Лікарі і дієтологи часто рекомендують насіння льону в якості дієтичної добавки. Численні дослідження виявили, що ці маленькі зернятка допомагають знизити холестерин, сприяють схудненню і навіть знижують ризик раку. А ще вони допомагають поліпшити здоров’я шкіри, нігтів і волосся. Картинка дуже гарна? Що ж, хоча насіння льону і є природним лікуванням багатьох захворювань, вам все ж варто знати про деякі можливі побічні ефекти, які можуть виникнути при його прийомі.

Не так вже прості ці маленькі помічники

Насіння льону дуже широко використовується в народній медицині для лікування багатьох захворювань. Клітковина, що міститься в зернах, очищає кишечник, а слиз, що утворюється в насінні при попаданні води, що обволікає стінки шлунка та кишечника і загоює рани. Крім того, в насінні льону міститься багато омега-3 жирних кислот, антиоксидант лігнін (природна форма естрогену), вітаміни В1, В2, В6, а також мідь і магній. Але не все так просто і однозначно …

Слиз, що міститься в насінні, значною мірою посилює перистальтику кишечника і може викликати пронос. Наявність фітоестрогену має значення (при надмірному споживанні) може вплинути на зміну менструального циклу, статевий розвиток і фертильність. Насіння льону також може викликати легкий нежить, відчуття нудоти і алергічні реакції під час вагітності. Давайте по порядку розглянемо!

Читайте також:  Названо головну небезпеку пізніх перекусів
5 побічних ефектів, про які ви могли не знати
1. Діарея або запор

Один з можливих побічних ефектів виявляється на травній системі. Насіння льону в цілому позитивно позначається на її роботі, однак може суттєво збільшувати частоту скорочень кишечника. А це, в свою чергу, збільшує кількість відвідувань вбиральні – як наслідок, можуть виникати такі прояви, як здуття, біль у животі, запор, діарея тощо.

Ситуація, коли лікування насінням льону може дати збій (особливо, якщо приймати його у великих кількостях), може виникнути з двох причин. По-перше, чутливий кишечник зі слабкою травною системою може гостро реагувати на клітковину, що міститься в зернах. По-друге, слиз, що утворюється в насінні при з’єднанні з водою, посилює перистальтику кишечника. І хоча льон допомагає при лікуванні діареї і запору, іноді може виникнути зворотна ситуація, і лікування може, навпаки, лише погіршити стан.

Щоб уникнути неприємних наслідків, при прийомі насіння льону потрібно пити більше рідини, інакше запор (якщо він у вас є) може посилитися аж до кишкової непрохідності.

2. Порушення балансу естрогену

Вміст у насінні льону фітоестрогену може мати і зворотну сторону. І це може виявитися палицею на два кінці: з одного боку, насіння льону допомагає при гормональних розладах і неприємних проявів менопаузи, наприклад, припливи, а з іншого – може істотно змінювати менструальний цикл. Наявність естрогену може також впливати на статевий розвиток і фертильність, якщо приймати його у великих кількостях.

Читайте також:  Небезпека парацетамолу: болезаспокійливе може спричинити гематурію – побічний ефект видно у сечі
3. Алергічна реакція

Якщо у вас є схильність до алергії, особливо на злакові, не поспішайте включати насіння льону в свій раціон, а краще спочатку перевірте свою реакцію на нього. Насіння здатне викликати нудоту, блювоту і алергічні реакції, іноді навіть із загрозою для життя.

Це може стати болісним, якщо вам за службовою роботою доводиться часто мати справу з лляним борошном, наприклад, як кухареві або пекарю (лляним борошном нерідко замінюють яйця). Як виявилося, борошно з льону при регулярному вдиханні, може викликати слабкі риніти (закладеність носа через набряк слизової) і навіть астму.

4. Ризик передчасних пологів

Вагітним жінкам слід уникати лляної олії, особливо в другий і третій семестр. Як виявилося, при його прийомі ризик передчасних пологів і народження дитини з малою вагою збільшувався майже в чотири рази.

5. Взаємодія з іншими лікарськими препаратами

Як вже було сказано, насіння льону багате клітковиною і може якоюсь мірою блокувати травний тракт. Воно може також знижувати всмоктуваність інших лікарських препаратів, тому їх краще не поєднувати. Насіння льону може також впливати на дію деяких ліків, наприклад, антикоагулянтів або цукрознижувальних препаратів. Так що краще порадьтеся з лікарем, перш ніж включати його в свій раціон.

Читайте також:  Вчені знайшли зв'язок між жиром на животі, артеріальним тиском та реакцією на їжу
Більше 1 чайної ложки – можливі побічні ефекти

Оптимальна кількість насіння льону, на думку лікарів – 1 чайна ложка в день. Краще всього, щоб зерна були перед вживанням розмочені або перетерті в порошок – тоді вони краще засвоюються. Насправді, насіння льону як цілісне, так і у формі масла важко перетравлюється, тому регулярне його вживання може спровокувати проблеми з травленням.

Так що ж, такий славний суперпродукт взяти і викинути у вікно? Зовсім необов’язково! Користь насіння льону набагато перевищує ризик можливих ускладнень. Ви можете додавати лляне борошно практично до будь-якого продукту: борошно і тісто при випічці, каш, смузі або простого йогурту – ваш організм буде вдячний. Насіння льону благотворно позначиться на здоров’ї серцево-судинної системи, оздоровить травлення і збалансує гормональну систему. Тому обов’язково спробуйте ці зерна, але не забувайте про те, що все те добре, що в міру.

Джерело: HeadInsider