Ожиріння давно стало реальною загрозою здоров’ю населення розвинених країн. Найстрашніше, що до нього стають все більше схильні діти, тобто добробут суспільства підривається в самому його зародку. У деяких країнах відкриваються реабілітаційні центри для дітей і дорослих з ожирінням, на телебаченні стають все більш популярними шоу про екстремальне схудненні і перетворення. Все це говорить про те, що проблема актуальна і тільки набирає обертів.

Але хто конкретно потрапляє в групу ризику? Як відрізнити вгодованість, здорову повноту від ожиріння? Вчені розробили спеціальний показник — індекс маси тіла. Знайти його формулу не складе ніякої праці. Критична цифра — 25.

Читайте також:  Як знизити високий холестерин: дешевий фрукт порадили вчені

Якщо ваш показник перевалив за цю позначку, настав час переглянути свій спосіб життя. При досягненні індексу 40 у людини спостерігається четверта ступінь ожиріння, тобто хворобливий вигляд.

Жир, безумовно, корисний і потрібний організму. Без нього буде ускладнена робота всіх органів і систем, наш найбільший головний центр — головний мозок — у значній мірі полягає саме з ліпідів. Але надлишок жиру в організмі може призвести до фатальних наслідків:

  • інфаркту та інсульту;
  • ішемічної хвороби серця, атеросклерозу;
  • безпліддя — просунутий ступінь ожиріння робить зачаття і виношування практично неможливими;
  • хвороб суглобів;
  • ендокринним порушенням;
  • змін опорно-рухового апарату;
  • хвороб печінки.
Читайте також:  Лікарі розповіли, коли мед шкідливий для здоров'я

Це лише малий перелік того, чим може загрожувати зайвий жир. Можна сказати, що організм огрядної людини розвалюється. Підвищується ризик розвитку цукрового діабету та онкології. У дітей ожиріння може порушити процес статевого розвитку, істотно вплинути на ендокринну систему і призвести до віддалених наслідків у дорослому житті.

За набір зайвої ваги частково відповідає генетика. Кількість жирових клітин у нас запрограмовано природою, але їх обсяг залежить тільки від нас. Є думка вчених, що ще під час внутрішньоутробного розвитку визначається, скільки жирових клітин у людини. Якщо вона веде правильний спосіб життя, вони будуть мати нормальний об’єм навіть при великій кількості.

Читайте також:  Вживання шоколаду робить людей щасливими

Але якщо зловживати «швидкими» вуглеводами, перевищувати норму калорій регулярно, вести малорухливий спосіб життя, зайва вага, а потім ожиріння не змусять себе чекати. На набір ваги впливають відсутність повноцінного сну, стреси, зловживання алкоголем.

Багатьом хворобам ми не можемо запобігти, але ожиріння, а разом з ним і іншим істотним проблемам зі здоров’ям, можуть уникнути абсолютно всі.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News