Що ви знаєте про реанімацію? Туди тепер пускають родичів пацієнтів. Як зробити їх перебування там і взаємини з медиками максимально комфортними? І за які нововведення борються зараз в європейських і американських лікарнях, де близьких пацієнта вважають частиною команди, що бореться за його одужання?

Котення в палаті інтенсивної терапії

Пам’ятаєте розповідь О. Купріна «Слон»? Тяжкохворій дівчинці імпульсом до одужання стало виконання її бажання. І батьки, лікарі пішли на це, хоча мрія була непроста – привести додому слона. Саме так підходять до бажань маленьких пацієнтів, що знаходяться в реанімації, на Заході: все, що завгодно, лише б у дитини з’явилося бажання жити. Тому в палату інтенсивної терапії приносять не тільки іграшки, книжки, речі з дому, але навіть – запускають домашніх вихованців, якщо хвора дитина просить про це. Фото з реанімації слабо усміхненого малюка, покритого «гроном» трубок від крапельниць і дротів апаратів, який обіймає улюбленого кошеня, нікого не шокує загрозою антисанітарії. Не роздумують, реанімація – порятунок життя або загроза смертельної небезпеки.

Про те, як можна налагодити розміщення родичів пацієнтів в реанімації, найпростіше зрозуміти з досвіду країн, де подібне практикується десятиліттями. Наприклад, відділення інтенсивної терапії лікарні Святого Томаса в Лондоні (Великобританія).

Діти з прикріпленими датчиками, трубками крапельниць, інтубаційної трубки, катетерами … Не вщухає гудіння апаратів. Мами, прикрившись ширмами, які стоять біля кожного ліжка, відгороджуються від інших дітей та їх супроводжуючих. Нікому не хочеться спілкуватися.

Читайте також:  Преимущества лечения в Израиле

Медики пояснюють новоприбулим, що реанімація – це простір не тільки для дитини, але і для батьків. І якщо у пацієнта завдання – одужати, у батька, який буде залишатися з ним цілодобово, – створити максимально сприятливу атмосферу і бути спостережливим щодо змін в стані здоров’я. Ніякий медперсонал не в змозі також чуйно простежити за маленьким пацієнтом, як мати, – по-перше, у медсестри підопічних кілька, по-друге, вона не так добре знає невербальна мова дитини (його міміку, жести, знаки про поліпшення або погіршення стану).

Лекції, екскурсії, списки завдань для батьків в реанімації

Дітей до року мами час від часу, за рекомендацією медиків, тримають в кенгуру – контакт шкіра до шкіри цілюще. Тих, хто здатний хоч трохи годувати грудьми, умовляють робити це, навіть якщо малюк не такий малий. Одна з жінок з 2-річною дитиною соромливо зціджує буквально краплі грудного молока і винувато каже, що його тепер дуже мало. Але тут розглядають материнське молоко не як харчування, а як ліки, тому цінують кожну краплю. Медики розуміють, що вони цього не можуть. Одна з жінок скаржиться, що їй страшно торкатися до власної дитини: йому спеціально штучно знизили температуру, щоб звузити його кровоносні судини і таким чином підвищити артеріальний тиск, він холодний і блакитно-сірий. Але лікар пояснює, що він чує запах матері, відчуває різницю між дотиками її та медперсоналу, чує голос – все це допомагає одужати.

Читайте також:  Що потрібно знати про донорство ооцитів?

Медперсонал в кінці робочого дня влаштовує своєрідні заняття: навчає, як поліпшити лактацію, як поводитися з апаратурою, яка поруч, щоб вони відчували себе більш впевнено. Новоприбулим раз в тиждень проводять «екскурсію». Хтось тут проведе лічені дні, хтось – місяці. Детально розповідають, як доглядати за лежачим хворим: міняти памперси або звільняти мочеприемники, мити, перевертати, робити пасивну гімнастику (пересувати і надавати особливі положення кінцівкам безвольно лежачого малюка) тут довіряють саме батькам. Це набагато полегшує роботу медперсоналу. Батькам навіть вивішують списки завдань по догляду за дитиною.

В реанімації

Завдання західної реанімації: “папські палати” і психологи для батьків

Картинка – аж ніяк не ідилічна. Тут є свої традиційні завдання, які ніяк не вдається вирішити.

Перша – зручності, якщо доглядати за дитиною належить татові. Все частіше в сім’ях в реанімації залишається батько дитини, а не мати, або пара змінюється по черзі. В іноземних реанімаціях найчастіше палати не одномісні, як іноді вважають в Україні ті, хто в багнети зустрів нововведення про допуск рідних. Це скоріше опенспейс. Тому перебування чоловіків і жінок в одному приміщенні 24 години на добу, звичайно, не комфортно, хоча батькам тяжкохворих дітей – не до комфорту. Але все ж клініки намагаються виділяти окремі «папські» палати.

Друга мета: психологічний супровід батьків. У реанімаціях збираються ввести консультації психологів, щоб зняти виникаючу напругу (дітям така послуга вже гарантована). Адже високоінвазивні процедури часто сприймаються як неетичні, жорстокі по відношенню до дитини. Мами і тата кидаються захищати дітей від того, на що попередньо дали згоду і що може врятувати їм життя. Найстрашніший момент – коли помирає дитина в реанімації, і це бачать батьки інших дітей. Якщо пострадянським країнам дісталася традиція ігнорувати психологічну сторону, західні клініки часто навіть критикують за акцент на психології. Але там вважають вкрай важливим не травмувати психіку, тому що саме її ресурси визначають успішність лікування на етапі реабілітації.

Читайте також:  Комплекс вітамінів для підвищення імунітету

Третє завдання: для дітей старшого віку, які, на жаль, надовго будуть прив’язані до палати реанімації (найчастіше це – онкохворі діти) важливо зберігати інтерес до ігор, навчання, спілкування з однолітками. Команда ігрової терапії, яка працює в лікарні, реанімаційного відділення приділяє не меншу, а більшу увагу. Тут є набір іграшок для різного віку, ігрові приставки. На іграшках пояснюють майбутні маніпуляції, навчають тому, що має бути освоїти дитині (наприклад, як поводитися з протезом). Для найважчих, але перебувають у свідомості – проектор, що транслює на стелю мультики. Але психологи поки не дуже задоволені результатом: вони планують розробити спеціальні програми ігрових занять, які б допомагали дитині і відновлюватися після кризового стану, і зберігати допитливість.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РОДИЧІВ ПУСТИЛИ В РЕАНІМАЦІЮ: ЩО ДАЛІ. ЧАСТИНА 1