Вчені висловилися, чи небезпечно дешевими аналогами замінювати оригінальні ліки. Питання важливе на тлі того, що копії оригінальних препаратів становлять 85%.

За словами експертів, так звані дженерики проходять не такі ретельні випробування, як оригінали, тож вони набагато доступніші за ціною, а ось до ефективності даних препаратів виникають питання. Експерт Вадим Тарасов висловився з цього приводу, що розробка інноваційних ліків в середньому коштує близько двох млрд доларів і триває кілька років. Сама ж фармацевтична компанія володіє на них правами з терміном дії патенту до 25 років.

Реалії ж такі, розробка доходить до споживача тільки через 10-15 років, коли пройдені всі доклінічні випробування. В кінцевому рахунку виробнику залишається для отримання прибутку близько 10 років. Після закінчення захисту, в інших компаній з’являється можливість створити такі ж ліки, з урахуванням того, що їм відома формула в патенті. Готового ж складу та відповідної схеми синтезу знайти не представляється можливим, на визначення чого йде дуже багато сил і часу, додала фахівець Анастасія Хрустальова.

«Вважається, що створити копії оригінальних препаратів гранично просто, що далеко від істини. У нас функціонують декілька підрозділів. На розробку одних ліки в середньому йде до трьох років, перед запуском вони в обов’язковому порядку проходять дослідження на біоеквівалентність – порівняння з оригіналом», – зазначила Анастасія Хрустальова.

Відповідні випробування проводяться на людях і тваринах, де вивчається розподіл в тканинах і рідина, швидкість всмоктування і виведення дешевого препарату з організму. Всі показники повинні збігатися з оригіналом, продовжив Вадим Тарасов. У тому випадку, якщо мають місце відмінності, то дженерик не визнається аналогом дорогого складу.

“Фахівцями виконана величезна робота, тому на нашому ринку немає неякісних дешевих препаратів. Вони не поступаються дорогим аналогам, які часом в сотні разів дешевше”, – підсумував Вадим Тарасов.