Існують різні типи деменції, і кожен із них може впливати на мову по-різному.

Своєчасна діагностика деменції може допомогти прийняти важливі рішення щодо підтримки лікування та догляду. Щоб це сталося, важливо розпізнати ранні ознаки.

Перші ознаки деменції можуть виявлятися у мовних та мовних здібностях людини. І різні типи деменції можуть по-різному проводити мова.

Хвороба Альцгеймера викликає найпоширеніший тип деменції.

«При хворобі Альцгеймера здатність людини формувати мову сама по собі не страждає до пізніших стадій захворювання, але проблеми з пам’яттю, що лежать в основі цього захворювання, призводять до мови, що повторюється. Проблеми з мовою та спілкуванням можуть бути ранніми симптомами деяких рідкісних видів деменції, таких як лобово-скронева або семантична деменція. Часто буває, що на ранніх стадіях хвороби людині складно знайти правильне слово для опису чогось, і він намагається компенсувати це, використовуючи простіші або менш точні слова. Слабоумство, що вражає передню частину мозку, може викликати зміни особистості, які можуть відбиватися у мові, наприклад, у недоречних чи соціально нечутливих коментарях», – каже лікар-невролог Олександра Альохіна.

Проблеми з промовою можуть виникнути через те, що людина не розуміє, що їй кажуть. Іноді це називається “рецептивною” проблемою.

Труднощі можуть виникнути через «експресивні» труднощі, коли людина розуміє питання, але не може підібрати правильні слова для відповіді. Подібні проблеми називаються дисфазії. Всі ці проблеми можуть спричинити замішання, розчарування або дезорганізацію.

Інші ознаки лобово-скроневої деменції

Ранні ознаки лобово-скроневої деменції можуть призвести до змін особистості. Причина такої поведінки в тому, що деменція викликає нестачу соціального розуміння чи поінформованості. Часто пацієнти з деменцією можуть відпускати недоречні жарти та/або виявляти нестачу такту. Люди можуть почати робити «несприйнятливі» висловлювання чи жарти або навіть думати, що інші «несприйнятливі».

Якщо ви підозрюєте, що у вас або у вашої близької людини деменція, важливо поговорити з медичним працівником, щоб оцінити та діагностувати цей стан.

Запишіться на прийом до терапевта, щоб обговорити ваші проблеми. Перед візитом складіть список симптомів, які ви помітили, коли вони почалися і що вас турбує. Це допоможе вам надати якомога більше інформації під час візиту.

«Конкретні приклади проблем із пам’яттю, змін поведінки та втрати навичок чи здібностей справді корисні для лікаря».