Пухкі і чутливі губи – мрія кожної дівчини і зовнішня перевага молодої людини. Така зовнішня перевага може спонукати людину до використання спеціальних косметичних засобів або навіть підштовхнути до хірургічного втручання , проте часом дана особливість розвивається всупереч нашим бажанням . Йдеться про раптове розпухання губи , коли природним чином виникає питання – що ж робити , коли опухла губа ?

Непомірно опухла губа – в першу чергу зовнішній дефект , від якого хочеться позбутися. Більш того , лише в рідкісних випадках вона виникає безпричинно , зазвичай же походить від певних проблем зі здоров’ям , які не менш важливо усунути.

Як виглядає опухла губа ?

Наскільки б очевидним не видавалася відповідь на дане питання , однак припухлості губ різняться залежно від походження дефекту. Опухати можуть обидві губи рівномірно , опухлою може бути лише одна губа – або верхня , або нижня. Сама ж пухлина може зосереджуватися рівномірно , по центру , асиметрично з одного боку губи , лише в кутку губ.

Єдиним дефектом може надаватися набряк і припухлість губи , вони ж можуть розвиватися на тлі нагноєнь , виразок , пошкоджень слизової оболонки ротової порожнини. Опухла губа зазвичай супроводжується гіперемією , тобто почервонінням поверхні , больовими або дискомфортними відчуттями.

Крім того , опухлій губі може бути властива сухість і пружність слизової оболонки.

Причини того , що опухла губа

Рішення проблеми опухлої губи необхідно починати з встановлення причини дефекту. Найкращим чином (з професійної точки зору) це може зробити лікар – стоматолог , дерматолог , хірург , травматолог , терапевт. Будь-який з них на підставі огляду і даних анамнезу зробить умовивід про походження припухлості , проте список причин і перед лікарем, і перед обивателем приблизно однаковий , різниця лише в правильному виборі , який часто не можливий без профільної освіти .

Отже , що ж може призвести до припухлості губи ? Це :

 • інфекційні захворювання – як в порожнині рота , так і в організмі в цілому;
 • запальні процеси – як в порожнині рота , так і в організмі в цілому;
 • травматичне ушкодження слизової , в тому числі і пірсинг ;
 • забій ;
 • неакуратно проведені стоматологічні маніпуляції ;
 • алергічна реакція ;
 • герпес .

Правильне визначення причини того , чому опухла губа , лежить в основі адекватних заходів реагування на проблему і максимально швидкого її вирішення.

Які міри прийняти , коли опухла губа ?

Найбільш правильною порадою є необхідність звернутися до фахівця. Наскільки б поверхневою і незначною не здавалася така проблема як раптово опухла губа , але її походження може бути дуже небезпечним для здоров’я – це поширення інфекції в організмі і часті рецидиви , нагноєння і виразка пошкодженої ділянки , приєднання та поширення інфекційної флори , що лише погіршує перебіг патології .

Якщо губа опухла внаслідок забиття

Найбільш очевидна і цілком переборна причина припухлості губи. Трапляється звичайно в короткі терміни після травми , може супроводжуватися пошкодженням цілісності шкірних покривів і слизових оболонок. Якщо не вжити своєчасну терапію дефекту , він може посилитися запаленням , інфекційним пошкодженням , нагноєнням .

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

До місця удару необхідно докласти компреси. Теплий або гарячий . Вибір можна починати з будь-якого , а при неефективності першого віддавати перевагу другому . Холодний компрес уповільнює приплив крові до ушкодженого місця . Для нього достатньо звернути кілька кубиків льоду в тканинну серветку і прикласти не стільки до самої губи і пухлини , скільки на шкіру поряд . Змочений в гарячій воді клапоть тканини може бути альтернативою , і знову – таки не так на губу , а на шкіру поряд з нею , на 15-20 хвилин.

Якщо на губі після забиття утворилася ранка , рекомендується обробити її перекисом водню і засобом , що зупиняє кров і сприяє загоєнню. Рекомендується застосування антисептиків Мірамістину або Хлоргексидину , загоюючихся мазей Актовегіну і Солкосерилу . ” Домашньою ” альтернативою фармацевтичним препаратам може бути ланолін , оливкова або масло обліпихи .

Однак візьміть на замітку , що шкіра на губах дуже тонка і делікатна , і глибокі поранення загоюються насилу . Якщо губа розбита настільки, що втрачається контур губ , істотно змінюється їх форма , поспішайте до лікаря , в іншому випадку загоєння може статися скоро (у кращому випадку) , але губи втратять привабливий вигляд.

Якщо губа опухла через інфекційне захворювання

Опухнути губа може унаслідок вірусного або бактеріального ураження. Причому інфекція може локалізувати як безпосередньо в порожнині рота або на губі (стоматит , герпес) , так і у всьому організмі (ГРВІ).

