У розвитку хвороб шлунка величезне місце займає харчування. Захоплення нездоровою їжею часто веде до гастриту і іншим шлункових захворювань.

Гастрит

Коли мова йде про запальні і / або дистрофічні зміни в слизовій оболонці шлунку, то використовується таке збірне поняття, як гастрит. Це поліетіологічне захворювання, так як розвивається на тлі поєднання безлічі чинників, як екзогенних, так і ендогенних. Відносно екзогенних (зовнішніх) факторів захворювання, то це в першу чергу погрішності в харчуванні, інфекційні захворювання, а також харчові токсичні інфекції. Відомо, що слизову оболонку шлунка дратують прянощі, алкоголь, занадто гаряча їжа, деякі медикаменти, погано розжовувана їжа, а також звичка їсти всухом’ятку.

Для хронічного гастриту характерні періодичні загострення. Одним з основоположних факторів при розвитку хронічної форми гастриту є порушення ендокринної та нервової системи.

Виразкова хвороба

Виразкова хвороба – це хронічне захворювання, при якому уражаються слизові оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки з появою виразок і ерозій. Захворювання розвивається через те, що слизова оболонка перестає пручатися дії шлункового соку. В основі патологічного процесу лежать судинні порушення, трофічні зміни стінок шлунка, інтоксикація, а також нервові та ендокринні зміни. Проте згідно з останніми даними причиною виразкової хвороби шлунка є інфекційний агент, а саме бактерія Helicobacterpylori. Ця бактерія пристосована до життя в дуже кислому середовищі шлункового соку, а її життєдіяльність в кінцевому підсумку призводить до руйнування епітеліального шару внутрішньої стінки шлунка.

Гостра атонія шлунка

хвороби шлункаЦе патологічний стан, при якому відзначається розширення шлунка, яке виникає в результаті парезу м’язів його стінок. Розвинутися атонія може внаслідок порушення іннервації шлункових м’язів, або рефлекторно. Це досить рідкісна хвороба, яка найчастіше відзначається при інфаркті міокарда, пневмонії, перитоніті, стенозі воротаря, тромбозі судин шлунка, інфекційних процесах (наприклад, черевний тиф) і при інших станах.

При атонії характерно відчуття тяжкості та переповнення, а також тиск в епігастральній ділянці. У деяких випадках також можуть відзначати біль.

«Роздратований шлунок»

Функціональна шлункова гіперсекреція (або «роздратований шлунок») – підвищене відділення шлункового соку, яке часто поєднується з підвищеною кислотністю шлункового. Підвищеному соковиділенні сприяють гострі та пряні приправи, алкоголь, білково-вуглеводне харчування, а також емоційно-психічні розлади.

Зазвичай, функціональна гіперсекреція протікає без симптомів. У деяких випадках можливі больові відчуття в епігастральній ділянці через рефлекторного спазму воротаря. Також хворих турбує печія, а в окремих випадках відзначається блювота кислим шлунковим соком.

Пневматоз шлунка

Пневматоз шлунка – це стан, при якому відзначається підвищений вміст повітря в шлунку. Дане захворювання може розвинутися внаслідок органічних уражень шлунка, але найчастіше пневматоз виникає на тлі порушення вищої нервової діяльності.

Біль у лівому підребер’ї на порожній шлунок може спостерігатися при виразковій хворобі шлунка, рідко при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки. Рекомендується фіброезофагогастродуоденоскопія.

При пневматозі шлунка хворі скаржаться на тяжкість, тиск і відчуття переповнення в епігастральній ділянці. Відзначається часта і сильна відрижка. Іноді відрижка може бути настільки гучною, що хворим доводиться уникати громадських місць. При пневматозі в шлунку утворюється газовий міхур великих розмірів, який виявляється при рентгенологічному дослідженні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МЕТАФІЗИЧНІ ПРИЧИНИ ХВОРОБ ШЛУНКА

ЕРОЗІЯ ШЛУНКА

ОЗНАКИ ВИРАЗКИ ШЛУНКА