Здоров’я – це, по суті, кредит від природи. Якщо не стежити за ним постійно, можна заплатити за своє легкодумство чималу ціну.

20 років

Розквіт життя. Ні про які аналізи і лікарів думати не хочеться, тому що ще юне тіло пише здоров’ям і ніяких проблем не віщує. При цьому в цю декаду переважна більшість молодих жінок заводять сім’ю і дітей. Перед тим, як стати матір’ю необхідно застрахуватися за наступними пунктами:

В особистій флорі без змін. Навіть якщо немає ніяких скарг, варто тримати під контролем інтимну мікрофлору як патогенну (гонокок, трихомонада, хламідія та ін), так і умовно-патогенну (уреплазми, мікоплазми, гарднерели та ін). Умовно-патогенні мікроорганізми можуть бути знайдені і в здорової людини, але при зниженні імунітету, зміні pH, застосування антибіотиків, ці нешкідливі бактерії можуть вийти з-під контролю.

Симптоми, які повинні насторожити:

— тяжкість внизу живота,

— болі внизу живота,

– виділення зі статевих шляхів,

— неприємний запах

У гармонії з собою. У цей період актуально досліджувати свій гормональний фон, в першу чергу функцію щитовидної залози і статеві гормони.

Важливо зловити порушення вже на ранніх етапах, так як при виражених змінах страждають не тільки внутрішні органи, але і зовнішній вигляд.

Симптоми, які повинні насторожити:

— порушення менструального циклу,

— порушення сну,

— підвищена збудливість,

— апатія,

— постійна слабкість,

— збільшується вага,

— випадання волосся,

– тендітні нігті,

— неестетична рослинність на обличчі

Гени вирішують все! У молодому віці незайвим буде досліджувати генетичну схильність до різних захворювань, особливо зміни в фолатном циклі, якщо в сім’ї у найближчих родичів виникали проблеми з судинами. Порушений обмін фолатів (фолієва кислота) веде до підвищення гомоцистеїну в крові, який пошкоджує стінки судин, провокуючи їх запалення і призводить до варикозного розширення вен і важких патологій вагітності — викидня і прееклампсії.

При симптомах порушення згортання крові, які вказують на ризик виникнення тромбів, молодим жінкам варто пройти дослідження на так званий фактор Лейдена.

Однойменний синдром часто є глибинною причиною постійних викиднів на ранніх термінах вагітності. Сьогодні при доступності генетичних методів діагностики подібні проблеми можна коригувати. Такі дослідження будуть актуальні і при підборі методів контрацепції.

Симптоми, які повинні насторожити:

– тяжкість в ногах,

– біль в ногах під час ходьби,

– почуття розпирання зсередини в ногах,

— судинні сітки на ногах.

30 років

30 років-час активного життя, коли старанніше доводиться працювати, знову вчитися, допомагати рідним, виховувати дітей і ще намагатися викроїти час для розваг. Тому в цей період варто тримати під контролем показники, що відображають загальну життєстійкість.

Гінеколог зайвим не буває. Для жінок обов’язкові щорічні візити до гінеколога для виключення ендометріозу, міоми матки і змін в молочних залозах, особливо якщо такі проблеми спостерігалися у мами або бабусі. Своєчасна профілактика завжди обійдеться меншими витратами часу, грошей і тривог, ніж повноцінне лікування. Жінкам, у яких в сім’ї були випадки раку грудей, ніколи не рано пильно стежити за собою.

При сучасному рівні медицини онкологія молочної залози в більшості випадків – хоча і важке, але виліковне захворювання. І чим раніше була виявлена пухлина або її провісники, тим легше і ефективніше пройде лікування.

При цьому на другому місці в структурі онкологічних захворювань у жінок є рак шийки матки, який також легко запобігти. З тих пір як підтвердилася роль вірусу папіломи людини (ВПЛ) у розвитку раку шийки матки, тестування на ВПЛ стало найважливішою частиною щорічного обстеження жінок починаючи з 30 років. Штамів ВПЛ існує багато, але тільки деякі з них пов’язані з ризиком розвитку онкології. В основному, це типи 16 і 18. При їх виявленні необхідно регулярно (раз в один-три роки) проходити кольпоскопію.

На жаль, онкологічні захворювання довгий час не викликають ніяких скарг і тому без огляду фахівця не обійтися.

Симптоми, які повинні насторожити:

— біль у молочній залозі,

– ущільнення в молочній залозі,

— виділення з молочної залози,

— зміна кольору молочної залози,

— порушення менструального циклу,

– кров’янисті виділення зі статевих шляхів поза менструації,

— рясні менструації,

— тривалі менструації.

Хронічна втома — це не норма. Якщо протягом довгого часу відчувається втома, занепад сил, дратівливість, апатія, то не слід миритися з ситуацією зі шкодою для себе і оточуючих. Звичайно, для молодої мами з повноцінною роботою такий стан може здаватися нормою, але, якщо не вдається прийти в себе навіть після повноцінного відпочинку (коли такий видається), слід виключити анемію та гіпотеріоз. Також рекомендується перевірити рівень найважливіших макро – і мікроелементів (магній, кальцій, вітамін D, вітамін B12 і так далі). Не варто соромитися нести ці проблеми фахівцеві.

