Чи знайоме вам з дитинства таке заняття як промивання носа, коли хворієш?

Напевно, батьки віддавали перевагу такому методу лікування та профілактики респіраторних захворювань. Процедура не здається найприємнішою, як і будь-який лікувальний процес. Однак якщо знати чим і як промивати ніс при захворюваннях, то одужання здатне наступити цілком природним, але прискореним чином.

Навіщо промивати ніс?

Промивання носа застосовується в лікувальних і профілактичних цілях з давніх часів, коли тодішнім лікарям і знахарів став зрозумілий принцип виникнення хвороби в носі і її поширення у подальшому в глотку.

Які ж принципи лежать в основі даної процедури? Навіщо промивати ніс при перших ознаках нездужання?

Поверхня носової порожнини покрита слизовою оболонкою, функція якої, без перебільшення, полягає в збереженні нашого загального здоров’я. Тут розташовані специфічні волоски, рухливість яких забезпечує нормальний дренаж з пазух, тобто виводить слиз, який тут утворюється. Вироблення останнього – абсолютно нормальний процес, як для здорового організму, так і для хворого. Різниця лише в його якості і кількості – коли ми здорові, то практично не помічаємо, як прочищаємо ніс в ході ранкових процедур, слизу небагато; коли ж на слизову оболонку носа із зовнішнього середовища проникає вірус, викликаючи інфекційний і навіть запальний процес, слизу виробляється набагато більше, він стає густішим, дихання порушується, що вже складно не помічати.

Наростаючий дискомфорт походить від попадання на слизову оболонку носа вірусу, що викликає її набряк і набухання, багаторазове збільшення продукції слизу. Як наслідок ми відчуваємо закладеність носа, з нього тече, а смаркання обумовлює лише короткочасний ефект; іноді виділення слизу і зовсім припиняється, ми відчуваємо сухість в носі, але від того дихати легше не стає. Так розвивається риніт. Риніт – це частий симптом таких захворювань як ГРВІ, грип, дифтерія, кір, алергії; являє собою запалення слизової оболонки носа. Може викликатися різними мікробами і вірусами, а також дією алергену, наприклад, при полінозі. Факторами розвитку риніту називаються:

 • переохолодження,
 • ослаблення імунітету,
 • сильна запиленість і загазованість повітря,
 • дія алергену.

Риніт вважається порівняно легким, неускладненим проявом респіраторної інфекції, однак він легко переростає в синусит, якщо є сприяючі тому обставини:

 • недостатня імунна функція організму, ослаблений імунітет, не здатний самостійно придушити патогенну мікрофлору,
  несвоєчасно надане або неадекватне лікування риніту,
 • фізіологічна схильність – синусит виявляється природним наслідком нелікованого риніту, оскільки набряк набряклої слизової обумовлює закупорку провідних в порожнині носа пазух, в них застоюється і нагноюється слиз.

Синусит – запальний і часто гнійний процес, який зачіпає слизову оболонку однієї або декількох придаткових пазух носа, що зазвичай вважається наслідком гострого нежитю, грипу та інших інфекційних захворювань. Синусит природним чином супроводжується болем і дискомфортом в області носа; його різновидами є фронтит і гайморит. Перший локалізується у фронтальних пазухах, розташованих над носом, а другий – в бічних, а саме гайморових. Синусит схильний до розвитку хронічних форм і тим самим здатний доставляти дискомфорт і хворобливість людині протягом тривалих часових проміжків.

Поширення вірусної або бактеріальної інфекції зі слизової оболонки носа легко проходить в носоглотку, глотку і навіть вухо. Це взаємопов’язана система.

Ларингіт – запальний процес переважно вторинного походження, локалізується в гортані людини.

Тонзиліт – інфекційне захворювання, що виявляється гострим запаленням одного або декількох компонентів лімфаденоїдного глоткового кільця, а переважно піднебінних мигдалин.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Фарингіт – запальний процес переважно інфекційної природи, який локалізується в глотці людини.

