МакКензі Максон, автор статей видання Greatist, до 19 років вважала, що у неї все в порядку. А насправді вже три роки як страждала на анорексію. Дівчина ділиться своїм досвідом у боротьбі з цим психічним розладом і розвінчує 10 міфів, пов’язаних з даним захворюванням.

Я звикла вважати, що у мене все відмінно: багато близьких друзів в школі, успішно беру участь в кросах на довгу дистанцію … Той факт, що я опинилася хворою, став для мене повною несподіванкою. У 16 років у мене вже була нервова анорексія. Але лікарі ще не ставили діагноз. Я довго заперечувала, що у мене порушення харчової поведінки. Отямилася в 19 років.

Коли я почала вчитися в коледжі, то помітила, що довкола багато людей, які цікавляться чимось важливішим, ніж кількість калорій в з’їденій їжі. Вони виглядали щасливими, а у мене точно щастя не було. Мені потрібен час для того, щоб позбутися від анорексії. Правда, зараз ще не можу сказати, що повністю впоралася з цим недугом.

У мене було одне з порушень харчової поведінки. Медики розрізняють такі його види:

  • нервову анорексію;
  • нервову булімію;
  • психогенне переїдання;
  • нервову орторексію.

Тепер мені 22 і я розумію, що боротися з анорексією – це нормально. А ось ігнорувати цей стан – не є нормальним. Порушення харчової поведінки – справа серйозна. Я ніколи не була хвора фізично так, як інші, а от моєму психічному здоров’ю завдано збитків. Після того, як я досить вивчила анорексію і почала одужувати, хочу поділитися з вами інформацією, яку дізналася. Розповім вам найвідоміші міфи про анорексію і постараюся їх розвінчати.

МІФ 1. Якщо в людини анорексія, то вона дуже худа

Худоба може бути ознакою анорексії. Але недолік ваги – зовсім обов’язковий симптом, якщо спостерігаються булімія, психогенне переїдання або нервова орторексія.

Я ще продовжувала займатися спортом, але вже не отримувала від цього задоволенняНервовою анорексією називають порушення харчової поведінки, коли спостерігається навмисне зниження ваги. Сам пацієнт викликає цей стан, щоб схуднути або уникнути в майбутньому зайвої ваги.

Нервова булімія – це порушення харчової поведінки з нападами переїдання і надмірною заклопотаністю контролюванням своєї ваги. Психогенне переїдання: переїдання, яке призводить до появи зайвої ваги і є реакцією на психотравматичну ситуацію. Може слідувати за втратою близьких, нещасними випадками, хірургічними операціями і емоційним дистресом, особливо у осіб, схильних до повноти. Нервової орторексія називають нав’язливе бажання правильно харчуватися і є тільки здорову їжу. Як уникнути орторексії? Не доводити ідею до абсурду.

По суті, фізіологічні прояви – це не суть проблеми при харчовому розладі. Набагато важливіший стан психіки. Ви можете важити багато або мало, бути високим або низьким, м’язистим або худим. Але це ніяк не свідчить про ваше ставлення до їжі, спорту або до свого тіла.

Коли анорексія набула загрозливого розмаху, мій організм ще функціонував, я не виглядала хворою, але була просто дуже худою. Зараз я здорова, але більшість людей до сих пір називають мене худенькою. З іншого боку, з моєю головою було далеко не все в порядку: я збожеволіла на підрахунку калорій, бігала все більше, важила все менше.

МІФ 2. Той, хто багато чого домагається, не захворіє на анорексію

З боку я була досить успішна в житті: в школі, з друзями, в команді. А потім я раптом захворіла. Але якщо озирнутися назад, то можна було побачити, що мій успіх як раз і став моєю проблемою.

Фактори ризику, при яких розвивається порушення харчової поведінки:

  • перфекціонізм;
  • негативне мислення (протилежне позитивному мисленню, прагнення зациклюватися на недоліках).

У мене як раз все це було присутнє. Мені доводилося тиснути на себе, щоб домогтися успіху і стати “досконалою”, а це були тонни зусиль і контролю. І підсвідомо я відчула потребу контролювати свій організм теж.

