Сьогодні міофасциальний масаж — новий тренд у світі фітнесу: додатковий засіб, який нібито допомагає поліпшити результати тренувального.

Що це таке?

Міофасциальний масаж – це техніка масажу, яка впливає не на м’язи, а на фасції, навколишні м’язи (оболонки зі сполучної тканини, які утворюють футляри для м’язів). Особливість методу полягає в тому, що можна домогтися повного розслаблення однієї або групи м’язів, які перебувають у стані спазму (затиску, напруги). Поверхневі або підшкірні фасції розташовуються під шаром підшкірного, жиру і саме на них впливає масаж.

Призначення масажу — позбавити людину від міофасциального больового синдрому (МБС), який проявляється спазмом м’язів. Через занадто велике навантаження в м’язовій тканині виникає сильна напруга і активізуються тригерні точки (болючі ущільнення). Причини виникнення — прямий забій м’язів або розтяг. Для спортсменів часта причина активізації тригерів – невдалий поворот, кидок, стрибок. Різкі активні рухи також згубно позначаються на нерозігрітих м’язах. Однак міофасциальний масаж показаний не тільки при травмах — він корисний всім людям, які активно тренуються для більш ефективної роботи м’язів.

Трохи про МБС

Якщо міофасциальний біль, на перший погляд, носить чисто функціональний характер, то постає питання, а чи потрібно взагалі його лікувати? Адже спазм м’язів рано чи пізно пройде сам по собі, і біль зникне без лікування. Насправді, все не так нешкідливо, як здається. По-перше, в спазмованому м’язі розвивається кисневе голодування і порушується обмін речовин, що при вираженому і тривалому спазмі призводить до дегенерації м’язових волокон і запальним процесам. Без лікування або при неправильному лікуванні міофасциальний біль може перерости в хронічну форму.

Як діє масаж

М’язи тіла покриті сполучною тканиною і утворюють велику міофасциальну мережу. Дія міофасциального масажу спрямована на м’язову і нервову системи. Тиск, що чиниться масажистом або при самомасажі, орієнтований на фасції м’язів, що робить їх більш гнучкими, живими і сприяє відновленню функцій. Цей масаж особливо впливає на тканинні рідини, мастило м’язів, завдяки чому поліпшується рух крові в організмі. Кровообіг краще працює за рахунок вивільнення частини сполучної тканини (фасції), яка покриває м’язи, і зняття напруги і засто. Особливу користь такі дії приносять спортсменам. М’язовий «мотор» дозволяє краще справлятися з великим фізичним навантаженням і запобігає м’язові травми. Ось чому міофасциальний масаж особливо рекомендується людям, які активно тренуються.

Міофасциальний масаж у масажиста

Хороша новина: міофасциальний масаж може робити як фахівець, так і ви самі. Якщо ви вирішили звернутися до масажиста, вас чекає наступне. Спочатку вас помацають, щоб визначити, де зосереджена напруга. Потім ця напруга буде зніматися за допомогою спеціальних рухів руками і додаткових масажних аксесуарів. Проходити такий масаж рекомендується раз в 3-5 днів. Перший сеанс триває не більше 40 хвилин, щоб уберегти організм від занадто великого стресу, але, наступні сеанси можуть займати до 90 хвилин.

Якісний міофасциальний масаж роблять в центрі здоров’я AMICUS. Детальніше за посиланням https://amicus.com.ua/services/miofastsialnyj-massazh

Міофасциальний масаж починається з шиї і переходить до плечей, потім до області хребта і, нарешті, попереково-крижового відділу. Під час міофасциального масажу відбувається тиск вертикально по всьому периметру м’язів (тиск здійснюється по обидві сторони хребта). Наступний прийом-розминання: руки масажиста рухаються уздовж тіла знизу вгору. Це розслабляє і розтягує м’язи.

Самомасаж

Міофасциальний самомасаж або прокатка на пінному ролику — метод, доступний всім. Треба лише розібратися з процесом і використовуваним спорядженням (це можуть бути різні ролики, м’ячики тощо) і тиснути на потрібні точки — це допоможе швидше відновлювати м’язи і повертати їх до нормальної функціональності.

Для початку знайдіть власні тригерні точки — «вузли», які формуються в м’язах. Розпізнати їх можна по болю, яка поширюється за межі ареалу тиску. Наприклад, ви можете масажувати певну точку на стегні, а біль буде поширюватися по всій нозі. Ось цю точку і потрібно опрацьовувати на ролику. Будьте готові до того, що біль при цьому буде досить сильним і неприємним, але терпимим. Зате після закінчення прокатки ви повинні відчути себе набагато краще.

Важливо! Прокочувати м’язи потрібно повільно і по чуть-чуть. Ніколи не прокочуйте суглоби або кістки. Не рекомендується прокочувати поперек-його краще масажувати тенісним або бейсбольним м’ячем. Також краще не масажувати самостійно шию — з нею краще звернутися до професіонала.

Переваги та застереження

Протипоказання у міофасциального масажу такі ж, як і у звичайного: запальні процеси в ділянках тіла і проблеми з судинами. В іншому ж він показаний все, просто спортсменам — в першу чергу, оскільки він допомагає швидко відновити правильні і безболісні рухи і підвищує продуктивність тренувань.

Глибокий вплив на фасції і м’язи руйнує спазмовані вузли або розслабляє напружені м’язи і спайки, що утворюються між м’язовими шарами. Міофасциальний масаж відновлює нормальний кровотік і здоров’я тканин. Однак його ефект поширюється ще далі. Наприклад, якщо робити його регулярно, то у вас покращиться постава, координація рухів, а значить і спортивні досягнення, і якість життя в цілому.