Отит – гостре і часто гнійне запалення слизової оболонки барабанної порожнини, при якому в різній мірі втягуються всі відділи середнього або зовнішнього вуха.

Кожному з вище перерахованих захворювань властива специфічна клінічна картина, так само як і методики лікування. Але об’єднує їх той факт, що їх розвитку зазвичай передує закладеність в носі, усунути яку можна швидко і ефективно за допомогою промивань. Альтернативні способи лікування риніту володіють необхідним ефектом – знезаражують, знімають набряк і локалізують запальний процес, проте не сприяють природному механічному виведенню слизу, який містить патогенний агент. Саме необхідністю максимально можливого усунення слизу диктується доцільність застосування такого методу лікування нежиті як промивання носу.

Вплив в даному випадку виявляється на вірус, який проникнув, закріпився і поширюється вглиб дихальних шляхів. Профілактика ускладненого простудного захворювання являє собою видалення нальоту, зайвого слизу, гною з поверхонь слизової оболонки носових проходів і пазух. Якщо цьому не сприяти, то відбувається розростання вірусу в сприятливому для нього середовищі. Промивання носа його усуває, а в поєднанні з використанням інших лікувальних методик та лікарських препаратів (спреїв, зрошень, мазей, фізіотерапевтичних процедур) дозволяє досягти найкращого ефекту. Щоб лікарський засіб подіяв на слизову оболонку, вона повинна бути очищена. Якщо ж вона покрита слизом або гноєм, весь препарат потрапить на ці виділення і в кращому випадку разом з ними в підсумку евакуюється.

У той же час не варто сприймати промивання носа як панацею, здатну усунути будь-яку респіраторну інфекцію. Важливо розуміти, що знаючи як промивати ніс, ви усунете мікроби, які містяться в слизу і на поверхні оболонки, однак часто існують і внутрішньоклітинні мікроорганізми, а для їх знищення потрібен вже системний підхід, можливо навіть з застосуванням антибіотиків.

Як промивати ніс для профілактики?

Промивання носа може здатися не найприємнішою процедурою, а тому до її виконання ми здатні змусити себе лише в разі перших, а можливо і більш відчутних ознак захворювання. Слід зазначити, що набагато правильніше знати, як промивати ніс, навіть поза видимих ​​ознак захворювання, тобто використовувати промивання в рамках щоденних гігієнічних процедур, можливо не цілий рік, але в періоди сезонних інфекційних захворювань, з настанням холодів.

Як промивати ніс

“Душ для носа” – корисна процедура, вона дозволяє усунути не тільки патогенні мікроорганізми зі слизової поверхні носа, а й незначну їх кількість, яку здоровий організм зазвичай виводить самостійно разом зі слизом. Тим не менш, промивання носа полегшує і активізує процес усунення слизу, який природним чином виробляється, що містить або не містить шкідливі мікроорганізми. Крім того, це можливість видалити з поверхні носа пил і забруднення, проникаючі сюди із зовнішнього середовища разом з повітрям, або алергени, що виробляються тут в процесі алергічної або вазомоторної реакції. Яких же результатів вдається досягти, коли знаєш, як промивати ніс?

 • Очищення слизової поверхні носових проходів і пазух.
 • Зниження набряклості і запалення слизової оболонки унаслідок відсутності тут негативних агентів.
 • Створення сприятливих умов для засвоєння лікарського препарату, якщо такий застосовується.
 • Поліпшення тонусу капілярів носа.
 • Поліпшення функціонування клітин миготливого епітелію слизової.
 • Посилення руху слизу в носовій порожнині.
 • Поліпшення протистояння організму інфекційним впливам.

