого пацієнт може залишити медичний заклад.

Видаляти ліпоми у дітей не рекомендують до 5-річного віку.