Причина больових відчуттів в області серця може ховатися в шийних хребцях. Дізнайтеся більше про шийний остеохондроз.

Що це таке?

Шийний остеохондроз – поширене захворювання, яке все частіше турбує осіб молодого віку. Хвороба характеризується дегенеративно-дистрофічними змінами міжхребцевих дисків у шийному відділі хребта. Багато в чому розвитку патологічного процесу сприяє неправильне положення тіла, наприклад, тривале сидіння за комп’ютером. Також негативну роль у розвитку захворювання відіграють неправильна постава, малорухливий спосіб життя, незручна постіль і генетична схильність.

Як правило, шийний остеохондроз розвивається повільно і з віком схильний до прогресування. У літніх людей, на відміну від осіб молодого і середнього віку, шийний остеохондроз часто поєднується з унковертебральним артрозом, спондилезом, міжостистим артрозом та іншими дегенеративними процесами.

Причини

Досі патогенез шийного остеохондрозу залишається не до кінця зрозумілим. На сьогоднішній день встановлено, що захворювання розвивається на тлі порушення обмінних процесів в області шийного відділу хребта. При цьому поступово змінюється структура спочатку міжхребцевих дисків, а потім і тіл хребців.

На відміну від остеохондрозів інших відділів хребта, шийний остеохондроз становить найбільшу небезпеку. При цьому порушенні відбувається здавлювання нервового корінця, що відходить від спинного мозку. Також при шийному остеохондрозі здавлюються кровоносні судини, що погіршує кровопостачання головного мозку. Наприклад, хребетна артерія проходить через отвори хребців, і будь-які зміни структури в шийному відділі хребта призводять до погіршення кровотоку.

Симптоми захворювання

Найбільш характерними симптомами шийного остеохондрозу є больові відчуття, які пов’язані з защемленням нервових закінчень. Часто це болі в спині, шиї і попереку. Найчастіше при шийному остеохондрозі зустрічаються наступні синдроми:

  • Корінцевий синдром – розвивається при защемленні нервових закінчень у шийному відділі хребта. При цьому відчуваються больові відчуття, які переходять від шиї в лопатку, плече, передпліччя і навіть в поперекову область. Хворий може відчувати поколювання, «бігання мурашок», або більш виражений прояв захворювання залежно від стадії шийного остеохондрозу.
  • Синдром хребетної артерії – один із проявів шийного остеохондрозу, при якому відзначається пульсуючий (або пекучий) головний біль, який часто наголошується в потиличній і скроневої області. Як правило, синдром хребетної артерії характеризується постійним болем, і в рідкісних випадках біль носить нападоподібний характер.
  • Іритативний-рефлекторний синдром – симптом, що характеризується пекучим болем в області шиї і потилиці. Часто цей симптом виникає при поворотах голови, чханні, кашлі і після сну. При цьому біль може поширюватися в плече і грудну клітку.
  • Кардіальний синдром – група симптомів, що імітують за своїм характером прояву стенокардії. Розвивається кардіальний синдром при подразненні корінців діафрагмального нерва або корінців великого грудного м’язу. У результаті хворий скаржиться на тиснучі болі в області серця, які можуть носити нападоподібний характер і тривати кілька годин. Як правило, больові відчуття посилюються при різких поворотах голови, чханні. При больових нападах на кардіограмі не фіксуються ніякі порушення.

При шийному остеохондрозі відзначається підвищена втома, а також захворювання може стати причиною погіршення зору і слуху.

Лікування шийного остеохондрозу

Спочатку шийний остеохондроз протікає в легкій формі, і не доставляє хворому відчутних проблем. На цьому етапі немає необхідності в медикаментозному лікування захворювання. Достатньо лише грамотне проведення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання ускладнень. Для цього необхідно переглянути умови вашої праці і способу життя.

Кращою профілактикою шийного остеохондрозу є активний спосіб життя: фізичні навантаження у поєднанні зі здоровим харчуванням. При початковій стадії шийного остеохондрозу лікар вам може призначити спеціальний комплекс нескладних вправ.

По можливості уникайте підйому тяжкості. Позитивно позначиться на вашому самопочутті відмова від куріння. Важливою профілактичною мірою є правильна поза під час сидіння і сну. Подбайте про зручне крісло і ліжко.

При прогресуванні шийного остеохондрозу одні лише профілактичні заходи не принесуть полегшення. У цьому випадку доцільно носіння спеціальних комірів, відвідування фізіотерапевтичних процедур і масажу. При більш важких формах шийного остеохондрозу застосовується медикаментозна терапія з використанням спазмолітиків, анальгетиків і нестероїдних протизапальних засобів.

При хронічних формах остеохондрозу хворим також призначають хондропротектори та вітамінні препарати, зокрема вітаміни групи В.