Багато дівчаток з ранніх років знають про менструації з інтернету . Але краще , щоб про особливості жіночого організму їм розповіла мама.

Поява перших місячних – важливий етап статевого дозрівання на фізичному і психологічному рівні. Щоб такі зміни в організмі не стали величезним стресом для дівчинки-підлітка , до цієї події потрібно підготуватися і « гідно зустріти ».

Сучасні дівчатка до моменту статевого дозрівання вже мають уявлення про те , що таке менструальний цикл і навіщо він потрібний. Але ні інтернет , ні журнали для дівчат , ні подружки не зможуть морально підготувати дівчинку – підлітка до перших в її житті місячним краще , ніж це зробить мама. Бажано , щоб цю інформацію дівчинка дізналася спочатку від матері. Коли ж починати важлива розмова з дочкою , і на що варто звернути увагу?

Найкраще обговорити цю тему з донькою з моменту , коли ви помітили перші ознаки статевого дозрівання. Приблизно за рік до менархе ( частіше в 10-11 років) у більшості дівчаток з’являються білуваті виділення з піхви. Це говорить про те , що статеві гормони активізувалися. Сальні залози також активізуються , у багатьох з’являється висип на обличчі , грудях або спині. У цей період дівчинка швидко зростає , починає заокруглюватись , з’являється оволосіння пахв і лобка.

Поясніть доньці , як вона буде дорослішати

Дайте зрозумілу і точну інформацію про цей процес , але не в давали в загальну анатомію . Поясніть коротко про необхідність особливої ​​гігієни в ці дні. Бесіда з донькою повинна мати дружній характер , щоб вона навчилася довіряти вам в інтимних питаннях і надалі шукала підтримку у вас , а не на стороні.

Читайте також:  Основні види медичних бандажів

Як правило , перші місячні у дівчаток-підлітків проявляються в 12-14 років. Правда , останнім часом все частіше менструації у дівчаток починаються і раніше ( починаючи з 10 років). Це зарано , але не вважається серйозним відхиленням . Вік появи перших місячних ( менархе) залежить від расової приналежності , місця проживання , харчування , спадковості , ваги та інших чинників.

Коли перші місячні настали , розкажіть доньці , що вона починає ставати жінкою. Переконайте її, що все нормально , і в майбутньому завдяки цьому вона буде мати дітей.

Розкажіть про особливості циклу

У перший рік після початку місячних цикл може бути нестабільний . Статистика показує , що в цей період проміжок між менструаціями найчастіше становить 21-40 днів . Якщо через півроку після першого місячних затримки тривають більше 1,5 місяців , потрібно шукати причину . Швидше за все , у дівчинки не вистачає маси тіла , або навпаки , є надлишкова вага .

Дівчинка повинна знати , що місячні можуть тривати 3-5 днів ( рідше – до 7 днів) , бувають менш або більш рясними . Навчіть дочку вести календар менструації. На першому етапі бажано контролювати , наскільки правильно вона це робить.

Читайте також:  Переваги АСІТ-терапії в лікуванні алергії: відкриття для подолання алергічних реакцій

Поясніть , що не варто переживати , якщо в ці дні трохи болить живіт. Нагадайте , що в дні менструації не бажано приймати гарячі ванни і займатися виснажливими видами спорту. А ось нескладні фізичні вправи підсилюють циркуляцію крові , від чого хворобливі відчуття стають меншими.

Навчіть дівчинку правильно вибирати засоби гігієни

Важливо , щоб дівчинка знала , як правильно користуватися прокладками / тампонами. Лікарі нагадують , що прокладку потрібно міняти кожні чотири години , інакше на неї з великою швидкістю почнуть розмножуватися мікроби. До речі , те ж правило відноситься і до щоденних прокладок . Оскільки в перший рік менструальний цикл не регулярний , засіб гігієни потрібно мати завжди при собі .

Навчіть дівчинку підмиватися двічі на день і 1-2 рази на день міняти трусики , тоді в дні , коли немає менструації , у неї не буде необхідності використовувати щоденні прокладки.

Важливо дотримуватися маркування прокладок. Прокладки для менструацій маркуються по рясності : чим більше крапель , тим вище водопоглинання . Нічні прокладки небажано використовувати днем , оскільки вони розроблені таким чином , що у них кількість гелю більше в задній частині , ніж в області промежини ( вони розраховані на знаходження в положенні лежачи на спині або на боці) .

Читайте також:  Вплив сидіння на здоров'я: Медичні проблеми та шляхи запобігання

Крім прокладок , дівчинки , які є незайманими, можуть користуватися і тампонами , не боячись травмувати невинну пліву . У дні менструацій діаметр дівочої пліви збільшується до 2,5 см. Величина нормального тампона в наповненому варіанті не перевищує 1,5 см.

Від того , наскільки правильно підібрані засоби гігієни , і яке їх якість , залежить комфорт і самопочуття дівчинки. Краще , щоб в перший час мама допомагала доньці вибирати і купувати прокладки.

Розкажіть про контрацепцію

З моменту настання перших місячних дівчинка повинна знати про наслідки сексуальних відносин : небажаної вагітності та ризик захворювань, що передаються статевим шляхом. Не варто думати , що в 12 років дівчинка ще мала для такої розмови . Сучасні підлітки часто починають вести статеве життя раніше , ніж здається їх батькам. Тому важливо розповісти доньці про засоби контрацепції.

Що має насторожити

Необхідно звернутися до дитячого гінеколога , якщо :

  • молочні залози , оволосіння під пахвами і на лобку з’являється раніше 8 -річного віку , або ці ознаки не з’явились до 13 років ;
  • перші місячні не настали до 14-15 років ;
  • місячні дуже болючі ;
  • менструальний цикл нерегулярний , місячні припинилися більше, ніж на 1,5 місяця;
  • місячні тривають довше , ніж 7 днів ;
  • у дівчинки з’явився свербіж, виділення , неприємні відчуття в статевих шляхах;
  • дівчинка скаржиться на головні болі , у неї скаче тиск , вона сильно схудла або поправилась .