МІФ 3. Анорексія з`являється тільки у людей з комплексами

Я ніколи не вважала себе товстою або некрасивою. Не страждала особливо через низьку самооцінку, і у мене не було комплексів через зовнішність. Але я сильно боялася зізнатися комусь, що у мене анорексія, тому що боялася нерозумно виглядати. Я вважала, що раз у мене худорляве тіло, то це прекрасний доказ того, що я успішно уникаю їжі. Але тепер я розумію, що одержимість підрахунком калорій і спортом була просто способом зняти стрес при моїй підвищеній тривожності. Я турбувалася через те, що не все піддавалося моєму контролю.

Навіть коли анорексія проявила себе в повній силі і коли я важила зовсім мало, то не рахувала, що добре виглядаю, мені хотілося стати ще більш стрункою. Хоча я прекрасно розуміла, що була страшно худою. Справжня хвороба була в моїй голові: я думала, що раз могла голодувати, значить, я краща і сильніша, ніж інші. Я ніколи не відчувала ненависті до свого тіла або зовнішності. А коли я стала одужувати, то весь час дякувала своєму організму за те, що він зміг витримати все, що я створила з ним.

Справжня хвороба була в моїй голові: я думала, що раз могла голодувати, значить, я краще і сильніше, ніж інші.

МІФ 4. Анорексію можна ігнорувати

Ні. Анорексія вимагає вашої уваги кожну секунду і зачіпає всі аспекти вашого життя. Я планувала свій час навчання відразу після занять спортом, щоб не було часу поїсти. Уникала ланчів з друзями, щоб вони не помітили, що я викинула їжу. Одного разу, коли моя мама запросила мене до столу обідати, я залилася сльозами і ридала до тих пір, поки вона не дозволила мені залишитися в своїй кімнаті. Зараз мені навіть важко повірити в те, що я пропустила безліч подій, які так чи інакше були пов’язані з їжею, тому що просто боялася їжі.

МІФ 5. Анорексія йде, коли приймаєте своє тіло

В кожному окремому випадку порушення харчової поведінки майже завжди є своя особиста життєва ситуація, про яку варто вам з кимось поговорити. Зараз я точно можу вам сказати вам, в чому була моя проблема. Я відчайдушно хотіла все тримати під контролем. І відчувала себе погано, коли думала про те, на що я не можу вплинути.

Після того, як поспостерігала за близькими, побачила їх випробування (розлучення, нещасливі шлюби, важкі психічні захворювання, фінансову нестабільність), щастя здалося мені чимось недосяжним. Не важливо, наскільки сильно я намагалася: я все одно не могла досягти своєї мети.

Я втомилася бути безпорадною поряд з близькими. Я спостерігала за тим, як вони боролися, і в кінцевому підсумку все одно нічого не змогли зробити і були нещасні. Тому я прагнула хоч щось контролювати в своєму житті: це було харчування і фізичні навантаження. Мені це спало на думку тільки тоді, коли стала одужувати. Якби я зрозуміла раніше, якби в ті часи я поговорила з кимось про свою проблему, все було б інакше.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: ОЗНАКИ анорексії: ЯК ВЧАСНО РОЗПІЗНАТИ

МІФ 6. Ніхто не бачить, що у вас анорексія

Я вважала себе хитрою. Але це було не так. Мої друзі не звертали уваги на мою поведінку тільки тому, що вони знали: я буду огризатися, якщо вони наважаться щось сказати. Моя мама дотримується політики невтручання в плані виховання. У будь-якому випадку, вона точно знала, що щось відбувається зі мною. Мій тренер зауважив, що я втрачаю вагу. Оскільки я як і раніше бігала швидко, він мені нічого не говорив. Я пишалася тим фактом, що ніхто не може мені сказати про мою проблему. Хоча так, я розуміла, що багато людей підозрюють у мене анорексію.

Коли я нарешті схаменулася, то розповіла про все своєму новому другові по коледжу з першого курсу. Руки мої тремтіли: я боялася, що він не сприйме мої слова всерйоз. Цей хлопець знав мене всього лише кілька місяців і при цьому не здивувався, почувши про все. Він слухав мене з дуже серйозним виразом на обличчі, потім витер мені сльози і сказав, що все буде в порядку. І з часом все дійсно налагодилося. Про що я шкодую? Про те, що мені знадобилося багато часу для того, щоб визнати проблему і відкритися перед іншими людьми.