Якщо ви віддаєте перевагу промиванню носа для профілактики, це розумне рішення, але необхідно і до нього підходити зважено, зі знанням справи:

 • найприроднішим і цілком достатнім в рамках профілактики вважається розчин морської солі для промивання носа;
 • в сольовий розчин можна додати трохи соди, однак не потрібно захоплюватися концентрованими засобами – занадто ядрений розчин здатний спалити або пересушити слизову оболонку носа;
 • цілком достатнім буде щоденне (1 раз в день) промивання носа для профілактики, допускаються і більш рідкісні підходи.
Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Сольові розчини для промивання носа можна приготувати самостійно (не тільки з продающейся в магазині або аптеці морської солі, але і з повареної), а можна придбати вже готові розчин в зручному флаконі (наприклад, Аква Маріс).

Сольовий розчин позитивно зарекомендував себе і в ході терапії захворювань носа і носоглотки, і в ході їх профілактики в силу наступних причин:

 • це найбільш просте і тому природне вплив на слизову,
 • цей вплив достатню для того, щоб промити і очистити слизову,
 • сприяє відновленню і підтримці нормального стану слизової оболонки носа,
 • компоненти, які містяться в морській солі (тим більше в спеціальних фармацевтичних розчинах і менш в розчинній харчовій солі) сприяють формуванню місцевого імунітету.

Як промивати ніс: рецепти

Розчин для промивання носа можна обговорити з лікуючим лікарем, а можна вибрати один з традиційних рецептів, які довели свою ефективність за десятиліття використання:

 • розчин морської або кухонної солі – перед використанням придбану в аптеці або продуктовому магазині сіль розводять у пропорції 13 чайних ложок солі на один стакан кип’яченої води;
 • розчин фурациліну – може бути придбаний готовий в аптечній мережі, а можна приготувати з розрахунку 1 таблетка фурациліну на склянку води;
 • трав’яні розчини – спочатку готується трав’яний відвар по рецепту, який зазвичай вказують на заводській упаковці сушеної лікарської трави, 1-2 ст.л. відвару потім розчиняються в склянці кип’яченої води, що використовується для промивань; можна проводити промивання і концентрованим відваром; застосовані в даному випадку трави ромашки, череди, календули, звіробою, шавлії, евкаліпта;
 • розчини з ефірними маслами – 1-3 краплі ефірного масла розчиняють в склянці води і використовують для промивань; застосовуються масла евкаліпта, шавлії, чайного дерева, ялицеве​​, персикове.

Крім самостійно приготовлених розчинів можна промивати ніс купленими готовими розчинами, в тому числі морської солі або лікувальних фармацевтичних препаратів – фурациліну, хлоргексидину, малавіту.

Як промивати ніс: техніки

Самим педантичним нюансом такого способу лікування або профілактики респіраторних захворювань як промивання носа є сама суть процедури. Можна заручитися бажанням стати або залишатися здоровим, можна правильно розрахувати концентрацію лікарської речовини на певну кількість води, але можна безвідповідально підійти до виконання самої процедури, і результат буде не тільки не досягнутий, але і вироблений з точністю навпаки – легко нашкодить.

Як промивати ніс не можна? Головні помилки, які допускаються в ході промивання носових проходів і пазух полягають в тому, що розчини потрапляє сюди, проникає і затримується в пазухах, а це небезпечно в силу двох причин:

 • неправильно виконане промивання носа може привести до того, що з розчином для промивання в пазухи і євстахієвих труби проникають хвороботворні бактерії; таким чином, з риніту здатний розвинутися синусит; щоб уникнути, при риніті важливо здійснювати неглибокі промивання, а глибокі застосовувати, коли встановленим діагнозом вже є запалення пазух і показано вимивання патогенних мікроорганізмів з них;
 • переохолодження після промивання носових пазух розчином кімнатної температури загрожує розвитком або посилюванням запального процесу; щоб уникнути, показано після промивання протягом 2 годин в холодний час і ½ години в теплу пору року не виходити на вулицю.

