Ноотропи — такі чарівні пігулки, які одразу перетворюють людину на генія. Або ж ні. Розбираємося, чи можна стати розумнішим за допомогою ліків.

Що таке ноотропи

Ноотропні препарати — засоби, які активізують обмін речовин у нервових клітинах і покращують розумові процеси.

Такі ліки розробляють для хворих з неврологічними проблемами. Наприклад, для тих, хто переніс інсульт, страждає на епілепсію або хворобою Альцгеймера. Їм потрібно захистити мозок від руйнування і підстьобнути нервові клітини, щоб жити на тому ж рівні, що і здорові люди.

Якщо почитати інструкції до препаратів, то виявиться, що людина, яка приймає ноотропи, швидше розуміє, краще вчиться, запам’ятовує інформацію і легше переносить високі навантаження і стреси.

Тому ноотропи так цікавлять студентів під час сесії і просто здорових людей, які мріють розігнати власний мозок і працювати в турборежимі.

Альоша задумався і не знав, чого побажати. Якщо б дали йому більше часу, то він, може бути, і придумав би щось гарненьке; але так як йому здавалося нечемним змусити чекати короля, то він поспішив з відповіддю.
— Я б бажав, — сказав він, — щоб, не вчившись, я завжди знав свій урок, який би мені задали.
Антоній Погорєльський, «Чорна курка, або Підземні жителі»

Ноотропи бувають різні. В першу чергу справжні і не дуже.

 • Справжні (істинні) — це ті, головне завдання яких — поліпшити мнестичні та когнітивні функції. Вони прокачують мозок, а більше нічим не займаються.
 • Не зовсім ноотропи. Це ліки зі змішаною дією. Наприклад, деякі заспокійливі та протисудомні препарати допомагають думати і працювати продуктивніше.

Повної і загальноприйнятої класифікації немає, тому що ноотропи не скрізь вважають навіть ліками.

Як працюють ноотропи

Багато ноотропів діють на нейромедіатори. Це речовини, за допомогою яких спілкуються між собою нервові клітини. Ноотропи впливають на дофамін, норадреналін і серотонін, ацетилхолін. Препарати активізують всю цю хімію, щоб нейронам в мозку було зручніше і простіше взаємодіяти один з одним.

Також ноотропи захищають нервові клітини від руйнування і усувають нестачу кисню, а заодно і просто підсилюють кровообіг і обмінні процеси в тканинах. В таких умовах нервові клітини працюють краще.

Читайте також:  Мифы о пластике ушей

Методи залежать від групи, до якої належить препарат:

 1. Похідні піролідину. Найпопулярніший — пірацетам. Діє, покращуючи кровообіг і підсилюючи обмінні процеси в мозку. Активізує роботу нейромедіаторів.
 2. Похідні диметиламіноетанолу. Підсилюють ацетилхолін — нейромедіатор, який безпосередньо відповідає за когнітивні функції, тобто за навчання.
 3. Похідні піридоксину — піритинол. Підсилює кровотік в мозку і обмінні процеси.
 4. Похідні та аналоги гамма-аміномасляної кислоти. Це теж нейромедіатор, але він відповідає за спокій. Були придумані, щоб перемогти стрес, але при цьому не загальмувати реакції, як звичайні заспокійливі.
 5. Цереброваскулярні засоби. Наприклад, екстракт гінкго білоба — дерева, стійкого до всього на світі. Передбачається, що і мозок від цього екстракту стане таким же стійким.
 6. Нейропептиди та їх аналоги. Такі препарати у нас використовували на швидкій, використовують в МНС, застосовують при терапії інсультів. Точно сказати, як працює, ніхто не може — в інструкції сказано, що оригінально.
 7. Амінокислоти і речовини, що впливають на систему збуджуючих амінокислот. Допомагають впоратися зі справами при стресі.
 8. Похідні 2-меркаптобензимідазолу. Допомагають забезпечувати мозок киснем і протистояти екстремальним впливам і навантаженням.
 9. Вітаміноподібні засоби. Наприклад, ідебенон повинен покращувати кровопостачання тканин мозку.
 10. Поліпептиди і органічні композити. У складі препаратів — пептити амінокислот. Схожі на них білки мозок використовує для росту нервових клітин. Препарати сприяють зростанню і збереженню нейронів, тому у пацієнтів повинна покращитися пам’ять, здатність зосередитися.

Дія у ноотропів кумулятивна, тобто накопичується. Щоб розбуркати біохімічні процеси, потрібно від декількох днів до декількох тижнів, у залежності від препарату. Тому ноотропи п’ють курсами. Ковтати таблетку перед важливою нарадою або іспитом безглуздо, хіба що починати за місяць.

І то, якщо тільки ви вірите в усі ці ноотропи.

