Якщо протягом 1-2 годин больовий напад при печінковій кольці не проходить, терміново викликайте лікаря.

Що це таке?

Печінкова (жовчна) колька – це один із проявів жовчнокам’яної хвороби, яка характеризується нападами болю в правому підребер’ї. Розвивається симптом в результаті різних захворювань жовчовивідних шляхів, при яких відзначається порушення відтоку жовчі по жовчних протоках. Просуваючись по болючим протоках, жовч провокує інтенсивне скорочення мускулатури жовчного міхура і проток, в результаті чого і виникають сильні больові відчуття.

Напад печінкової кольки може викликати рух жовчного піску, а також переміщення каменів і слизових пробок при холециститі. При наявних захворюваннях жовчного міхура спровокувати печінкову кольку може занадто жирна і гостра їжа, стрес, надмірні фізичні навантаження (особливо в похилому положенні тіла) і навіть їзда по поганій дорозі.

Симптоми

Як вже зазначалося вище, печінкова колька має нападоподібний характер. Раптово виникає різкий біль у правому підребер’ї. Найчастіше напад печінкової коліки відбувається в нічний час доби.

Часто біль поширюється на праву лопатку, плече і в живіт. У рідкісних випадках больові відчуття відзначаються в лівій частині тулуба, зокрема – області серця, при цьому провокуючи стенокардіческій напад.

При жовчної кольці біль буває спазмолітичною або постійною. Больові відчуття можуть тривати від декількох хвилин і до декількох годин. У деяких випадках напад супроводжується частою блювотою, яка не приносить полегшення. Крім того, у хворого відзначається блідість шкірних покривів, а також ознаки механічної жовтяниці (жовтушність шкіри). Також при больовому нападі у хворого здувається живіт і підвищується температура тіла. Як правило, при жовчній кольці сеча забарвлюється в темний колір, а кал навпаки – знебарвлюється.

Чого не можна робити при печінковій кольці

Під час больового нападу жовчної кольки хворим не рекомендується виконувати наступні дії:

  • рухатися і масажувати болюче місце. При нападі найкраще лягти і здійснювати мінімум рухів, так як рухова активність підсилює спазм жовчних проток;
  • прикладати теплу грілку до болючого місця, так як підвищена температура може спровокувати розвиток набряку жовчного міхура. При больовому нападі потрібно прикласти холод до проблемного місця: холодну грілку, пакет з льодом або наявні заморожені продукти, загорнуті в тканину;
  • приймати їжу і питво. Нові порції їжі призводять до виділення жовчі, що тільки підсилює кольку.
Як собі допомогти?

При появі хворобливого нападу можна прийняти який-небудь спазмолітик, наприклад но-шпа, папаверин та інші спазмолітичні препарати. Через брак у своїй аптечці спазмолітика, можна прийняти нітрогліцерин, однак лише в тому випадку, якщо ви раніше його приймали, і знаєте, що ваш організм добре переносить цей препарат.

Якщо протягом 1-2 годин печінкова кольку не усунено, то потрібно викликати швидку медичну допомогу, так як досить імовірно, що це гострий холецистит. Нехтувати загостренням холециститу ні в якому разі не можна, оскільки захворювання може спровокувати розвиток жовчного перитоніту, який може закінчитися смертю.

Подальші дії

Після перенесеної печінкової коліки потрібно обов’язково звернутися до лікаря і пройти все необхідне обстеження, в першу чергу УЗД.

Ультразвукове дослідження проводиться на голодний шлунок. За добу до планованого обстеження не можна їсти продукти, що сприяють газоутворенню: капуста, квасоля, горох, чорний хліб. На підставі отриманих аналізів лікар вдається до тієї чи іншої тактики лікування, залежно від ступеня і характеру ураження жовчного міхура.

Обов’язковою умовою для мінімізації рецидиву є дотримання дієти, хоча б протягом наступних двох тижнів після нападу. З раціону харчування потрібно виключити смажене, їжу з вмістом тугоплавких жирів (свинина, баранина, качка), маринади, копченості та гострі спеції. На день потрібно випивати мінімум 1,5 – 2 літри чистої води для розрідження жовчі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СТЕАТОЗ ПЕЧІНКИ

ХОЛЕСТАЗ

АЛКОГОЛЬНИЙ ГЕПАТИТ