Протипоказано промивати ніс при наступних обставинах:

 • гострий отит,
 • часті носові кровотечі,
 • непрохідність носових ходів,
 • викривлена ​​або пошкоджена носова перегородка,
 • новоутворення в носовій порожнині,
 • непереносимість компонентів розчину.
Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Як промивати ніс правильно? Існує кілька допустимих технік – більш прості і складні, з більшою або меншою кількістю зусиль – вибирати можна експериментуючи:

 • схилитися над ванною, набрати в жменю або неглибоку мисочку розчин і втягнути його носом, потім виплюнути; повторити процедуру необхідно кілька разів кожною ніздрею;
 • наповнити теплим розчином гумовий балончик (наприклад, спринцовку або клізмочку), схилитися над ванною, відкрити рот і висунути язик; ввести кінчик балончика в ліву чи праву ніздрю і виплеснути його вміст – спочатку слабким струменем, а потім можна і посилити тиск; розчин солі повинен пройти через ніс, носоглотку і витекти з рота;
 • використовуйте для промивань спеціально призначену для того ємність або маленький чайничок, наповніть його розчином; нахиліться над ванною з відчутним нахилом голови в одну сторону, прикладіть ємність до вище розташованої ніздрі і повільно виливайте рідину, яка повинна витікати з нижче розташованої ніздрі; на відміну від вище зазначених методів в цьому випадку розчин не потрапляє в глотку, але потрапляє в пазухи, а тому для повного видалення його з них потрібно в нахилі повернути голову вправо, потім вліво, потім нахилитися максимально вниз;
 • використовуйте для промивань піпетку, з якої в положенні лежачи необхідно ввести в ніс 5-6 крапель розчину в кожну ніздрю, а через кілька хвилин встати і трохи нахилити голову вперед, вода витече;
 • ще один застосовуваний лише професійним отоларингологом метод – метод переміщення рідин по Проетцу полягає в тому, що за допомогою спеціального пристрою влаштовується плавна передача рідини з однієї ніздрі до іншої; при проведенні процедури пацієнт лежить на спині, в одну половину носа нагнітається антисептичний розчин, а з іншої видаляється за допомогою відсмоктування; як результат слиз і гній вимиваються, що є відмінним показником для лікування гаймориту, але в той же час невміле проведення процедури здатне посилити несприятливий процес.

Як промивати ніс дитині?

Промивання носа дитині трохи відрізняється за технологією твори і концентрації розчину. Промивання носа дитині раніше перерахованими методами зазвичай ускладнено, особливо коли справа стосується найменших. Проте, сама процедура промивання захворілого носика доцільна і так само корисна, як для дорослих. Тому рекомендується спосіб з використанням піпетки:

 • попросити дитинку лягти на ліжко;
 • ввести їй по 5-6 піпеток сольового розчину в кожний носовий хід;
 • через кілька хвилин дитина може встати, при цьому рідина із забрудненнями перейде з носоглотки в ротоглотку.

Щоб приготувати соляний розчин для промивання носа дитині, необхідно значно зменшити дозування солі: 1 / 3-1 / 4 чайної ложки солі на склянку води. Така концентрація вважається найприйнятнішою. Якщо доктор прописує малюкові промивання носа спеціальними розчинами, то зазвичай дає напрям і на спеціальну, вироблену фахівцем процедуру промивання в отоларингологічному кабінеті:

 • це водно-струйне промивання порожнини носа, при якому антисептичний розчин температури тіла поміщається в штатив,
 • голова пацієнта нахиляється над раковиною або ємністю обличчям вниз так, щоб між флаконом з розчином і головою була різниця висоти близько метра,
 • трубкою з’єднується ємність з розчином з однією половиною носа дитини і щільно обтурують канюлею ніздрю,
 • рідина в результаті надходить в порожнину носа і вільно витікає з іншої половини носа за законом сполучених судин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЗАКЛАДЕНИЙ НІС?

ЯК ПРАВИЛЬНО РОБИТИ ІНГАЛЯЦІЇ?

АРОМАТЕРАПІЯ ПРИ ГРИПІ ТА ЗАСТУДІ