Чи працюють ноотропи взагалі

А от це велике питання. Ноотропи досліджені з рук геть погано, ніхто не знає точно, як вони діють. Тому що досліджень, які б відповідали принципам доказової медицини, за ноотропами немає. Ті, які є, недостатньо масштабні — у них беруть участь кілька десятків людей.

Читайте також:  Чем отличается питьевая вода от минеральной?

Пов’язано це з тим, що за кордоном, де такі дослідження вже норма, ноотропи — харчові добавки, їх не розглядають як ліки.

Візьми це насіннячко. Поки воно буде біля тебе, ти завжди будеш знати свій урок, який би тобі задали, з тою, однак, умовою, щоб ти ні під яким приводом нікому не розповідав ні одного слова про те, що ти тут бачив або надалі побачиш.

Антоній Погорєльський, «Чорна курка, або Підземні жителі»

Російських досліджень багато, але це такі дослідження, які присвячені застосуванню в практиці конкретного препарату. Тобто лікар виписує препарат деякій кількості пацієнтів і підводить підсумок: допомогло чи не дуже. Недоліків у такого підходу багато, головне — це не стандарт доказової медицини. А заодно у багатьох таких звітах про успішне застосування явно видна рука виробника, тобто реклама.

Навіть у клінічних спостереженнях відгуки неоднозначні. Якісь покращення у пацієнтів є, але незначні.

Більшість порушень, які мають лікувати за допомогою ноотропів, відносяться до вищої нервової діяльності. Дослідники і лікарі можуть фіксувати тільки зовнішні результати: як людина стала вирішувати тести, як вона стала розмовляти, вчитися і так далі. Не можна точно сказати, чому випробуваний не впорався із завданням: тому що ноотроп не спрацював або тому, що саме сьогодні його більше хвилює доля улюбленого хом’ячка. Багато суб’єктивних показників. Хтось із пацієнтів зауважує реакції, а хтось ні.

До тих пір поки подвійні сліпі плацебо-контрольовані дослідження не довели, що ноотропи працюють, деякі покращення у пацієнтів можна списувати на плацебо-ефект або на дію інших ліків і факторів. Якщо ви стали після прийому ноотропів краще міркувати, невідомо, чи винен в цьому ноотроп чи ваша віра в те, що тепер ви стали розумнішими.

Мій особистий досвід лише підтверджує всі сумніви. Ноотропи виписували, ліки допомагали. Ось тільки крім ноотропів доводилося приймати ще багато чого, відпочивати на лікарняному і проходити купу фізпроцедур.

Чи небезпечно лікуватися ноотропами

У ноотропів дуже мало побічних ефектів. У деяких препаратів в інструкції так і зовсім нічого не написано, крім місцевих реакцій. Начебто добре, але змушує ще раз задуматися: а чи діють вони взагалі?

Читайте також:  Что лечит невролог

Але будемо чесними: від прийому ноотропів бувають небажані наслідки, в основному пов’язані з нервовою системою, — перезбудження, головний біль, запаморочення.

Альоша став страшний пустун. Не маючи потреби повторювати уроків, які йому задавали, він у той час, коли інші діти готувалися до класів, займався витівками, і ця неробство ще більше псувало його вдачу.

Антоній Погорєльський, «Чорна курка, або Підземні жителі»

Один з найпоширеніших побічних ефектів — синдром відміни. При різкій відміні препаратів організм починає страждати. Проявляється ефект по-різному: головним болем, запамороченням, загальмованістю, дратівливістю, безсонням і так далі.

Тому курс багатьох ноотропів закінчують плавно, навіть якщо ефекту від них не відчули.

Пити чи не пити ноотропи

Максимум, що зробить ноотроп (якщо зробить) — активізує рецептори, доставить речовини або поліпшить кровообіг. Можливо, вам стане легше вивчати нову інформацію, але від ліків не з’являться нові звивини.

Альоша почервонів, потім зблід, знову почервонів, почав м’яти свої руки, сльози в нього від страху навернулися на очах… все марно! Він не міг вимовити жодного слова, тому що, сподіваючись на конопляне зерно, він навіть і не заглядав до книги.

Антоній Погорєльський, «Чорна курка, або Підземні жителі»

На здорових людей ноотропи практично ніяк не діють, хіба що ви отримаєте декілька побічних ефектів. Взагалі складно уявити, навіщо здоровій людині потрібні ліки, які не мають доказової бази.

Якщо ви хочете стрибнути вище голови, прокачуйте мозок доступними способами:

 • Вчіться, тоді мозок буде тренуватися.
 • Відпочивайте, тоді вам не будуть потрібні стимулятори.
 • Займайтеся спортом, він замінить всі ліки, що поліпшують кровообіг.
 • Перестаньте залипати в соціальних мережах і прокрастинувати, продуктивність зросте без всяких ноотропів.

Якщо ви не можете концентруватися, нічого не пам’ятаєте, погано спите і насилу засвоюєте інформацію, змініть режим і дійдіть до лікаря, який знайде причину і підбере лікування.

Джерело: Lifehacker