Ефективність в такому випадку продемонструють антисептичні препарати , з використанням яких зволікати не рекомендується. Вони швидко купірують інфекцію , не дозволяють їй поширюватися і поглиблюватися . Важливо при покупці препарату ознайомитися з показаннями до його застосування і протипоказаннями , які можуть проявитися в побічних ефектах.

Популярними антисептиками для лікування інфекційних захворювань порожнини рота є такі препарати як Орасепт , Хлорофіліпт , Біопарокс . Вони мають бактерицидну , антисептичну , знеболюючу дію . Зручністю у використанні на опухлій губі володіють саме спреї та рідини , а не таблетовані або гелеподібної ліки. Доцільно змочити ватний диск в лікарському препараті і прикласти до ушкодженої ділянки губи.

Якщо губа опухла через запальні процеси

Запальний процес в опухлій губі зазвичай супроводжується утворенням якоїсь субстанції всередині – це може бути прозора рідина , гній , будь-які інші виділення , які зосередились всередині або виділяються назовні. Це зазвичай супроводжується неприємним запахом з рота , больовими відчуттями , часто утворенням видимого пошкодження слизової .

Це становить велику небезпеку для здоров’я, ніж може здаватися . Оскільки непрофесійне видалення виділень загрожує зараженням , а заходи націлені на розсмоктування пухлини не завжди усувають справжню причину запалення , і надалі вона може нагадати про себе знову або в ділянці губ , або на іншій ділянці обличчя.

Важливо встановити причину виникнення запального процесу. Зазвичай це що-небудь з наступного:

 • сильний удар ,
 • поріз або розрив м’яких тканин ,
 • наявность відкритої рани ,
 • видавлювання прищів.

У перші години розвитку запалення необхідно реагувати заходами , доступними будь-якому обивателю – це обробка пошкодженої ділянки перекисом водню. Ще одним заходом швидкого реагування може бути обробка припухлості розчином йоду (його рекомендують розвести 1:1 із звичайною водою). Якщо ж ви і без того відчуваєте надмірну сухість слизової ( а йод підсушує оброблену ділянку ), досить невеликими порціями пити звичайну негазовану воду , насичення якої призведе і до зволоження слизової .

Якщо ви відчуваєте , що краще вам не стає , біль і пухлина не зменшуються , необхідно в терміновому порядку звертатися до медичної установи . Несвоєчасне звернення до фахівця загрожує скупченням гною в губі , що провокує необхідність його видалення хірургічним шляхом.

Якщо губа опухла через герпес

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Коли опухла губа , то запідозрити герпес можна лише у випадку , якщо це характерне для організму захворювання . Утворення герпетичних пухирців на губах зазвичай в передоснові містить саме припухлість і болючість губи. Протягом доби така припухлість утворюється в характерний пухирець з вмістом напівпрозорої рідини всередині.

Ні в якому разі не можна тиснути і тріскати пухирець, який утворився , а використання специфічних засобів найбільш ефективно починати ще на етапі пухлини , що дозволяє прискорити процес одужання. До популярних протигерпетичних засобів відносяться Зовіракс , Рятівник , Ацикловір . У своїй формулі вони містять компоненти, що знищують виключно прояви герпетичного вірусу , володіють знеболювальним і загоюючим ефектом. Наносити їх потрібно регулярно і систематично , не тільки до моменту ослаблення основної симптоматики , але й до повного зникнення пухирців і ще 1-2 дні після того .

Якщо препарати даної групи виявляються безсилими і протягом декількох днів симптоми не слабшають, але ще й поглиблюються , ймовірно , причина не в герпесі , а тому необхідно відправлятися за допомогою до фахівця і не відкладати адекватне конкретному випадку лікування.

Якщо губа опухла через гнійні процеси в порожнині рота

Опухла губа може бути симптомом стоматиту , гінгівіту , периоститу (у простолюдді званого флюсом) . Такого роду походження припухлості є чи не найбільш небезпечним, оскільки гнійні процеси неодмінно супроводжуються запаленням , гіпертермією , погіршенням загального самопочуття і загрожують поширенням не тільки інфекції , а й містячого її гною вглиб організму.

До інфекційно-запальних захворювань слизової рота , щелепи , окістя можуть привести будь-яке травматичне ураження слизової оболонки , неправильне лікування стоматологічних захворювань ( в т.ч. носіння брекет -систем , протезів тощо) , недостатня антисептична обробка порожнини рота під час них або недотримання гігієни цілому. Переохолодження , ослаблення імунної системи і стрес мають другорядне значення. Якщо причина появи пухлини криється саме в захворюваннях порожнини рота , це не означає , що небезпека носить локальний характер , запалення може як відбуватися зсередини організму , так і поширюватися далі , наприклад , з кровотоком , а значить , без професійної допомоги усунути і припухлість на губі , і викликавшу її причину навряд чи вдасться. За конкретними рекомендаціями розумно звернутися до стоматолога.

