Після психологічної травми ми стаємо іншими людьми – це правда.

Серйозні потрясіння і хронічний стрес впливають на багато аспектів життя: пропадає апетит, порушується сон, страждає психічне здоров’я в цілому. Однак мало хто знає, що психологічні впливи могутС травмувати мозок. У прямому сенсі: вони наносять сірому речовині цілком виразні фізичні пошкодження.

Як показує свіже дослідження, опубліковане в журналі Revue Neurologique, гострі стресові реакції і хронічні розлади психіки, спровоковані все тим же важким стресом, порушують роботу двох ключових систем головного мозку — їх умовно позначають як «захисну» і «когнітивну».

Це може вплинути на те, як мозок реагує на загрози, в тому числі — на найпростіші щоденні побутові проблеми і конфлікти. Також змінюються здатності стримувати емоції, запам’ятовувати і обробляти інформацію.

Є три області мозку, які найбільше реагують на стрес.

Як стрес змінює мозок

Мигдалина стає гіперактивною і збільшується в розмірах
Мигдалеподібне тіло — мигдалина) – це ділянка нервової тканини, який відповідає перш за все за емоції. Зокрема-за страх і гнів.

Ця зона відіграє найважливішу роль в роботі інстинкту самозбереження. Основне завдання мигдалеподібного тіла-обробляти інформацію, що надходить від органів чуття, і виявляти загрозу. Відповіддю на зафіксовану зовнішню небезпеку стає або гнів (перша частина в знаменитій реакції «бий або біжи»), або страх.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

У людей, які пережили сильну психологічну травму, мигдалина може стати гіперактивною.

Це означає, що мигдалеподібне тіло починає запускати реакцію “бий або біжи” в будь-який момент, навіть якщо людині нічого не загрожує.

Це викликає напругу парасимпатичної нервової системи: серце активніше качає кров, м’язи напружуються, дихання частішає, людина стає дуже уважним до дрібниць, його почуття загострюються. Побутовою мовою цей стан називається «на взводі». У психологів є свій термін-захоплення мигдалини.

Результатом захоплення мигдалини може стати панічна атака, приплив емоцій і агресії, стрес. Чим більше гіперактивна мигдалина, чим частіше і легше вона збуджується, тим більше виснажується нервова система.

Людина стає дратівливим, запальним, агресивним, не може взяти себе в руки. Стрес переростає в хронічну форму, через що виникають проблеми зі сном, і ситуація ускладнюється.

Зміни мигдалини відбуваються і на фізичному рівні. Дослідження, опубліковане в “Журналі реабілітації після травм голови”, показало: у ветеранів бойових дій, які страждають від посттравматичного стресового розладу, ця область мозку збільшена – в порівнянні з тими, у кого ПТСР немає.

Робота префронтальної кори погіршується

Префронтальна кора – більш “розумна” ділянка мозку, яка в нормі стримує надмірно емоційні пориви мигдалини.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Мигдалеподібне тіло відчуває негативну емоцію – той же гнів або страх, а префронтальна кора оцінює цю емоцію раціонально. Зважує, чи дійсно виявлена мигдалиною небезпека так велика і чи правда треба турбувати парасимпатичну нервову систему.

Наприклад, якщо ви йдете на зустріч з начальником, передчуваючи рознос, мигдалеподібне тіло так і норовить включити реакцію «бий або біжи».

Але префронтальна кора повідомляє вам, що візит до шефа — річ неприємна, проте не смертельна. Завдяки цьому мигдалина заспокоюється, а ви берете себе в руки.

Однак дослідження, повідомляє: і гострий, і хронічний стрес послаблюють префронтальну кору, фізично зменшуючи в ній кількість активних нейронів.

В результаті вона втрачає здатність контролювати реакції мигдалини. Будь — яку небезпеку, навіть уявну, мозок починає сприймати як смертельну загрозу-і реагує на неї відповідно.

Гіпокамп зменшується і збоїть

Гіпокамп – це область мозку, яка в основному відповідає за зберігання спогадів. Також вона допомагає відрізняти минулий досвід від сьогодення.

Психічна травма порушує роботу гіпокампу. У різних людей це проявляється по-різному. Наприклад, хтось може забути частину свого минулого, проте спогади про травмував подію залишаться яскравими і чіткими.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Інші будуть впадати в паніку кожен раз, коли обстановка навколо хоча б трохи нагадає ту, в якій вони перебували в процесі отримання травми.

Це відбувається тому, що мозок втрачає можливість чітко розрізняти, де минуле, а де сьогодення. Але спецефектами з пам’яттю справа не обмежується.

У людей з ПТСР фізичні розміри гіпокампу іноді значно зменшуються. Таке пошкодження викликане постійним занепокоєнням і стресом, в якому ті живуть.

Чим менше гіпокамп, тим гірше він справляється зі своїми функціями. А значить, тим більше складнощів з пам’яттю і накочує панікою буде відчувати людина.

Що робити, якщо мозок постраждав через психічну травму

Не існує конкретного способу відновити мозок після пошкоджень, викликаних гострим або хронічним стресом. Але один однозначний момент все ж є: необхідно якомога швидше звернутися до лікаря. Найкраще – до психотерапевта.

Наукові джерела:

Can Emotional Trauma Cause Brain Damage?, source
Acute and Post‑Traumatic Stress Disorders: A biased nervous system, source
Amygdala Hijack and the Fight or Flight Response, source
A bihemispheric autonomic model for traumatic stress effects on health and behavior, source
The effects of stress exposure on prefrontal cortex: Translating basic research into successful treatments for post‑traumatic stress disorder, source