МІФ 7. Прохання про допомогу говорить про слабкість

Найбільше на світі я боялася цього. Це самий найдурніший з міфів, в які я коли-небудь вірила. Але знаєте що ще? Ніхто не думає: круто, ця людина не визнає, що у неї є проблеми! Насправді, коли ви відкриваєте перед іншими людьми, вони просто вважають вас Людиною. І тому все, що виникає завдяки такій взаємодії між людьми, – справжнє і щире.

Якщо ви будете намагатися впоратися самі з розладом харчової поведінки, будь то анорексія або булімія, ви просто віддалите себе від інших. Для мене ізоляція стала одним з найстрашніших побічних ефектів анорексії. Я думала, що ніхто не розуміє мене, що друзі не знають мене справжню, що я єдина людина, яка коли-небудь стикалася з таким явищем (а це далеко не так). Мало того, що я намагалася впоратися з анорексією, так я ще боролася з почуттям віддаленості від світу.

МІФ 8. Ніхто не зрозуміє Вас

Ви здивуєтеся тому, скільки людей насправді хочуть вам допомогти. Ні, не кожен зрозуміє, через що саме ви проходите зараз. Але кожна людина свого часу з чимось боролася. І якщо близькі вас люблять, вони зроблять все можливе, щоб допомогти і поспівчувати. Частково я ніколи нікому не говорила, через що пройшла, тому що я думала: вони це не зрозуміють. З тих пір я дізналася, наскільки люди можуть бути дивні і прекрасні.

МІФ 9. Анорексія впливає тільки на Вас

Мені було дуже важко написати про це. Проблеми існують не тільки в вашому власному світі. Моя молодша сестра, яку я люблю більше, ніж будь-кого іншого, точно помітила, що зі мною щось відбувається негаразд. У дитинстві ми разом пройшли через важкі випробування. І замість того, щоб звернутися до неї за допомогою, я пішла в себе.

Я навіть не могла собі уявити, що мої вчинки так вплинуть на сестричку. Можливо, я підсвідомо демонструвала свої дії як єдино правильні, – як можна пройти через біль. Може, це сталося тому, що у анорексії не тільки психологічні аспекти, вона ще обумовлена ​​генетично. У будь-якому випадку, моя сестра відмовлялася від їжі, ні з ким не розмовляла і більшу частину дня спала. Так тривало цілий рік.

На щастя, зараз вона здорова, сповнена сил і повернулася до самої себе. Сестра відчула на своєму досвіді жахливий приклад, який я їй показала. Ці важкі обставини навчили мене усвідомлювати, як мої вчинки впливають на інших, навіть якщо я сама до цього не прагну.

МІФ 10. Ви позбудетеся від анорексії назовсім

Я так довго намагалася навчитися зберігати баланс! При цьому до цих пір не дуже розумію, як це робити. Якщо я йду обідати і всі п’ють якісь напої, мені стає не по собі і я починаю шукати відповіді на запитання: а що робити, якщо я не хочу келих вина? Мені простіше не їсти зовсім, ніж їсти потроху. Якщо я хочу з’їсти трошки шоколаду, то в кінцевому підсумку, буває, що уплітаю цілу плитку. Насправді помірність вимагає величезних зусиль.

З чим мені довелося змиритися? З тим, що не існує правильних рішень. У процесі боротьби з хворобливою худорбою мені довелося навчитися прислухатися до свого організму, а не просто намагатися змусити себе бути кимось, ким я не є насправді.

Мене досі по життю супроводжують відгомони анорексії. Я тримаю в пам’яті інформацію, скільки калорій і макроелементів в продуктах. І не можу це викинути з голови. Коли щось вибираю в магазині, в першу чергу дивлюся кількість калорій, і з чого складається цей продукт. Якщо я не позаймалася спортом, тихий голос всередині наполягає, що я не заслуговую десерту. Іноді до цих пір внутрішньо панікую, якщо мої друзі взяли спонтанне рішення піти за морозивом або гамбургерами.

Зрозумійте мене правильно: мені вже набагато краще. Але на підсвідомому рівні ще присутні глибоко вкорінені звички. Наприклад, я не можу забути, скільки калорій міститься в шоколадному печиві або скільки я можу спалити калорій під час пробіжки. Простіше кажучи, повністю позбутися від порушень харчової поведінки неможливо. Все, що ви можете зробити, – це ставати здоровішими з кожним днем.

Джерело: Greatist

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: АНОРЕКСІЯ І БУЛІМІЯ