Хрускіт в колінних суглобах називається крепітацією. Сам по собі він не становить серйозної небезпеки для вашого здоров’я. Але це може означати великі проблеми з колінами в майбутньому. Чому виникає хрускіт в колінах?

Що означає слово крепітація

Крепітація може бути в легкій формі і дуже схожа на те, як хрустять суглоби або спина. Під час таких фізичних вправ, як присідання і випади, посилення тиску на колінний суглоб викликає хлюпаючий звук. Навколо коліна утворюється газ (синовіальна рідина захищає суглоби і зволожує їх), викликаючи хрускіт або навіть чутний тріск, пояснює Майк Т. Нельсон, інструктор ЛФК в штаті Міннесота, США.

Така форма крепітації, як правило, не дуже небезпечна і не викликає сильного болю. Це часто зустрічається незалежно від віку. У 2013 році клінічні дослідження в області ортопедії показали, що навіть у пацієнтів, які помічають у себе ознаки крепітації після проходження операції на коліні, безболісний тріск в суглобах не є причиною для занепокоєння.

У пацієнтів, які помічають у себе ознаки крепітації після проходження операції на коліні, безболісний тріск в суглобах не є причиною для занепокоєння.

Проте, у багатьох людей крепітація насправді викликана тим, що суглоби труться одна об одну в колінах – і це ознака серйозних проблем з колінами в майбутньому, пояснює фізіотерапевт Тоні Д’Анжело, старший віце-президент клінічних досліджень в галузі професійної фізичної терапії в Нью-Йорку, США.

“Тріск (крепітація) може розвиватися від поганого розташування колінної чашечки всередині желобка, оточеного кістками колінного суглоба,” говорить Д’Анжело. “Це призводить до поступового зношування захисного хряща в суглобі. Згодом ситуація погіршується, а коли м’який хрящ зношений сильно, він стає дуже болючим і призводить до так званого появи артритні суглоба”, додає вчений.

Статистика остеоартриту

У 2014 році було проведено дослідження. Його результати опубліковані в офіційному журналі “Остеоартрит і хрящі”, що видається Міжнародним науково-дослідним товариством. За словами вчених, крепітація в поєднанні з болем в колінній чашечці – рання ознака поразки пателофеморального суглоба (де колінна чашечка стикається з гомілковою кісткою) і остеоартрозу в цій області в майбутньому. Остеоартрит коліна зустрічається: у 13 відсотків жінок; 10 відсотків чоловіків. Вікова категорія: в віці 60 років і старше. Це одна з головних причин інвалідності в США, за даними огляду остеоартриту колін, опублікованому в Каспійському журналі терапії (Internal Medicine).

Якщо ви відчуваєте біль поряд з крепітацією, дуже важливо припинити по можливості рухову активність і звернутися за медичною допомогою до кваліфікованого ортопеда, фізіотерапевта або представнику спортивної медицини, каже Нельсон. Доктора допоможуть точно визначити, що відбувається всередині вашого колінного суглоба. У разі необхідності вони призначать оптимальний курс лікування. У разі проблем з коліном крепітація, як правило, супроводжується болем більше 2 балів за шкалою від 1 до 10, говорить Д’Анжело. Дискомфорт може тривати навіть після того, як ви день назад покинули тренажерний зал. Буває, суглоби опухлі, каже вчений.

Вправи для зміцнення м’язів і суглобів

Хоча в даний час не існує досліджень, які свідчать про те, що крепітація при відсутності больового синдрому небезпечна, спеціальні вправи допоможуть запобігти зсув колінної чашечки і більш серйозні причини крепітації, включаючи остеоартрит, каже Д’Анжело.

Для поліпшення функціонування колінного суглоба експерт рекомендує зміцнити квадріцепси (чотириглаві м’язи на передній частині стегна) і сідничні м’язи. Ці м’язові групи допомагають колінній чашечці розміщуватися по центру в межах жолобка.

Цікаво, що присідання і випади відмінно підходять для зміцнення сідничних м’язів. Але вони можуть сприяти зносу суглобів і розриву зв’язок, якщо виконуються неправильно, каже Д’Анжело. Під час виконання вправ гомілку повинна завжди залишатися перпендикулярно підлозі. Якщо ви часто відчуваєте крепітацію або невеликий дискомфорт при виконанні цих вправ, вам краще виконувати вправи сидячи, за словами Нельсона.

Присідання і випади відмінно підходять для зміцнення сідничних м’язів. Але вони можуть сприяти зносу суглобів і розриву зв’язок, якщо виконуються неправильно.

У сідничних м’язах середній сідничний м’яз на стороні стегна особливо важливий при нормалізації роботи колінного суглоба. “Ця група м’язів часто дуже слабка і при цьому важлива при виконанні таких складних рухів, як присідання і випади,” говорить Д’Анжело. Для середнього сідничного м’яза практикуйте відведення стегна, вправи з поперечним валиком і метелик.

Розгинання ноги в колінному суглобі зміцнить квадріцепси. Але краще уникати таких вправ при наявності проблем в області коліна, каже вчений. “Зарядка для коліна в такому положенні не зовсім фізіологічна. Розгибання ноги в колінному суглобі накладає велике навантаження на внутрішню поверхню колінної чашечки. У свою чергу, це дратує м’який хрящ, підсилює біль і погано впливає на колінну чашечку,” заявляє доктор.

Ви присідаєте навпочіпки або робите випад, і коліна починають сердитися … Вони тріщать, вистрілюють, видають хлопки і інші малоприємні звуки. Крепітація може засмутити будь-кого. Інша справа те, що це може бути щось невинне, а може означати синдром ілиотибіального тракту або остеоартрит. Тому будьте уважні до свого здоров’я і займайтеся спортом під наглядом інструктора в разі періодичних болів в суглобах.

Джерело: US News

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО БОЛЯТЬ КОЛІНА ПІД ЧАС ФІЗИЧНИХ ТРЕНУВАНЬ

ЗАХВОРЮВАННЯ КОЛІННОГО СУГЛОБА