При поліпозному синуситі в носовій порожнині з’являються поліпи, що заважають відтоку виділень з носа і надходженню повітря.

Запальний процес, який розвивається в пазусі носа, зачіпає її слизову оболонку. Якщо запалення тривале, відбувається розростання слизової з утворенням і подальшим збільшенням поліпів. При відсутності лікування з часом поліпи перекривають вивідний отвір пазухи носа і виходять в носову порожнину. Це призводить до застою слизу і утворення в пазусі вогнища інфекції. Цей патологічний процес називають поліпозний синусит.

Причини поліпозного синуситу

Медична практика показує, що найчастіше гострі поліпозні синусити розвиваються на тлі поєднання кількох факторів або захворювань. Найбільш значимими факторами виникнення поліпів у носі є:

 • спадкова схильність;
 • алергічні захворювання (полінози, бронхіальна астма, алергічний риніт);
 • хронічні захворювання навколоносових пазух (гайморит, фронтит, етмоїдит);
 • анатомічні відхилення в розвитку назальних порожнин (вузькі носові проходи, викривлення носової перегородки, гіпертрофічний риніт);
 • алергія на ліки.
Симптоми поліпозного синуситу

Зазвичай перші ознаки розвитку поліпозного синуса з’являються після виходу поліпа з навколоносової пазухи в порожнину носа. Це супроводжується наступними симптомами:

 • ускладненням носового дихання, закладенням носа, з якими не справляються судинозвужувальні засоби;
 • зниженням нюху;
 • хворобливими відчуттями і відчуттям стороннього тіла в носі;
 • гнійними виділеннями з носа;
 • головними болями і явищем загальної інтоксикації (погіршення самопочуття, порушення сну, тахікардія).

Відсутність лікування загрожує розвитком хронічного поліпозного синуситу, який може призвести до повної неможливості дихати носом і втрати нюху.

Діагностика поліпозного синуситу

Захворювання діагностують, грунтуючись на скаргах пацієнта, аналізу його історії хвороби (наявність алергії, бронхіальної астми і т.д.), а також на результатах інструментальних методів дослідження. До них відносяться ренгенографія, КТ навколоносових пазух, ендоскопія порожнини носа і носоглотки.

Нерідко пацієнта додатково направляють на алергодіагностику, визначення функцій зовнішнього дихання з бронхолітіком, а також рекомендують отримати консультацію пульмонолога і алерголога.

Лікування поліпозних синуситів

Для лікування поліпозних гострих і хронічних синуситів застосовують консервативні та хірургічні методи. При невеликих розмірах поліпа показано лікування препаратами групи стероїдів. Кортикостероїдна терапія спрямована на зменшення набряку слизових оболонок навколоносових синусів. В результаті пазухи носа звільняються від патологічного вмісту, і поліпшується носове дихання.

Але, разом з тим, лікування кортикостероїдами не рятує від уже існуючих поліпів, а лише призупиняє їх розвиток. Таким чином, консервативна терапія медикаментами знімає симптоми захворювання, а не його причини. Сучасні лікарські препарати при правильному використанні та індивідуальному підході до лікування часто дозволяють уникнути оперативного втручання, якщо йдеться про поліпи невеликих розмірів.

Якщо медикаментозне лікування не дало належних результатів, і мова йде про поліп, який перекриває дихання, є показання до хірургічного лікування. Воно полягає в хірургічному вирізанні поліпів або використанні функціональної ендоскопії. Завдання оперативному втручанні – можна повністю видалити елементи сполучної тканини, які розрослися, мінімально зачіпаючи назальні оболонки.

У сучасній хірургії для лікування поліпозних синуситів використовується ендоскопічна апаратура – мікродебрідер (шейвер). Цей спеціальний інструмент зі змінними ріжучими насадками, конструкція якого дозволяє точно і вибірково видаляти патологічні тканини в порожнині носа і носоглотки. При цьому здорові ділянки тканин не ушкоджуються. Переваги такого методу:

 • низька ступінь інвазії;
 • точність розрізів (до 1 мм);
 • швидке відновлення після операції.

Сучасне ендоскопічне обладнання дозволяє проводити відео-моніторинг всіх етапів операції, коли хірурги контролюють свої дії на екрані монітора. Це дозволяє уникнути можливих ускладнень після операції.

Операція тривати 40-60 хвилин, а період повного відновлення становить 1-3 тижні.

Хірургічне втручання є безболісним, оскільки проводиться під загальною або місцевою анестезією.

Профілактика рецидивів

За різними оцінками, в 20-70% випадків поліпи з’являються повторно, навіть якщо хірургічні лікування проведено своєчасно і ефективно. Велике значення в запобіганні рецидивів має профілактичне лікування.

Профілактика включає:

 • застосування глюкокортикостероїдні препаратів,
 • очищаючі промивання носових пазух антисептичними розчинами,
 • спостереження у отоларинголога.

Самостійне застосування народних засобів для лікування та профілактики поліпозних синуситів може привести ще до більшого розростання сполучної тканини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОЛІПИ В НОСІ

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ НЕДОЛІКОВАНИЙ ГАЙМОРИТ