Якщо болі в грудній клітці виявляються єдиним симптомом, то вони часто становлять більшу діагностичну проблему навіть для лікарів. Розбираємося в симптоматиці і радимо, до якого фахівця звернутися. Головне, не займайтеся самолікуванням.

Коли варто звернутися до кардіолога

— Для кардіогенного болю в грудній клітці, причиною якого є ішемія міокарда, типові наступні характеристики. Біль, як правило, має давлячий, стискаючий характер, іноді супроводжується відчуттям печіння. Такий біль не має чіткої локалізації. Часто має місце виразний негативний емоційний фон, аж до почуття страху смерті. Біль зазвичай локалізується за грудиною, іноді віддає в область шиї і навіть в щелепу. Всі інші зони іррадіації, в тому числі в лопатку, живіт, ліву половину грудної клітки, руку, можливі, але менш специфічні для стенокардії і зустрічаються частіше при інших захворюваннях. Важливим є провокуючий фактор. Для стенокардії таким фактором може бути фізичне або психоемоційне навантаження, гіпертонічний криз, все те, що призводить до підвищення споживання міокардом кисню. Принципово важливо відрізняти фізичне навантаження від позиційних болів (нахилів, поворотів, незручного або вимушеного положення тіла), останні частіше типові для вертеброгенних болів і зовсім нетипові для болю в серці. Тривалість больового синдрому — ще одна важлива характеристика, що дозволяє диференціювати причину. При стенокардії біль триває хвилини, частіше до 5-7-10 хвилин, і ніяк не секунди і не години. За ці кілька хвилин, за умови виключення провокуючого фактора, больовий синдром схильний до зменшення, аж до повного зникнення. Купірувати больовий синдром також може прийом нітрогліцерину або нітроспрея.

На тлі больового синдрому дуже інформативною є звичайна ЕКГ спокою. Якщо больовий синдром вже пройшов, на ЕКГ спокою без змін, але кардіолога насторожив характер болю, який не дозволяє виключити стенокардію, то, швидше за все, він призначить стрес-тест, те, що називається ЕКГ з навантаженням. А вже після уточнення діагнозу буде приймати рішення про тактику лікування.

Коли варто звернутися до гастроентеролога

Біль в грудній клітині

Якщо ви відчули біль в грудях при ковтанні — це типова гастроентерологічна ознака. Виникає біль через спазмування стравоходу. Харчова грудка просувається по стравоходу через певне узгодження рухів стравохідної трубки. Якщо процес порушується, їжа буде проходити з деякими труднощами або ж скупчуватися в одному з відділів стравоходу. Це, в свою чергу, призведе до його розтягнення і, як наслідок, до виникнення больового синдрому.

Деякі виразкові болі можуть іррадіювати в грудну клітку, і навіть часто лікарі швидкої допомоги привозять пацієнта з підозрою на інфаркт, а насправді виявляється виразка.

Езофагіт (ураження слизової оболонки стравоходу запального характеру) дає пекучі болі в області грудної клітини. Тут відмінною особливістю може бути хронічний гастрит в анамнезі, тобто болі давні знайомі, які стали більш інтенсивними, вираженими, як правило, вони пов’язані з їжею. Це можуть бути болі відразу після прийому їжі, коли в запалений шлунок надходить соляна кислота і виникає ось цей пекучий біль.

Коли варто звернутися до невролога
Болі психогенного характеру

Біль

— Болі психогенного характеру зазвичай пов’язані з психічними розладами або з вегетативними порушеннями. Вони можуть бути абсолютно різні за характером — імітуючи стенокардію (стискаючі болі за грудиною) або зовсім неінтенсивні (відчуття повзання мурашок за грудною кліткою). Нерідко такі болі виникають під час панічної атаки, поряд з болем утруднюється дихання, з’являється ком у горлі, частішає пульс, серцебиття і виникає саме відчуття страху і тривоги. В процесі обстеження рекомендується все одно здатися кардіолога, щоб не пропустити атипові болі в серці. Після огляду у кардіолога, пацієнт потрапляє до невролога. Спочатку прописуємо легкі заспокійливі препарати, якщо вони неефективні, то в цьому випадку лікар може запропонувати курс антидепресивної терапії.

Біль вертеброгенного характеру

Таблетка

— Біль вертеброгенного характеру — ті болі, які нам дають хребет, м’язи, нерви, так звана міжреберна невралгія. Такі болі, як правило, не посилюються при русі, при нахилах, при поворотах, при кашлі, при чханні або при глибокому вдиху. Незважаючи на всю свою інтенсивність, вони є доброякісними, але звертатися до невролога все ж варто. Якщо я бачу, що біль вертеброгенний, тобто при огляді є виражений біль у хребті, прослідковую хід болі по міжреберному нерву, то діагноз практично готовий, лікування може бути призначено практично з першого прийому. Призначаються протизапальні препарати, що знімають больовий синдром, вітаміни групи В і ліки, які допомагають розслабитися м’язам грудної клітки і зняти напругу.

У разі виникнення болю вертеброгенного характеру активні фізичні навантаження рекомендують виключити, але ось постільний режим зараз лікарі не прописують. Потрібно вести звичайний спосіб життя, рухатися, виконувати роботу по дому, ту, яка не заподіює біль. Колишня концепція, що з остеохондрозом треба лягти і лежати три дні, зараз вважається зовсім неактуальною: чим раніше пацієнт почне вести активний спосіб життя, тим менш виражені ризики подальшого хронічного болю.

Синдром Тітце

Рентген

— Хрящові болю, так званий синдром Тітце, теж досить поширена річ. Грудина з’єднана з ребрами з допомогою хрящів, є реберно-хрящові зчленування, і місця цих зчленувань можуть запалюватися, виникає виражений больовий синдром, який лікується теж НПЗЗ (нестероїдні протизапальні препарати) і надалі препаратами хрящової тканини (хондропротектори).

Коли варто звернутися до пульмонолога

Легені

Чи не єдиний варіант щодо частих «легеневих» болів в грудях — втягнення в запальний процес плеври. Наприклад, пневмонія, ускладнена плевритом. Больові відчуття в грудях можуть послужити симптомами сухого плевриту, при гнійному ж плевриті біль у грудній клітці посилюється, носить інтенсивний характер, до того ж піднімається температура, з’являється озноб і ломота у всьому тілі.

Іноді болі в грудній клітці можуть виникнути при пневмотораксі. Біль гострий, посилюється під час вдиху, можливий сухий кашель, раптово з’являється задишка, частішає серцебиття.

Не варто забувати і про можливі пухлини легень. Як тільки пухлина починає трохи зачіпати плевру (а плевра інтенсивно забезпечена невралгічними больовими рецепторами), виникають інтенсивні болі. Раки легенів, які знаходяться глибоко, на жаль, можуть пізно діагностуватися. Тому правильніше все-таки дослідити грудну клітку.

Інші болі

Біль в грудній клітині

Болі в грудній клітці можуть виникати і через різні травми і розтягування. Але в цьому випадку їх легко діагностувати, адже пацієнт сам розуміє, що він впав, вдарився або просто перенапружився.

Ще однією причиною інтенсивних болів може послужити оперізувальний герпес (оперізувальний лишай). Спочатку такий біль непросто розпізнати, він буває настільки сильним, що людина може втрачати свідомість. Але потім з’являються висипання, характерні для цього захворювання. Як тільки з’явилися висипання, біль вщухає, і лікар може без проблем поставити діагноз.