Хороший лікар ніколи не відмахнеться від ознак хронічної втоми і постарається з’ясувати, чого не вистачає в організмі — вітамінів, мікроелементів або відпустки.

Симптоми, які повинні насторожити:

— постійна втома,

— дратівливість,

— апатія,

— ламке волосся,

— ламкі нігті,

— блідість шкіри,

— суха шкіра,

— сонливість.

40 років

Життя встоялося, ритм вирівнюється. Людина починає відчувати твердий грунт під ногами, розуміє себе і навколишній світ, йде вперед не бурею і натиском, а добре продумуючи стратегію і тактику, домагаючись великих успіхів. У цей період жінка вступає в менопаузу. У когось ця перебудова організму проходить абсолютно безболісно, а комусь доставляє купу клопоту і проблем зі здоров’ям. Про що слід подумати в цей період?

Знову гормони. В першу чергу в цей період потрібен найбільш суворий контроль за гормональним фоном — дослідження статевих гормонів як жіночих, так і чоловічих, функції щитовидної залози з обов’язковим регулярним відвідуванням гінеколога.
Важливо вчасно помітити зниження статевої функції і при необхідності перейти на замісну гормональну терапію, підібране лікарем гінекологом.

Симптоми, які повинні насторожити:

— порушення менструального циклу,

— дратівливість,

— швидке старіння шкіри,

— збільшення ваги,

— постійна втома,

— підвищена пітливість.

Крихкість — зовсім не комплімент. При переході жінки в зрілість важче засвоюється кальцій, що збільшує ризик розвитку остеопорозу. За підрахунками ВООЗ, близько 35% переломів у жінок пов’язано зі зміною мінеральної щільності кісток. І шкода цього стану не обмежується тільки травмами. За європейськими даними, смертність від наслідків переломів через остеопорозу перевищує сумні показники онкології, за винятком лише раку легені.

Особливо високий ризик у жінок з низькою вагою, що палять.

Тільки коли маса кісткової тканини досягає критично низького рівня, можуть з’явитися скарги. Процес змін в кістковій тканині можна виявити по лабораторному комплексу з восьми показників. При цьому остеопороз можна запобігти або серйозно загальмувати, що допоможе знизити частоту переломів в старшому віці.

Симптоми, які повинні насторожити:

– часті, довго зростаючі переломи,

— болі в спині,

— дискомфорт в області хребта під час сну,

— неможливість довго перебувати в одній позі.

Справи сердечні: не тільки романтика. До порушень обміну речовин відноситься і атеросклероз. Контроль ризику розвитку атеросклерозу важливий як для чоловіків, так і для жінок після сорока років.

Порушення обміну ліпідів при високому артеріальному тиску може стати причиною ішемічної хвороби серця, інфаркту, інсульту і т. д.
Прогноз розвитку атеросклерозу складається за чотирма-сімома показниками обміну ліпідів-холестерину, триглеціридів і ліпопротеїнів. Контроль цих показників може істотно продовжити життя і поліпшити її якість.

Симптоми, які повинні насторожити:

– зайва вага, особливо якщо окружність вашої талії більше 80 см,

— малорухливий спосіб життя,

— незбалансоване харчування.

На солодке! Контроль рівня глюкози також обов’язковий в цьому віці. Відомо, що розвитку цукрового діабету 2 типу, як правило, передують зміни в організмі — переддіабет. Важливо не пропустити ці прояви для зниження ризику розвитку захворювання.
За прогнозами ВООЗ, до 2030 року цукровий діабет стане сьомою за значимістю причиною смерті.

Виявлення передіабету і цукрового діабету 2 типу на ранніх етапах можна провести з допомогою недорогого тестування крові.

Симптоми, які повинні насторожити:

– свербіж шкіри,

— свербіж статевих органів,

— сухість шкіри,

– тривало незагойні ранки на шкірі,

— спрага.

Сімейна історія. У свої сорок потрібно частіше згадувати про сім’ю в одному аспекті — здоров’я. Згадати, чим хворіли тітки, бабусі та інша рідня. Така генеалогія може підказати, за якими параметрами бути напоготові, у тому числі встановити контроль за ризиком розвитку онкології, наприклад, не пропустити карциному яєчників, п’яту по частоті причину смерті від пухлин у жінок і другу за частотою діагностування пухлина в гінекології.

Симптоми, які повинні насторожити:

— загальна слабкість,

– тяжкість в нижній частині живота,

— болі внизу живота,

— збільшення живота.

Діагностика і лікування у фахівців не повинні бути відокремлені один від одного. Навіть біохімічний аналіз крові при його відносній простоті і добре відомих порогових значеннях набуває сенс тільки при інтерпретації лікаря. Референсні значення — це «середня температура по лікарні». Доктор ж візьме до уваги масу факторів, щоб визначити, чи дійсно варто турбуватися про підвищених або знижених показниках.

Також важливо пам’ятати, що при генетичних дослідженнях, особливо при оцінці потенційних ризиків, важлива консультація генетика, який розуміє, що стоїть за тією чи іншою комбінацією генів.

Олена Тіванова, лікар-експерт Центру молекулярної діагностики (CMD), розповідає все про обов’язкові чекапи здоров’я за трьома важливими декадами життя.