Вино п’ють пристрасні натури, пиво вибирають добродушні, а віскі – альфа-самці! Білоруський психолог Ігор Ільюкевіч провів дослідження та визначив типажі людей за тим, які напої вони вибирають в Барі. Ми розібралися в теорії і розпитали експертів про те, що вони думають про зв’язок алкоголю та психології.

У 2017 році білоруський коуч і арт-терапевт Ігор Ільюкевіч підбив підсумки опитування про те, який алкоголь вибирають різні люди. Психолог займався розробкою курсів відповідального споживання Drink IQ і вирішив з’ясувати, чи є зв’язок між тим, що у людини в келиху й тим, що у неї на душі. Виявилося, що те, як ми себе ведемо, дійсно безпосередньо пов’язано з тим, що ми п’ємо.

Психолог з’ясував, що усвідомлений вибір спиртного формується до 40 років. До цього людина проходить кілька стадій знайомства з алкоголем. Наприклад, у підлітковому віці алкоголь п’ється хаотично ‒ людині просто зносить дах від нового відчуття сп’яніння, і вона п’є все, що потрапляє під руку. Перепробувавши всі напої, вона вибирає свій ‒ той, який делікатно вводить її в стан сп’яніння, приносить справжню насолоду і відповідає нашому типу поведінки.

Дослідження носило виключно пізнавальний характер, і говорити про однозначність висновків поки складно. Але є думка більшості респондентів і закономірності на їх підставі. Остаточно з вибором алкоголю людина визначається до 40 років. Пробує та інші напої, але віддає перевагу вже одному, своєму. Якщо споживання змішане, то, швидше за все, людина ще не досягла 40-річного рубежу або вона залежна і п’є все підряд, або перед нами любитель халяви. Можливо, що людина дійсно ще не визначилася.

ПИВО

Наприклад, пиво, на думку психолога, вибирає людина відкрита і душевна. Такі люди обожнюють великі компанії, прагнуть більше часу проводити з друзями і в будь-якій ситуації знаходять позитивні сторони. Правда, близькі «пивників» можуть бути не в захваті від такого складу характеру. Замість того щоб провести час з сім’єю, вона може відправитися в зал: «Мене ж там чекають друзі!» Жінки, які віддають перевагу пиву, як правило, надійні і добрі подруги як для жінок, так і для чоловіків.

70% людей приходять до закладу не за випивкою ‒ їм важливо зустрітися з друзями. Це відкриті, доброзичливі люди без заморочок і пафосу, які спілкуються з людиною, а не з келихом пива. Серед них є і пивні гіки (beer geek) ‒ сноби і мисливці за чимось таким собі. Це розумні і освічені люди з абсолютно різними характерами. Для решти 30% людей пиво ‒ це просто легкий спосіб транспортування алкоголю в мозок. Смак, колір, якість їм не важливі ‒ світле і легше. Влучно про виборі напою сказав Хантер Томпсон: «Є давня кельтська аксіома: хороші люди п’ють хороше пиво. Подивіться навколо себе в барі, і ви побачите: погані люди п’ють погане пиво. Задумайтесь над цим!»

ВИНО ІГРИСТЕ

Червоне вино вибирають пристрасні й емоційні натури. З вигляду людина може бути спокійною і виваженою, але вміст келиха говорить сам за себе ‒ всередині вирує ураган пристрастей! Вино вибирають справжні гедоністи ‒ ті, хто вміє отримувати задоволення від життя, добре розбирається в їжі та напоях. Нерідко це результат еволюції смаку і самоосвіти. Такі люди легко підтримають за келихом вина розмову про мистецтво, моду та літератури. Таких людей можна назвати естетами, вони звертають увагу на свій зовнішній вигляд та можуть відрізнятися консервативністю поглядів.

Ігристе шампанське ‒ вибір людей-енерджайзерів! Їх психологічний типаж схожий на бульбашки в келиху ігристого: життєрадісні, фонтануючі божевільними ідеями і завжди готові виголосити тост, щоб опинитися в центрі уваги. Може здатися, що це несерйозні, навіжені і граючі «на публіку» люди, але насправді вони просто максималісти ‒ якщо розважатися, то так, щоб це надовго і всім запам’яталося.

