Сучасна медицина пропонує широкий спектр снодійних препаратів, як рослинного, так і синтетичного походження.

Хвороба цивілізації

Безсоння – актуальна проблема, особливо серед міського населення, де люди найбільше схильні до стресів. Також масла у вогонь підливає наш спосіб життя. Ми все частіше харчуємося нездоровою їжею і мало рухаємося. У підсумку, виникають порушення в нервовій системі, які проявляються різними симптомами, одним з яких і є безсоння.

За різними оцінками безсонні схильні від 20 до 50% міського населення. А більше 90% людей час від часу стикаються з проблемою поганого сну.

Якщо безсоння носить епізодичний характер, то для організму це не є серйозною загрозою здоров’ю, і такі явища не потребують лікування. У разі, коли проблема носить хронічний характер, то потрібно якомога швидше звернутися до лікаря. Якщо безсоння не лікувати, то з часом розвиваються більш серйозні захворювання, зокрема знижується імунний захист, і виникають порушення в роботі серцево-судинної системи.

Для вирішення проблеми з безсонням лікар, як правило, дає рекомендації по корекції способу життя, а також призначає спеціальні препарати, мова про які піде далі.

Рослинні засоби при безсонні

Одними з найпопулярніших ліків від безсоння є препарати на основі валеріани. Здавна кореневища валеріани використовувалися для приготування заспокійливих і снодійних засобів. І сьогодні валеріана також використовується в якості заспокійливого препарату, однак щодо снодійного ефекту від цієї рослини до цих пір ведуться суперечки. Деякі фахівці вважають, що валеріана ефективна при розладах сну, інші ж, навпаки, вважають валеріану марним ліками при безсонні.

ГАМК-препарати

Гамааміномасляна кислота (ГАМК) – речовина, що вперше було виявлена в корі головного мозку, де ГАМК є основним гальмуючим нейромедіатором. Як тільки гамааміномасляна кислота викидається в синаптичну щілину, то в цей момент сповільнюються нервові імпульси, що в цілому надає гальмуючий ефект на нервову систему.

Після того, як були виявлені такі властивості речовини, то на основі ГАМК стали створювати препарати. Однак через кілька років з’ясувалося, що препарати гамааміномалсяної кислоти не здатні потрапляти з кровотоку в тканини мозку, тому користь від таких препаратів була не більше ніж ефект плацебо. У цьому зв’язку від препаратів з ГАМК відмовилися.

Мелатонін

Мелатонін – так званий гормон сну – речовина, яка регулює роботу біологічного годинника людини. У нормі мелатонін посилено починає вироблятися в темний час доби і сприяє швидкому засипанню.

У літньому віці рівень мелатоніну знижується, тим фахівці і пояснюють часті порушення сну у осіб старше 60 років.

Препарати з мелатоніном, як правило, не діють відразу, терапевтичний ефект від таких ліків потрібно чекати кілька тижнів. Зазвичай, препарати на основі мелатоніну призначаються дуже літнім людям, у яких рівень гормону низький.

Барбітурати

Барбітурати – лікарські засоби на основі похідних барбітурової кислоти, які надають гальмівну дію на центральну нервову систему.

Барбітурати роблять не тільки снодійну дію, але також володіють протисудомним і розслаблюючим ефектом.

Серед основних побічних ефектів барбітуратів варто виділити скорочення фази швидкого сну, а також викликання звикання у разі тривалого застосування. У цьому зв’язку сучасна медицина сьогодні практично не використовує ці препарати.

Бензодіазепіни

Банзодізепіни – це лікарські засоби першого покоління, які безпосередньо впливають на центр сну в мозку, тим самим викликають сонливість. Часто при прийомі бензодіазепінових препаратів відзначається скорочення глибокої фази сну. Як відомо, саме в період глибокої сну відбувається активне відновлення багатьох органів і систем, і тому скорочення цієї фази негативно позначається на стані здоров’я людини.

Побічними ефектами бензодіазепінових лікарських засобів є млявість, зниження концентрації і загальмованість, що звичайно відзначається на наступний день після прийому препарату.

Препарати без бензодіазепінів

Препарати нового покоління, що не містять бензодіазепін, надають мінімальні побічні дії, а також забезпечують глибокий сон протягом 6-7 годин на добу.

На відміну від інших препаратів, снодійні ліки нового покоління не надають розслабляючого дії на м’язи, що важливо, особливо для пацієнтів, у яких є проблеми з диханням.

Запитайте у лікаря!

Перед тим, як приймати той, чи інший засіб від безсоння, завжди консультуйтеся з лікарем. Насправді, повністю безпечних ліків від безсоння не існує. Навіть нешкідлива на перший погляд валеріана може завдати шкоди, якщо її приймати безконтрольно.