Ревматизм – хвороба, від якої можуть постраждати не тільки суглоби, але і серце, нирки і навіть мозок!

Хвороба – це завжди неприємно, навіть коли ми розуміємо, що просто застудилися і через тиждень-другий вже будемо здорові. Але є хвороби, з якими доводиться жити, і які постійно нагадують про себе, а це набагато неприємніше. До таких захворювань відноситься і ревматизм. Щоб зберегти високу якість життя, потрібно знати, як боротися з розвитком цієї хвороби.

Що таке ревматизм?

Ревматизм – це запальне захворювання сполучних тканин організму. У сучасній медицині ревматизму присвоєно термін «гостра ревматична лихоманка». Ревматизм може себе проявити як захворювання серця, суглобів, шкіри, нервової системи, легенів і навіть мозку. Це хронічна хвороба, яка протікає із загостреннями, характер появи яких нагадує атаки.

У побуті під ревматизмом ми найчастіше розуміємо захворювання суглобів – ревматичний артрит або поліартрит.

Причини виникнення ревматизму

Вважається, що на ревматизм частіше хворіють люди, які мають до цього генетичну схильність. Крім того доведено, що провокує розвиток ревматизму стрептококова інфекція (стрептокок групи А). Цей мікроб може тривалий час мешкати на стінках ротової порожнини, не приносячи шкоди. Але в момент, коли імунітет ослаблений, стрептокок може стати причиною ангіни, фарингіту або скарлатини, які в свою чергу можуть призвести до виникнення ревматизму.

Ревматизм запускається при наявності надмірної імунної реакції організму, тому говорять при генно-імунному механізмі розвитку цього захворювання. Імунна система людини починає виробляти антитіла, покликані знищити стрептокок. Але деякі білки стрептококів схожі на білки нашого тіла. І антитіла помилково починають атакувати власні тканини організму.

Симптоми суглобного ревматизму

При суглобовому ревматизмі уражаються в основному великі суглоби: коліна, лікті, плечі, гомілковостопний суглоб, але можуть залучатися до процесу і дрібніші суглоби.

Вперше симптоми ревматизму найчастіше проявляються у віці 7-15 років.

При гострому ревматизмі виникає ряд яскравих симптомів:

 • біль у суглобах
 • набряки в області хворих суглобів
 • запальний процес переходить від суглоба до суглоба
 • різке підвищення температури тіла
 • слабкість
 • пітливість
 • наявність ангіни кілька тижнів тому

Через 2-3 тижні симптоми згасають, і ознаки ревматизму зникають. Але це не означає, що ревматизм пройшов остаточно. На час він може перейти в латентну фазу, після чого знову загостритися. Ревматизм – хронічне захворювання, яке загострюється кілька разів у році.

Після перенесення чергової ревмоідної атаки у багатьох хворих суглоби ще деякий час «відчувають» навантаження і зміни погоди. Вони починають нити і боліти за кілька днів до зміни погоди або після перевтоми.

Небезпеки ревматизму

Небезпека ревматизмуЛікарі з’ясували, що при ревматизмі в першу чергу вражається суглоб, який найбільш навантажений, був травмований або часто переохолоджувався. Але при цьому ревматизм ніколи не призводить до серйозних змін у структурі суглобів. Уражається тільки вистилаюча суглоб синовіальна оболонка, і ці зміни оборотні. І, тим не менш, ревматизм – серйозне захворювання. Особливу небезпеку становлять ревмоідні атаки на інші органи. Найчастіше страждає серце, при цьому велика ймовірність розвитку ендокардиту. У цьому випадку уражаються клапани серця, що може призвести до розвитку пороків серця і серйозного порушення кровообігу.

Можливі також ураження нервової системи, шкіри, легенів та інших систем і органів. Тому, якщо у вас спостерігаються симптоми ревматизму суглобів, потрібно відразу звертатися до лікаря.

Лікування ревматизму

Поставити точний діагноз і підібрати лікування обов’язково повинен лікар. Він розгляне ваш випадок і призначить потрібні вам медикаменти та процедури. Як правило, при появі симптомів ревматизму суглобів призначають:

 • Антибіотики – для знищення стрептококової інфекції
 • Протизапальні нестероїдні препарати-для лікування запалення сполучної тканини.
 • Імунодепресантів-препарати, що ослабляють надмірний імунну відповідь.

Коли гостра стадія пройшла, можливо, вам призначать фізіопроцедури:

 • електрофорез
 • УВЧ
 • парафінові аплікації

У момент загострення також рекомендується зменшити навантаження на суглоби, тобто обмежити кількість рухів. Щоб цього домогтися, хворому пропонується постільний режим.

Профілактика

Ревматизм – хвороба, розвитку якої простіше не допустити, ніж потім довгі роки боротися з її проявами. Для цього потрібно прийняти профілактичні заходи:

 • Своєчасно знищувати стрептококові інфекції в організмі.
 • Не допускати переохолоджень організму.
 • Правильно харчуватися, забезпечувати організму потрібними речовинами.
 • Слідкувати за станом імунної системи.
 • Приділяти увагу фізичній активності.

Слідкуйте за станом здоров’я! Не допускайте виникнення хронічних захворювань, які значно знижують якість життя і провокують виникнення ускладнень!