Будь-яку патологічну зміну язика , викликану будь-якими причинами , називають глоситом . Лікувати чи ні – по ситуації.

Симптоми

В залежності від форми глоситу і причин , які його викликали , захворювання може проявлятися по-різному. Але звичайними , найбільш частими проявами глосита є зміна кольору язика , він набрякає , при розмові та прийомі їжі болить , часто недостатньо зволожений і обкладений. Неприємні відчуття посилюються , коли при прогресуючому глоситі на язиці з’являються виразки та ерозії. Однак щоб призначити правильне лікування , потрібно , насамперед, з’ясувати форму захворювання і знайти його першопричину.

Причини

Причин розвитку глоситу безліч .

Наприклад , запалення язика може трапитися через травму , скажімо, людина поранила його чимось гострим – кісткою , краєм зруйнованого зуба тощо. Поширена причина – вплив таких подразників , як гаряча пара , окріп. У деяких випадках глосит викликається неправильною гігієною порожнини рота , курінням , алергічними реакціями на їжу , засобами гігієни порожнини рота ( зубна паста , освіжувачі ) .

Ще одна причина – мікроорганізми , серед яких стафілококи , стрептококи , дріжджоподібні грибки , віруси герпесу і т.п. Також глосит нерідко супроводжує захворювання ШКТ , різні порушення обміну речовин , ряд інфекційних захворювань , хвороби кровоносної системи , сифіліс .

А так званий складчастий глосит , коли язик перетинають глибокі поздовжні і поперечні складки , є вродженою аномалією розвитку .

Читайте також:  Що таке брекети та для чого вони потрібні?
Діагностика

Встановити діагноз « глосит » досить просто – достатньо здійснити огляд язика . У ряді випадків складніше визначити причину глосита , без чого про ефективне лікування не може бути й мови. Для встановлення причини збирають анамнез і роблять ряд лабораторних досліджень крові ( бактеріологічне , цитологічне , імунологічне дослідження , гістологія , біохімія ) .

Лікування

Лікуванням глоссита займається лікар-стоматолог . Однак якщо проблема « виходить» за межі порожнини рота , то до лікування слід підключати інших фахівців. Це зокрема потрібно , якщо лікування глосита безпосередньо пов’язане з лікуванням основних захворювань , які його викликали.

Як було сказано , таких причин буває безліч , відповідно, якщо глосит з’явився як наслідок проблем з ШКТ , то потрібно також задіяти гастроентеролога , якщо це наслідок хронічної анемії , то лікаря-гематолога , сифілісу – венеролога , збої в імунній системі – імунолога і т. д. Підкреслимо , лікувати в першу чергу потрібно причину , а паралельно і слідство.

У тих же випадках , коли глосит – це аномалія розвитку – лікування , як правило , не потрібно. Але бувають і виключення, наприклад , складчастий глосит зазвичай не потребує лікування , але нерідко він « йде в парі » з десквамативним глоситом , а тут вже без лікування не обійтися. Пояснюється це тим , що цей різновид глосита може проявлятися знову-таки на тлі якого основного захворювання , яке потрібно обов’язково лікувати.

Читайте також:  Естетичні брекети від виробників

Отже , після з’ясування основної причини і визначення стратегії її корекції , переходять до лікування безпосередньо глосита , адже відчуття при цьому стані досить болючі . Дуже важливо при лікуванні глоситу дотримуватися суворої гігієни порожнини рота і не викликати додаткового роздратування , наприклад , на час відмовитися від гарячої та гострої їжі і пиття , алкоголю , куріння. У таких випадках лікар рекомендує дотримуватися певної дієти : вживати пюре , слизові каші , протерті супи.

Якщо дуже турбують болі , то призначають анестетики , наприклад , лідокаїн. Дуже важливо в період загострення не забувати якомога частіше робити полоскання порожнини рота. Це може бути розчин марганцівки , фурациліну , хлоргексидину . Якщо язик сухий , то його змащують сумішшю анестетика і гліцерину . Коли є некротичний наліт , то його регулярно видаляють ватними тампонами , змоченими в протеолітичних ферментах , а якщо запалення супроводжується ерозіями , призначають аплікації з іруксолом .

Також залежно від показань хворому можуть бути призначені протигрибкові , антибактеріальні , гормональні та / або протизапальні препарати.

Читайте також:  Що таке брекети та для чого вони потрібні?

У деяких випадках , коли є виражені явища гіперкератозу , не обійтися без оперативного втручання.

Таким чином , препарати, які призначаються в кожному конкретному випадку , лікар визначає виходячи зі стану пацієнта , однак практично у всіх випадках хворим глоситом рекомендують імуномодулятори і загальнозміцнюючі засоби .

Прогнози

Прогноз на вилікування глосита сприятливий в тому випадку , якщо лікувати основне захворювання , яке він супроводжує . Однак за відсутності такого лікування глосит може перейти в хронічну форму. Серед несприятливих чинників, що призводять до хронічної форми захворювання прийом гарячої та гострої їжі , знижений імунітет.

Найбільш несприятливий і небезпечний результат захворювання – це ускладнення у вигляді флегмон , абсцесів , онкологічних захворювань язика . Зрозуміло , що такі процеси не розвиваються за один день або тиждень , тому якщо вчасно звернутися до лікаря і серйозно зайнятися лікуванням глосита , а також корекцією основного захворювання ( в тих випадках , коли воно встановлено ) , то до таких крайнощів справа не дійде.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НАЛІТ НА ЯЗИЦІ: НОРМА ЧИ ВІДХИЛЕННЯ

ВЧЕНІ: СТАН ЗДОРОВ’Я ВИДНО ПО ЯЗИЦІ

ЗАПАЛЬНІ ПРОЦЕСИ В ЗУБАХ І ЯСНАХ: ЯК ВРЯТУВАТИ ЗУБИ