За словами медиків, ковід вже давно вражає не тільки легені. Працюючи з жертвами коронавірусу, патологоанатоми змогли визначити масивні пошкодження серця, мозку та інших органів тіла.

Патоген Sars-CoV-2 потрапляє в організм головним чином через дихальні шляхи, ніс. Як точку входу коронавірус використовує рецептори Ace2, які виявляються в клітинах легенів та інших органів тіла, наприклад, серця. Коли відбувається “стикування” вірусу з рецептором, він розщеплює оболонку клітини і вторгається в неї. Захопивши геном клітини, він змушує її виробляти свої вірусні копії, і вони вже можуть атакувати інші клітини тіла.

Легені. Ковід здатний викликати респіраторні інфекції і запалення легенів. Комп’ютерна томографія показує легеневе ураження, відоме як ефект матового скла – при цьому легенева тканина втрачає прозорість, стає білястою. Таке запалення піддається повному лікуванню, але також може залишати стійкі рубці. Тому в деяких випадках виникають довгострокові пошкодження, наприклад, не проходить задишка.

Серце. Ковід також може атакувати серце і судинну систему. Імовірно, вірус використовує для ураження цих органів ті ж нещасливі рецептори ACE-2. Відомо, що у перенесли ковід пацієнтів виникає ризик розвитку міокардиту, запалення серцевого м’яза. Крім того, серце може бути пошкоджено побічно внаслідок легеневої недостатності, впливу інтенсивної терапії. За даними Інституту Роберта Коха (Німеччина), при важкій формі коронавірусної інфекції виникає схильність до серцевої недостатності, аритмії, інфарктів.

Мозок. Як саме коронавірус атакує мозок, ще не з’ясовано остаточно. Але точно відомо, що він викликає ряд неврологічних порушень від головного болю, аносмії до станів делірію і появи симптомів недоумства. Також описані випадки інсульту, менінгіту, синдромів Гійена-Барре і Міллера-Фішера. Синдром Гієна-Барре – це запальне захворювання нервів, що виявляється паралічем, в першу чергу кінцівок. Синдром Міллера-Фішера проявляється, серед іншого, порушеннями координації рухів.

Кровоносна система. Ковід впливає на згортання крові: його важкий перебіг сприяє згущення крові і утворення тромбів, збільшуючи ймовірність серцевого нападу, інсульту.

Шкіра. Іноді запальний процес, викликаний коронавірусною інфекцією, зачіпає шкіру-виникають зудить висип, що нагадує Кір, папули, почервоніння, бульбашки, а також ураження, схожі на обмороження або кропив’янку.

Шлунково-кишковий тракт. Ознаками того, що ковід атакував систему травлення, є нудота, втрата апетиту, блювота, біль у животі, діарея.

Печінка. Фахівці Інституту Роберта Коха констатують, що коронавірус здатний викликати порушення функції печінки.

Нирки. У пацієнтів, які потребують вентиляції легенів при тяжкому перебігу захворювання, може розвинутися ниркова недостатність. Про це повідомляє портал Focus.de.