Вибір вина не пов’язаний з психологічним портретом людини і його психотипом — вона інтроверт або екстраверт, сангвінік, флегматик або холерик. Вибір залежить від того, наскільки у неї розвинена культура споживання вина, що вона знає про вина, що пробувала, в яких країнах бувала і наскільки широкий її гаманець. Все це впливає на формування смаку. Дуже важко переконати людину, яка все життя пила ординарне напівсолодке або солодке вино скуштувати доброго сухого вина. «Воно ж кисле!», — скаже вона вам, спробувавши, наприклад, луарського Совіньйон Блана. Вибір вина залежить від звички.

ВІСКІ

Любителі віскі, на думку психолога, поводяться, як справжні альфа-самці. Їх поведінка проходить за сценарієм «я крутий мужик і зараз буду демонструвати вам свою перевагу». Це сильні, впевнені в собі особистості, які звикли добиватися поставлених цілей. Келих віскі в руках такої людини ‒ це трофей, взятий нею у сутичці з життям. Жінки, які віддають перевагу віскі, готові до пригод і самим незвичайним поворотам подій. Але будьте обережні ‒ під образ тріумфатора з келихом віскі іноді можуть підлаштовуватися люди зовсім іншого складу характеру.

Я працюю в індустрії віскі вже більше 56 років і можу вам точно сказати, що психологія ділить людей на два табори: тих, кому подобається віскі, і тих, кому не подобається. На щастя, перше у своєму житті я зустрічав більше ‒ це були ділки бізнесу, впевнені в собі люди, скромні і делікатні, гучні й тихі. Може, в цьому магічна сила гарного скотчу, що він подобається абсолютно різним людям.

КОКТЕЙЛІ

Автор дослідження дійшов висновку, що коктейльщики ‒ люди товариські і… поверхневі. Вони легко змінюють тему розмови, можуть міркувати про речі, часом не зрозумілих для них самих, і не нести відповідальності за свої слова. Але вони легкі в спілкуванні і з задоволенням заводять нові знайомства.

Сухі коктейлі п’ють творчі натури. Гіркі ‒ люди з гарним смаком, готові до незвичайним складним поєднанням. А кисло-солодкі коктейлі п’ють всі. Ексклюзивний односолодовий віскі ‒ дороге задоволення, зазвичай його можуть дозволити собі зрілі чоловіки і жінки з характером і хваткою. Я ще не бачив, щоб в бар зайшов невпевнений у собі чоловік і замовив собі односолодовий віскі, ‒ це нетипова ситуація.

КОНЬЯК

Коньяк вибирають ті, кому важливо показати свою обраність і належність до еліти. Дослідження показало, що це люди, яким важлива естетика у всьому, що їх оточує. Вони претендують на звання експертів і підтверджують його глибокими знаннями в різних сферах. Добре розбираються в мистецтві і знають толк в його сучасних трендах. Це глибокі цікаві особистості, які демонструють свою незалежність, але можуть мати потребу в турботі і душевному теплі.

ГОРІЛКА

Самому популярному напою наших широт в дослідженні дісталася сама розгромна оцінка: «Горілку п’ють люди з низькою самооцінкою!» Психолог пояснює, що на запитання: «Який алкогольний напій ви б обрали, якби у вас достатньо коштів?», ніхто з респондентів не відповів, що вибере преміальну горілку.

У сфері виробництва горілки нова свіжа хвиля ‒ локальність виробництва і неординарність смаку. Спробуйте крафтові горілки невеликих дистилерій з різних куточків світу ‒ десь зроблений акцент на цитрусових нотах, в іншій горілці будуть чисті зернові нюанси або відтінки кольорів і фруктів. Це вже інтелектуальний напій, предмет обговорень та джерело задоволення для тих, хто знає собі ціну і шукає новий яскравий смак.

Напій – продовження особистості

Після публікації дослідження у Facebook розгорнулася неабияка дискусія про те, наскільки вони правдиві. Частина користувачів підтвердили висновки, а критики заявили, що в реальному житті домінує змішаний тип споживання ‒ в залежності від місця і часу, а не від психології людини. Втім, і сам Ігор Ільюкевіч не наполягає на тому, що його висновки ‒ це істина в останній інстанції. Психолог каже, що іноді просто корисно спостерігати за тим, що п’є людина: якщо вона вибирає один і той же напій, значить, можна припустити, які риси характеру їй притаманні, і швидше налагодити комунікацію з нею.

Але навіть якщо ви утрудняєтеся з психологічним портретом, то запевняємо, що цікавий якісний алкогольний напій ‒ це відмінна тема для розмови.

Текст: Артем Кузьменчук, винний журналіст

Джерело: xxl