Набряк носа – це не самостійне захворювання, а симптом безлічі різних патологій і станів організму.

Набряк носа – патологічний стан організму, який може викликатися різними захворюваннями. У свою чергу сама набряклість також може призвести до ряду ускладнень, тому до цього симптому слід поставитися з усією серйозністю.

Основні причини набряку слизової оболонки носа

Слизову оболонку носа вистилає тканина, що складається зі специфічних миготливих клітин. Основна функція таких клітин полягає в тому, щоб повільно пересувати частинки, що потрапили в носову порожнину з повітрям.

Під впливом ряду несприятливих факторів функція миготливих клітин порушується, що і призводить до набряклості. Відбувається це тому, що при попаданні у верхні дихальні шляхи інфекційних агентів збільшується проникність судин. Це необхідно для ефективної боротьби з мікробами. При цьому посилюється приплив крові і лімфи до ураженого органу, що приводить до початку запального процесу і набряку слизової оболонки носа.

Основними причинами набряку носа можна вважати:

  • переохолодження організму, що уповільнює рух миготливий війок;
  • алергічні реакції;
  • дія подразнюючих речовин на слизову оболонку носової порожнини (пил, токсини, аерозоль);
  • механічні травми слизової оболонки;
  • анатомічні особливості носа. Викривлення носової перегородки, аденоїди або новоутворення можуть створювати постійний осередок запалення, що порушує дихання і сприяє розвитку набряку.
Лікування набряку слизової носа

Перш за все, потрібно розібратися в причинах, і виходячи і цього проводити відповідне лікування. При гострих респіраторних вірусних захворюваннях багато хто з нас користуються спеціальними краплями або спреями, що володіють судинозвужувальною дією. Після застосування таких засобів протягом короткого часу (кілька хвилин) набряк проходить і дихання відновлюється. Якщо набряк носа має алергічну природу, то застосовуються антигістамінні препарати. Однак таке лікування (застосування судинозвужувальних або антигістамінних препаратів) має симптоматичний характер, і не робить ніякого впливу на причину даного симптому.

Якщо набряк слизової оболонки носа викликаний інфекційними агентами (вірусами, бактеріями або грибками), то хворому призначають відповідно противірусні, антибактеріальні або протигрибкові препарати. У деяких випадках (при вираженому запаленні) хворому можуть призначатися гормональні протизапальні препарати як місцевого, так і системної дії.

Якщо причиною набряклості носа є алергічна реакція, то кращим виходом в даній ситуації буде припинення контакту з алергенами. Прийом антигістамінних коштів лише зніме симптом, але при повторному контакті з алергеном набряклість з’явиться знову.

При порушеннях анатомічної будови носа єдиним варіантом лікування буде хірургічна операція, яка також може знадобитися і при деяких травмах носа. При легких травмах іноді можна обійтися заживляючим лікуванням.

Ускладнення

Які можуть бути наслідки, якщо не лікувати набряк носа? Нерідко набряклість носа призводить до розвитку запального процесу в пазухах носа. Дане захворювання має загальну назву «синусит», проте в залежності від локалізації запального процесу, типу інфекції та тяжкості патології воно може поділятися на підтипи.

У свою чергу синусит може ускладнитися поширенням запалення в довколишні тканини. У пазухах накопичується гній, який може вражати кістку верхньої щелепи (остеомієліт), очі (викликаючи кон’юнктивіт) і навіть мозкову оболонку, призводячи до такого важкого захворювання як менінгіт. Однак такі серйозні ускладнення розвиваються вкрай рідко, оскільки сучасна медицина має досить широкими можливостями, щоб не допустити подібних наслідків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЗАКЛАДЕНИЙ НІС?

ЯК ПРОМИВАТИ НІС?

ПОЛІПОЗНИЙ РИНІТ