Якщо щитовидна залоза не працює належним чином, це може призвести до серйозних наслідків.

Щитоподібна залоза виробляє життєво важливі гормони, які впливають на кожну клітину тіла і, таким чином, впливають на весь організм у цілому – про це в інтерв’ю Focus розповів лікар Андреас Пфайффер, який очолює Клініку ендокринології в берлінському медичному центрі Charite. За словами фахівця, існує безліч симптомів, які можуть вказувати на проблеми із щитовидною залозою: від різних людей можна почути різні скарги.

«Поширені три захворювання щитовидної залози: гіпофункція, гіперактивність та зоб. Особливо часто на порушення в роботі органу страждають люди старше 45 років, часто не підозрюючи про це. Тим часом у довгостроковій перспективі дисфункція залози може бути небезпечною для життя», – зауважив доктор Пфайффер.

Лікар поінформував, що можна відчувати, коли виникають проблеми із щитовидною залозою.

“Я постійно втомлений”. Як би рано ви не лягали спати, як би глибоко ви не спали, вранці ви все одно почуваєтеся виснаженим і розбитим. Якщо це відбувається регулярно, у вас може бути знижена активність щитовидної залози, каже експерт.

Найчастіше це порушення викликається аутоімунним захворюванням – тиреоїдитом Хашимото. У його випадку імунна система виробляє антитіла проти щитовидної залози, що запалюють її тканину і заважають виробляти достатню кількість гормонів. В результаті процеси життєдіяльності в організмі сповільнюються, виникає занепад енергії.

«Я завжди у напрузі, занепокоєнні». Ви не можете спати ночами, нервуєте, легко дратуєтесь протягом дня, сильно турбуєтеся і турбуєтеся через будь-які новини – це може вказувати на гіперактивність щитовидної залози, поясни лікар. При цьому захворювання антитіла стимулюють щитовидну залозу виділяти занадто багато гормонів. Приблизно у половини пацієнтів антитіла також атакують жирову тканину за очима, змушуючи її рости та випинати очні яблука.

«Не можу носити водолазки, светри». Така скарга – одне із можливих ознак зоба, тобто. збільшення щитовидної залози. Зоб зазвичай виникає за нестачі йоду: коли мікроелемента не вистачає, орган розростається, щоб більше вбирати його з крові.

Іноді на щитовидці збільшуються окремі ділянки – розвиваються звані вузли. У разі шия також стає занадто чутливої ​​до тиску комірами, шарфами.

“Мені занадто холодно або занадто спекотно”. При гіпофункції залози (гіпотеріоз) тіло остигає швидше, тому що кровоносні судини перестають правильно скорочуватися – в результаті людина страждає на підвищену мерзлякуватість, у нього постійно мерзнуть кінцівки.

При гіперфункції (гіпертиреоз) відбувається зворотне: загострюються відчуття задухи, спеки, посилюється пітливість.

«У мене випадає волосся». Волосяні фолікули дуже чутливі до гормональної турбулентності. Коли волосся стає грубим, сухим і схильним до рясного випадання (особливо пучками), можливий гіпотиреоз. У людини з гіпертиреозом волосся може рости дуже швидко, але воно, як правило, не сильне, не щільне, а тонке і слабке, тому також схильні до випадання.

“У мене нерегулярний стілець”. Робота кишківника тісно пов’язана з балансом гормонів в організмі. Якщо щитовидка виробляє дуже мало тиреоїдних гормонів, кишечник стає млявим, з’являються метеоризм і запори. Надлишок гормонів стимулює травлення настільки, що людина страждає від спазмів у животі та діареї.

«Я набираю вагу, хоча їм трохи». Недостатня активність щитовидної залози змушує тіло працювати у економічному режимі. Як наслідок, уповільнюються обмінні процеси і вага може збільшуватися навіть на тлі дієти. При гіпертиреозі, навпаки, худорлявість можлива навіть якщо людина їсть щось калорійне.