До пандемії COVID-19 найсерйознішим захворюванням холодної пори року був грип. Останній сезон пройшов легко, він характеризується найнижчою захворюваністю за період спостереження, і в усьому світі реєструвалися лише окремі випадки інфікування. Наприклад, у США рівень поширення хвороби становив 0,2%, тоді як за три попередні роки в період 2017-2020, за даними CDC, рівень зараження становив 26,2-30,3%.

За словами Ольги Голубовської, заслуженої лікарки України, професора, завідувачки кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, ще рано говорити про те, що чекає українців цього сезону. Поки ситуація виглядає порівняно спокійно, серед вірусів грипу, що виявляються, домінує тип А (H3N2).

Читайте також:  4 простих лайфхаки, які допоможуть дожити до 100 років

Голубовська звертає увагу, що діагностика грипу ґрунтується на клінічній симптоматиці. Саме від своєчасно проведеної діагностики залежить успіх лікування, оскільки це дозволяє швидко призначити та провести етіотропну (спрямовану на збудник) терапію.

Важливо пам’ятати, що лікування будь-якого інфекційного захворювання, включаючи COVID-19, варто розпочинати з противірусних препаратів. Що стосується грипу, емпірична противірусна терапія під час одночасної циркуляції збудника та SARS-CoV-2 рекомендується:

  • госпіталізованим пацієнтам із респіраторними захворюваннями, розпочинати лікування потрібно одночасно з проведенням диференціальної діагностики;
  • амбулаторним хворим, які мають високий ризик розвитку тяжкого перебігу хвороби.

Противірусна терапія грипу також не має особливостей для всіх пацієнтів із мікст-інфекцією SARS-CoV-2. Згідно з наявними даними, таких випадків зафіксовано приблизно 5%.

Читайте також:  Що може допомогти усунути болі при менструації

Під час грипу, на відміну від COVID-19, незворотні зміни у легенях можуть розвиватися у період 3-5 днів від дебюту клінічних симптомів. У зв’язку з цим специфічне лікування є максимально ефективним у перші 48 годин.

Особливості вакцинації

Вакцинуватися від грипу можуть усі люди віком від 6 місяців, проте пріоритетними є групи ризику тяжкого перебігу хвороби. Також не можна забувати про епідеміологічні групи ризику, до яких належать особи, які контактують з великою кількістю людей або перебувають у закритих приміщеннях (наприклад, будинки для людей похилого віку).

У разі коронавірусу із середньотяжким або тяжким перебігом вакцинацію від грипу потрібно відкласти до одужання. Якщо хвороба протікає легко чи безсимптомно, вакцинуватись від грипу можна після закінчення періоду ізоляції.

Читайте також:  Топ-3 продуктів, що відновлюють здоров'я очей

Вакцина від грипу та COVID-19 може вводитися в один день у різні місця, також можна вакцинуватись окремо з перервою у кілька тижнів.

Джерело: Обозреватель