Толерантність, або чутливість до алкоголю – це такий стан, при якому для досягнення сп’яніння людині потрібно кожен раз більше спиртного. Така якість виробляється при тривалому вживанні міцних напоїв. Однак в разі, якщо людина робила перерву, стійкість може помітно знизитися або зовсім втратитися.

Вчені виділяють чотири механізми розвитку толерантності до алкоголю, передає The Conversation.

Функціональний

Алкоголь впливає на швидкість реакції, швидкість обробки мозком сигналів. У великих дозах спиртне може привести до порушення координації, помутніння в очах і нездатність ясно виражатися.

Щоб виробити механізми, що перешкоджають появі цих симптомів інтоксикації, людині потрібно регулярно вживати напої, які містять алкоголь. Однак припинивши їх пити або скоротивши обсяги споживання, механізм стійкості до спиртного слабшає. Через це, стан сп’яніння може наздогнати раніше, ніж це було до перерви.

Залежна від середовища

Несприйнятливість іноді виробляється на основі середовища, в якому відбувається вживання. Наприклад, тільки вдома або тільки в барі. Дослідники вважають, що така толерантність є підвидом функціональної, так як знайомі “сигнали” постійно поєднуються з впливом спиртного. В результаті в звичному місці сп’яніння настає пізніше, ніж в новому середовищі.

Привчений

Розвиток стійкості до алкоголю може залежати від того, що ми робимо під його впливом. Згідно з дослідженнями на щурах, навчені переміщатися по лабіринту тварини робили це краще в п’яному стані, на відміну від тих, хто не вживав спиртного під час тренувань.

У людей такий тип толерантності може вироблятися при виконанні звичних ігор. Якщо людина регулярно п’є під час гри в дартс, їй буде легше потрапити в мішень, ніж тому, хто звик грати на тверезу голову.

Метаболічний

Перші три типи терпимості до спиртного залежать від реакцій мозку на його вплив. Цей же тип відноситься до здатності організму швидко виводити алкоголь. Чим частіше людина вживає алкоголь, тим ефективніше печінку його виводить з кровотоку. Таким чином, відчуття сп’яніння швидко проходить.

Толерантність до спиртного – важливий фактор в розумінні того, як розвивається алкогольна залежність. Люди з високою толерантністю частіше доводять себе до цирозу печінки, нейропатії, панкреатиту, раку шлунка та інших наслідків зловживання алкоголем.