У більшості випадків гепатит А проходить самостійно. При цьому печінка повністю відновлюється, а до хвороби виробляється стійкий імунітет.

Трохи про вірус

Гепатит А – інфекційне ураження печінки, викликане вірусом гепатиту А. Це захворювання може розвинутися у будь-якої людини, особливо в жарких країнах з низькою гігієнічною культурою.

Оболонка вірусу гепатиту А є кислотостійкою, що дозволяє вірусній частці проходити неушкодженою крізь кислий шлунковий сік. Також вірус стійкий до води, тому нерідко захворювання передається через заражену воду.

Вірус має високу імуногенність, тому, після перенесеної хвороби, у людини формується стійкий імунітет на все життя.

Як можна заразитися вірусом?

Висока ймовірність зараження гепатитом А в жарких країнах, в тому числі і в країнах, які є традиційними місцями відпочинку й туризму (Туреччина, Єгипет, Марокко, країни Азії та Латинської Америки).

Джерелом вірусної інфекції є безпосередньо хворий гепатитом А, з фекаліями якого в навколишнє середовище виділяються вірусні частки. В організм вірус потрапляє разом із зараженою їжею (особливо з морепродуктами) або водою. Далі вірусні частинки потрапляють в кишечник, всмоктуються в кров, і вже потім потрапляють в печінку. Розмножується вірус у клітинах печінки гепатоцитах, після чого частки виходять в жовчні протоки, і з жовчю знову потрапляють у кишечник. Запальний процес розвивається внаслідок імунологічної відповіді. Т-лімфоцити (клітини імунної системи) починають вражати інфіковані клітини печінки, що в кінцевому підсумку призводить до загибелі гепатоцитів.

Симптоми захворювання

Зазвичай, при гепатиті А підвищується температура тіла, яка триває 4-10 днів. Хворий відчуває слабкість, нездужання, нудоту, біль у м’язах, а також втрату апетиту. Коли в інфекційний процес залучається печінка, відзначається потемніння сечі, розвивається жовтяниця (жовтіють шкіра і білки очей), а також світлішає стілець. На цій стадії захворювання нудота і лихоманка зникають, проте хворого можуть турбувати свербіж і больові відчуття в животі.

У деяких випадках (особливо у дітей) гепатит А може протікати без симптомів. З цієї причини хвороба може бути неправильно діагностована, або її можуть і зовсім не помітити, так як гепатит А не призводить до тяжких наслідків, і часто проходить самостійно. Переважна більшість хворих з гострою формою гепатиту А повністю виліковуються. У дуже рідкісних випадках розвивається тяжка печінкова недостатність, яка може призвести до коми та смерті хворого.

Як вилікувати гепатит А?

ТаблеткиПри легкій і середній тяжкості захворювання організм з інфекцією справляється самостійно. Терапія в основному спрямована на зниження концентрації токсинів у крові. Для цього хворому вводять спеціальні дезінтоксикаційні розчини, які «розбавляють» кров, тим самим знижуючи в ній концентрацію отруйних речовин.

З іншого боку лікування спрямоване на забезпечення енергії і відновлення функцій печінкових клітин. З цією метою хворому вводяться вітаміни, глюкоза і гепатопротектори – препарати, які захищають клітини печінки. Як правило, прогноз при такому лікуванні сприятливий і функції печінки відновлюються повністю.

Вакцинація

Вакцинація є ефективною профілактичною мірою. Вакцина являє собою інактивований вірус гепатиту А, який, разом з тим, має високу імуногенність. Зазвичай, таку вакцину вводять 2 рази, дотримуючись інтервалу у 6-12 місяців. Антитіла проти вірусу гепатиту А утворюються вже через 2 тижні після першої вакцини.

Вакцини показані як дітям, так і дорослим, які раніше не хворіли на гепатит А. Також вакцинуються люди з підвищеним ризиком інфікування:

  • туристи, військовослужбовці та працівники, які вирушають у відрядження до країн з жарким кліматом;
  • медичні працівники інфекційних відділень;
  • працівники закладів громадського харчування та водопостачання.

Альфафетопротеїн – це лабораторний показник, який необхідно досліджувати у хворих на хронічний гепатит раз на 6-12 місяців для оцінки ризику онкологічної патології.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГЕПАТИТ В

ГЕПАТИТ С

ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