Переживання, пов’язані з настанням смерті, було вивчено вченими завдяки дослідженню досвіду пацієнтів, які пережили зупинку серця.

Автори нового дослідження – вчені, які представляють Нью-Йоркський університет, констатували:

«Кожна п’ята людина, яка пережила серцево-легеневу реанімацію (СРЛ) після зупинки серця, може описати усвідомлені переживання смерті».

Ними було проаналізовано стан 567 жінок та чоловіків, у яких під час госпіталізації сталася зупинка серця. Усі вони були пацієнтами американських та британських лікарень, які потрапляли до лікарів протягом кількох років (з 2017 до 2020 року).

20 відсотків пацієнтів, які перебували на межі смерті, змогли досить добре запам’ятати та описати свої відчуття.

«Відчуття відокремлення від тіла, спостереження за подіями без болю чи страждань ніби з боку, осмислена оцінка життя, у тому числі своїх дій, намірів та думок стосовно інших», – перерахували дослідники.

Вчені наголосили, що навколосмертні переживання відрізняються від галюцинацій. Головним відкриттям наукових фахівців стало те, що вони виявили: у людини, яка при смерті, відбуваються сплески мозкової активності у вигляді активізації різноманітних мозкових хвиль.

За словами експертів, подібна мозкова активність зазвичай спостерігається під час вирішення складних інтелектуальних завдань. Вчені розглядають її як свідчення існування навколосмертного досвіду, що є продуктом інтенсивної діяльності свідомості.

«Наші результати свідчать про те, що, перебуваючи на межі смерті та в комі, люди переживають унікальний внутрішній свідомий досвід», – наголосили вони.