Про що говорить галаслива задишка, яка виникає на вдиху?

Стеноз гортані – це звуження просвіту гортані, яке створює перешкоду при проходженні повітря в легені. Головна небезпека стенозу гортані – порушення нормального процесу дихання, у результаті чого організм недоотримує кисень.

При стенозі гортані з’являється задишка, яка виникає на вдиху і супроводжується гучним диханням, і осиплістю голосу. Можливі також напади гавкаючого кашлю.

Розрізняють гострий і хронічний стеноз гортані.

Гострий стеноз гортані

Гострий варіант стенозу гортані виникає швидко і відразу призводить до серйозних проблем з диханням. До гострого стенозу можуть призвести:

 • гострі запальні процеси в гортані
 • травми гортані
 • опіки гортані
 • гострі перебігу інфекційних хвороб
 • попадання в гортань чужорідного предмету
 • алергічні реакції, що призводять до появи набряку гортані.
Хронічний стеноз гортані

Хронічний стеноз спостерігається при поступовому звуженні просвіту гортані.

Хронічний стеноз гортані частіше може розвинутися через рубцеву тканину, розростання пухлини, при захворюваннях верхніх дихальних шляхів і порушенні іннервації гортані.

Людський організм може досить добре пристосовуватися. Так при хронічному стенозі включаються адаптаційні механізми, які допомагають отримувати потрібну кількість кисню в нових «незручних» для цього умовах.

Пристосувальні реакції можуть бути:

 • Дихальні. Виникає задишка, яка сприяє збільшенню вентиляції легенів. Частішає дихання. У процесі дихання починають брати участь нехарактерні м’язи, наприклад, м’язи шиї, плеча, спини.
 • Гемодинамічні. Тахікардія, підвищення судинного тонусу, підвищення тиску, прискорення струму крові.
 • Кров’яні. Підвищується проникність судин, збільшується кількість еритроцитів у крові – це допомагає наситити кров киснем навіть при стенозі гортані.
 • Тканинні. Тканини починають активніше поглинати кисень з крові. У клітинах посилюються анаеробні процеси, тобто процеси, для яких не потрібна участь кисню.

Але пристосувальні механізми спрацьовують тільки до певного моменту. З часом гіпоксія таки збільшується і призводить до появи патологічних процесів в органах і тканинах організму.

Чотири стадії стенозу гортані

Розвиток стенозу гортані прийнято розділяти на чотири стадії:

 • Стадія компенсації. Дихання стає рідше, вдих глибше. Пауза між вдихом і видихом коротшає, а серцебиття стає рідше.
 • Стадія неповної компенсації. Дихання стає шумним, вдих утруднюється. При вдиху стає помітно, як втягуються міжреберні проміжки в районі грудини і ключиці. Шкіра стає блідою, з’являється відчуття неспокою.
 • Стадія декомпенсації. Хворий відчуває себе дуже погано, при цьому часто прагне зайняти положення напівсидячи і трохи закинувши голову. Дихання стає ще більш гучним, частішає, але стає поверхневим. Частішає також пульс. Особа, губи, кінчик носа і кінчики пальців набувають синюшного відтінку. Можуть червоніти щоки.
 • Стадія задухи (асфіксії). З’являється сонливість, байдужість і почуття сильної втоми. Зіниці розширюються. Дихання стає поверхневим, іноді переривчастим. Шкіра набуває блідо-сірий колір. Можлива втрата свідомості.

Найчастіше відчуття стороннього тіла буває при запальному процесі слизової гортані. Але необхідно виключити новоутворення.

Лікування стенозу гортані

Стеноз гортані – серйозна проблема, яка може загрожувати життю людини. Тому при перших ознаках утруднення дихання потрібно терміново звертатися до лікаря. Лікар-отоларинголог з’ясує причину виникнення стенозу гортані і визначить його стадію. Залежно від цього і має бути призначено лікування.

Стеноз гортані лікують як консервативними методами, так і за допомогою хірургічного втручання. При 1, 2 стадіях, викликаних набряком гортані або інфекційною хворобою, зазвичай застосовують консервативні методи. Якщо причина стенозу інфекційне захворювання – проводиться антибактеріальна терапія. У разі, коли справа в алергічній реакції застосовують антигістамінні препарати. Використовують також інші засоби для зняття набряку гортані.

Дуже важливо забезпечити людині, яка страждає стенозом гортані, доступ вологого повітря багатого киснем. Потрібно також обмежити його фізичну активність і заспокоїти, тому що в стані спокою потреба організму в кисні зменшується. Якщо причина стенозу чужорідний предмет – його потрібно відразу видалити.

Якщо ж проявляються симптоми 3 або 4 стадій, терміново необхідна трахеотомія – хірургічна операція, при якій в трахею вводиться трубка, за допомогою якої забезпечується доступ повітря в легені.

При хронічному стенозі гортані іноді виконують операцію з розширення та розтягування гортані. Це робиться при відкритому хірургічному втручанні.

Визначити, яке лікування необхідно в кожному конкретному випадку, повинен лікар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
РАК ГОРТАНІ

КОМ У ГОРЛІ: ПРИЧИНИ, ДІАГНОСТИКА