Корекція астигматизму здійснюється за допомогою окулярів, контактних лінз і сучасних лазерних технологій.

Астигматизм – це зміна заломлюючої сили оптичної системи ока. При цьому може спостерігатися як посилення, так і ослаблення заломлюючої сили, а також порушення сферичності.

При астигматизмі різні меридіани поверхні рогівки мають різну заломлюючу силу, що призводить до формування викривленого зображення предметів. Так, деякі ділянки зображення фокусуються на сітківці, в той час як інші ділянки фокусуються за сітківкою або перед нею.

Прийнято розрізняти рогівковий і кришталиковий астигматизм. При цьому рогівковий астигматизм більш негативно впливає на зір, ніж кришталиковий, оскільки рогівка має велику заломлюючу силу, ніж кришталик.

Вроджений і набутий астигматизм

Астигматизм може бути вродженим і набутим. Варто відзначити, що вроджений астигматизм до 0,5 діоптрій зустрічається у більшості дітей і відноситься до так званого «функціонального» астигматизму, який не впливає на гостроту зору. Якщо ж астигматизм перевищує 1 діоптрію, то він помітно знижує гостроту зору і вимагає спеціального лікування.

Набутий астигматизм, як правило, розвивається внаслідок серйозних травматичних ушкоджень (рубців) рогівки, в тому числі і після хірургічних втручань.

Методи корекції астигматизму

На сьогоднішній день існує кілька методів корекції астигматизму. Це носіння окулярів, контактних лінз, а також хірургічна корекція астигматизму за допомогою ексимерного лазера.

Корекція за допомогою окулярів

Окуляри є найпоширенішим методом корекції зору, особливо у дітей. Для корекції астигматизму застосовуються спеціальні окуляри з циліндричними лінзами, які можуть бути позитивними чи негативними залежно від виду астигматизму.

Окуляри – це доступний, безпечний і досить простий в експлуатації метод корекції астигматизму. Однак при всіх перевагах, окуляри можуть доставляти масу незручностей власнику. Так, окуляри часто брудняться, запотівають, заважають займатися спортом. Окуляри не забезпечують пацієнтові 100% корекції зору. При цьому окуляри помітно обмежують бічний зір і порушують просторове сприйняття, що особливо важливо для водіїв. Крім того, скельця окулярів можуть бути джерелом небезпеки при травмах і аваріях.

Контактні лінзи

До недавнього часу для корекції астигматизму застосовувалися тільки жорсткі контактні лінзи. Такі лінзи не тільки доставляли масу незручностей при носінні, але і негативно впливали на рогівку. На сьогоднішній день для корекції астигматизму використовуються спеціальні торичні лінзи, які підбираються офтальмологом в індивідуальному порядку.

Застосування контактних лінз для корекції астигматизму доцільно при невисокому ступені захворювання (до 3 діоптрій).

Перевагами застосування контактних лінз в порівнянні з очковою корекцією є:

  • мінімальні зміни полів зору і зображення на сітківці;
  • оптимальні умови для бінокулярного зору;
  • компенсація оптичної аберації і призматичного ефекту, що характерно для окулярів;
  • можливість корекції високого рогівкового астигматизму.

До недоліків застосування контактних лінз можна віднести складності в маніпуляціях з лінзами, а також можливі ускладнення і запальні процеси, які можуть бути викликані контактними лінзами.

Лазерна корекція астигматизму

Останнім часом для корекції астигматизму все частіше застосовується ексимерний лазер. Ефект такого лікування досягається шляхом випаровування лазером шару рогівки заданої товщини. При міопчному астигматизмі застосовуються операції, при яких лазерний промінь діє в центрі оптичної зони. Це фоторефрактивна кератектомія (ФРК), а також лазерний кератомілез in situ (LASIK). Операція по методиці ЛАСІК проводиться протягом 10-20 хвилин під місцевою анестезією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗІР

ЯК ЗНЯТИ ВТОМУ ОЧЕЙ?