Чи існує вік, коли замість контактних лінз краще користуватися окулярами?

Очі – один з найважливіших органів чуття. Цей орган зору передає в мозок інформацію про розміри, кольори і форми оточуючих нас предметів, а також про те, на якій відстані від нас ці предмети знаходяться.

Але з віком зір часто погіршується, що доставляє нам безліч незручностей. Щоб, незважаючи на проблеми із зором, мати можливість бачити все чітко і ясно і не відчувати себе «сліпим кротом» можна користуватися окулярами або лінзами. І окуляри і лінзи створені для того, щоб погано бачача людина могла «навести різкість» і знову «стати зрячою». Останнім часом все більшої популярності набувають лінзи. Їх застосування називається контактною корекцією зору.

Чому лінзи в моді?

Лінзи представляють собою прозорі пластини, які надягають безпосередньо на очні яблука. Деякі вважають, що лінзи переважніше очок, тому що:

  • Носіння лінз – ефективний спосіб відкоригувати зір.
  • Лінзи не змінюють вашу зовнішність.
  • Носіння лінз непомітно для оточуючих, значить, ваш поганий зір не буде очевидним для всіх.
  • Окуляри – не завжди зручна річ для тих, хто веде активний спосіб життя. А лінзи не заважають активно рухатися.
  • За допомогою лінз можна змінювати колір очей, для цього використовують спеціальні кольорові лінзи.

За статистикою лінзи носять в основному молоді люди. Літні ж чомусь побоюються використовувати цю зручну річ для корекції зору. Але чи виправдані такі побоювання? Чи існують реальні перешкоди, які заважають літнім людям користуватися цим сучасним досягненням медицини? Давайте розберемося.

Особливості носіння лінз у зрілому віці

Лікарі вважають, що застосування контактних лінз для корекції зору у віці старше 45 років має свої особливості:

  • У зрілому віці можливі труднощі у навчанні до одягання і знімання лінз.
  • Після 45 років з’являється вікова далекозорість, яка може «заважати» носінню лінз.
  • Виникає багато вікових особливостей, наприклад, порушується змикання повік, з’являється «синдром сухих очей».
  • З’являються захворювання, які вимагають оперативного втручання.

Всі ці особливості потрібно враховувати, коли піднімається питання про контактної корекції зору.

Вік і проблеми з одяганням лінз

Багато зрілих людей вважають, що носіння лінз буде пов’язане для них з певними труднощами. Вони думають, що не зможуть без проблем знімати й одягати лінзи. Але лікарі стверджують, що реальний стан справ говорить про зворотнє. Якщо виникає необхідність в лінзах, то люди похилого віку без проблем справляються з їх одяганням і зніманням. І надалі не відчувають ніяких незручностей. Це говорить про те, що ця проблема надумана і виникає швидше через психологічних бар’єрів, невпевненості в собі і деякого консерватизму, притаманного людям у зрілому віці.

Виняток становлять літні люди з проблемами координації рухів. У цьому випадку лінзи краще замінити окулярами.

Вікова далекозорість і лінзи

З віком часто порушується акомодація очей, тобто здатність чітко бачити предмети як поблизу, так і ті, що далеко знаходяться і розвивається вікова далекозорість або пресбіопія. Ослаблення м’язу, який змінює кривизну кришталика, призводить до того, що людина не може сфокусуватися на близькій відстані. Це спостерігається як у тих, хто добре бачив у молодості, так і у тих, хто був короткозорим. Лікар обов’язково повинен враховувати цю вікову особливість при підборі контактних лінз.

Якщо контактні лінзи були призначені для корекції короткозорості, то можливо потрібно буде зменшити силу «мінусових» лінз, так як короткозора людина може почати трохи краще бачити зблизька без окулярів. При такому зменшенні потужності лінз може трохи погіршитися гострота зору.

Інший метод – змінити силу тільки 1 лінзи, тоді одне око буде краще бачити зблизька, а інше вдалину.

Ще один варіант при пресбіопії – носити «мінусові» лінзи і мати при собі «плюсові» окуляри. Це допоможе добре бачити і вдалину і поблизу. Мінус цього варіанту – необхідність мати при собі очки.

Існують також спеціальні мультифокальні контактні лінзи для тих, хто добре бачив у молодості, але з віком придбав пресбіопію. Але це досить дороге задоволення.

Оптимально зняти контактні лінзи за тиждень до проведення офтальмологічного обстеження.

Вікові хвороби очей «заважають» носінню лінз?

Найпоширеніші вікові хвороби очей – катаракта і глаукома. Носіння лінз не допоможе впоратися з цими хворобами. Для лікування катаракти та глаукоми потрібна операція. Але протипоказань по носінню лінз при цих захворюваннях немає. Якщо лінзи були призначені як засіб корекції при короткозорості і продовжують виконувати свою функцію, то подальше їх носіння на якомусь певному етапі може бути цілком виправдане. Але в кожному конкретному випадку приймати рішення, носити чи не носити вам лінзи, повинен лікар. Він зможе врахувати всі ваші вікові фізіологічні особливості і підібрати правильний засіб для корекції зору.

Слідкуйте за здоров’ям очей, використовуйте сучасні способи корекції зору і залишайтеся гострозорими в будь-якому віці!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРАВИЛА ДОГЛЯДУ ЗА КОНТАКТНИМИ ЛІНЗАМИ

ПОЛІПШЕННЯ ЗОРУ БЕЗ ОКУЛЯРІВ