Приготування їжі вдома допомагає не лише заощадити гроші, а й надати вечері затишній атмосфері. Однак важливо використовувати безпечні методи приготування їжі та усвідомлювати ризики для здоров’я, пов’язані з ними.

За даними Національного інституту раку США, гетероциклічні аміни (ГЦА) та поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАУ) є хімічними речовинами, що утворюються при приготуванні м’яса, включаючи яловичину, свинину, рибу або птицю, з використанням високої температури. Це обсмажування на сковороді або приготування на відкритому вогні.

Ці хімічні сполуки мають здатність змінювати ДНК, що призводить до підвищеного ризику розвитку деяких видів раку, включаючи рак шлунково-кишкового тракту, простати та легень. А за більш високих температур і тривалості приготування ризик ще вищий. Проблема поширюється не тільки на птицю, рибу та червоне м’ясо. Крохмалисті, багаті на вуглеводи продукти, приготовані при високих температурах (наприклад, смажені картопляні чіпси або тости, що підгоріли), схильні до утворення акриламіду, ще одного хімічного канцерогену, повідомляє Американське онкологічне товариство.

Хоча смаження на відкритому вогні надає їжі смаку та текстурі, це і сигналізує про присутність шкідливих сполук. Обвуглювання є результатом реакції між цукрами та амінокислотами і зазвичай відбувається в результаті прямого контакту їжі з відкритим полум’ям. ПАУ виникають, коли соки або жир капають на нагріту поверхню або спалахують під нею, що призводить до загоряння та диму. Сам дим містить хімічну речовину, і він може прилипати до їжі під час її приготування.

Дослідження, проведене в 2017 році та опубліковане в Journal of Cancer Research and Clinical Oncology, показало, що вплив диму та парів рослинної олії може збільшити ризик раку легенів, і що різні методи приготування їжі, такі як смаження у фритюрі порівняно з обсмажуванням на сковороді можуть мати інші небажані наслідки.