Якщо губа опухла внаслідок алергії

Щоб прийти до такого висновку , необхідно проаналізувати список недавно споживаних продуктів харчування, косметичних засобів, побутової хімії , можливо , починається сезон цвітіння або алергія розвивається на пил або шерсть тварин.

Характерно , що опухнути губа навряд чи зможе внаслідок вдихання алергену (що зменшує ймовірність причетності до припухлості пилу і шерсті) , більш ймовірна місцева дію алергену , а значить , використання косметичних засобів та харчових продуктів , коли губи легко виявляються об’єктом впливу .

Якщо губа опухла дійсно внаслідок алергічної реакції , то до набряку додасться ще й легке оніміння , почервоніння , сухість та лущення губ.

Якщо губа опухла внаслідок впливу зовнішніх факторів

До таких зазвичай відносять обмороження чи навпаки перегрівання , обвітрювання . Для пошкоджень такого роду характерна надмірна сухість губ , почервоніння та лущення їх поверхні і , природно , в недавньому минулому потерпілий повинен пригадувати саме наявність певного негативного впливу. Особливої ​​небезпеки такий вплив за собою не тягне , однак не зайвою буде обробка губ зволожуючим кремом або косметичним бальзамом , спеціальними відновлюючими масками для губ , які можна приготувати і в домашніх умовах.

Якщо опухла губа через пірсинг , татуаж , пластичних коригувань

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Твір в області губ пірсингу , татуажу , зміна їх форми за допомогою пластики піддає людину підвищеному ризику розвитку припухлості та інших неприємних симптомів в області губ. Припухлість може розвинутися як безпосередньо після маніпуляції , так і через деякий час.

Рекомендується уважно оглянути проколи або татуювання , краще доручити це косметологу або тому, хто їх робив. Таким чином , виключається або підтверджується ймовірність розвитку запального або гнійного процесу в даній області. Дуже важливо при пірсингу перевірити прокол всередині і бути впевненим , що в ньому немає сторонніх тіл. Сама прикраса також може зайти в розширений прокол і доставляти дискомфорт і біль в губі.

У осіб з пірсингом , татуажем , пластикою губ все також існує ймовірність піддатися основним , вище перерахованим ризикам утворення припухлості на губі.

Якщо губа опухла у дитини

Ситуація дана ускладнюється насамперед тим , що малюк не завжди може пояснити свої відчуття , викласти події останніх днів , які могли б привести до пухлини , особливо якщо справа стосується немовляти.

У період грудного годування малюки можуть відчувати біль на губах , а батьки помічати тут припухлість з причини неправильного вигодовування. Неправильне прикладання малюка до грудей може стати причиною утворення мозолів в роті , а тому дискомфорт у немовляти під час годування повинен бути приводом переглянути тактику.

Необхідно взяти до уваги , що у дітей частіше , ніж у дорослих , розвиваються стоматити , а тому порожнину рота необхідно оглянути і , вчинивши перші заходи лікування стоматиту , все ж звернутися до дитячого стоматолога .

Діти частіше дорослих схильні до алергічних реакцій , їх організм більш чутливий до зовнішніх подразників , малюки гостріше переносять респіраторно-вірусні та бактеріальні інфекційні атаки , а тому виключаючи самолікування необхідно звертатися до фахівця за профільною допомогою .

Ще однією причиною опухання губи у малюка виявляється банальний забій . З ним необхідно боротися так само , як і у дорослого , за винятком застосування деяких фармацевтичних препаратів , не ухваленого дітям .

Засоби народної медицини , якщо опухла губа

Припухлість на губах рідко виявляється очікуваною , скоріше вона застає зненацька. Добре , якщо в домашній аптечці є відповідні для кожного конкретного випадку фармацевтичні препарати. Ймовірно , у потерпілого існує можливість звернутися і до лікаря , і в аптеку. Але що робити , коли губа опухла вночі ? Бажано максимально швидко зреагувати на пошкодження , доводиться задіяти підручні , ” народні засоби ” .

Народна медицина пропонує вирішити проблему опухлої губи таким чином:

 • сік алое – великий лист дорослого алое (старше 3 -х років) дрібно порубати або потовкти і віджати від нього сік , змочити в соку ватний диск ( а можна загорнути кашку з алое в марлю ) і прикласти до припухлості на 15-20 хвилин ;
 • суміш куркуми , землі Фуллера та води – порошки необхідно брати в рівних кількостях і розводити невеликою кількістю води до пастоподібного стану ; наносити на припухлість на 15-20 хвилин , після змивати теплою проточною водою ;
 • харчова сода – утворити з соди і невеликої кількості води пастоподібну субстанцію і накласти її на пошкоджену ділянку губ; через 10 хвилин змити холодною водою ;
 • мед – на ватний диск нанести щільним шаром мед , прикласти до припухлої ділянки на 20 хвилин , змити холодною водою ; повторювати кілька разів на день.