Вже давно йдеться про шкідливі властивості ковбаси, причому не залежно від її виду. Ми не сперечаємося — це набагато шкідливіше, ніж звичайне м’ясо. Але ми вирішили розібратися, який з видів ковбаси шкідливіше – копчена, варена, ліверна чи кров’яна? Відразу хочемо попередити, що мова в даному матеріалі піде тільки про ковбасу, яка приготовлена в заводських умовах.

Склад вареної ковбаси та її шкідливі властивості

Напевно, самим наївним переконанням покупців є те, що вони думають, ніби в ковбасі міститься тільки м’ясо. Бувалі споживачі знають, що це не так. Поспішаємо розчарувати всіх-ковбаса є одним з найбільш хімічних продуктів у світі. Адже інакше як вона могла б зберігатися мало не по півроку в нерозпечатаному вигляді?

Склад вареної ковбаси, на жаль, далекий від того, що нам там хотілося б бачити. Хоча навіть в найгіршу за якістю ковбасу виробники змушені класти м’ясо. Чим вище ціна, якість і відоміший бренд, тим більша ймовірність купити найбільш якісний, а значить, не такий шкідливий продукт. Однак є і лазівки в приготуванні вареної ковбаси.

Варену ковбасу отримують після виварювання м’ясного фаршу. Щоб зробити собівартість нижчою, фарш готують з додаванням різних продуктів тваринного походження — сухожиль, зв’язок, шкіри. Коли вони перетворюються в єдину масу, то ніякого смаку і кольору натурального м’яса ви не побачите. Однак відрізнити такий продукт від натурального неможливо, так як це ж все є м’ясними продуктами. Варто відзначити один плюс — жири у виробництві вареної ковбаси використовують справжні, так як їх взагалі нічим неможливо замінити.

Є ще один шкідливий компонент, який ніхто не хоче бачити — соя і сейтан. У першому не міститься потрібних організму білків, в чому і проявляються шкідливі властивості ковбаси. У сої немає смаку, запаху та кольору, тому в кінцевий продукт додають багато приправ, щоб варена ковбаса заграла яскравими фарбами. Також у варену ковбасу додають воду, за рахунок чого вона стає м’якою. Втім, це робить її одним з найбільш швидкопсувних видів ковбас.

Читайте також:  Обязательные приправы на вашей кухне: без чего не обойдется ни одна хозяйка

Чимало синтетичних добавок у вареній ковбасі — сольові розчини, желатин, підсилювачі смаку (инозинат натрію Е631, глютамат натрію Е621 та інші), добавки для поліпшення смаку (Е250 – один з найбільш потужних канцерогенів) і добавки для запобігання розвитку патогенних бактерій. Останні є справжніми отрутами, які переносяться організмом тільки в невеликих дозах. Що стосується інших добавок, то це вкрай шкідливі компоненти, які здатні викликати різні побічні ефекти — почервоніння, свербіж, задишка, болі в грудях, нудоту та навіть втрату зору і ракові пухлини.

Склад копченої ковбаси та її шкідливі якості

Копчена ковбаса вимагає мінімальної обробки м’яса, за рахунок чого вважається однією з найбільш корисних. Та й зберігається вона набагато довше. Спробуємо розібратися докладніше.

Існує кілька типів копченої ковбаси: власне копчені, варено-копчені, напівкопчені і сиров’ялені. Спочатку копчення було призначене для обробки м’яса і позбавлення від різних бактерій, проте смак такого фаршу виходив настільки цікавим, що тільки заради цього люди стали користуватися таким методом.

У складі копченої ковбаси є власне саме м’ясо, з якого готують фарш, і сало, яке додають у вигляді шматочків у вже готовий фарш. Це дозволяє підтримувати тверду консистенцію продукту. Завдяки добавкам у вигляді спецій копчена ковбаса знаходить специфічні аромати. До них можна віднести багато чого: перці, цибулю, часник, лимонну есенцію, кардамон, куркуму, фенхель і так далі. Найчастіше у кожного виду ковбаси є певний набір приправ. Причому це потрібно і для підтримки ферментації копченої ковбаси і її зневоднення. На сучасних виробництвах, правда, досить часто використовують дріжджі і кислоти для цього.

Читайте також:  Кавова естетика: як насолоджуватися стильними упаковками кави

Але не можна сказати, що копчена ковбаса зовсім не володіє шкідливими якостями. Адже навіть в самому натуральному продукті є синтетичні добавки. Так, дуже часто в суміш додають селітру, що надає ковбасі рожевий відтінок. Втім, особливої шкоди це не завдає.

Також при виробництві копченої ковбаси додають Е250, Е621, Е631, про шкідливі властивості якого знають усі. Це дозволяє надати більш виражений аромат продукту. Нерідко в копчену ковбасу додають молочну кислоти, що прискорює виробництво м’ясного продукту.

Склад кров’яної ковбаси та її шкідливі якості

Кров’яна ковбаса вже давно прикрашає столи українців і вважається делікатесом. Завдяки цьому можна вирішити проблему недокрів’я. Унікальність цього виду ковбаси полягає в основному компоненті — кров. Вона повинна використовуватися в свіжому вигляді, без згустків і різних включень, що не згорнулася. Перед приготуванням її стерилізують, щоб уникнути попадання в готовий продукт шкідливих мікробів.

А ось добавки до кров’яної ковбаси можуть бути самими різними. Наприклад, традиційно люблять додавати кашу, хоч це і звучить дивно, різні субпродукти (язик, печінка), сало, спеції, наприклад, цибуля, часник, перці. По суті, все це не є шкідливими компонентами. Всі корисні властивості зберігаються для людини тільки в тому випадку, якщо ковбасу робили з крові абсолютно здорової тварини. Також не варто забувати про шкідливий як для фігури — кров’яна ковбаса досить калорійна, тому її не слід їсти при ожирінні.

Склад ліверної ковбаси та її шкідливі якості

Ліверна, як і кров’яна, стоїть осібно в лінійці різних видів ковбас. В основному її готують з субпродуктів, внутрішніх органів великої рогатої худоби. У складі ліверної ковбаси немає крові, але є тільки перероблені субпродукти. Також ліверну ковбасу часто називають печінковою, це повелося з тих пір, коли в складі в основному використовували печінку. Завдяки цьому ковбаса знаходить масу корисних властивостей. Ліверна ковбаса ділиться на якісну, а значить дорожчу. Вона готується з першосортних субпродуктів-печінка, нирки, брижа. Є ковбаса, яку готують з другосортних субпродуктів, що робить її вже не такий якісної, — серце, вим’я, рубець і решті шлунок, навіть сухожилля. Не можна сказати, що це шкідливіші для здоров’я, але все ж це просто не ті вітаміни і речовини, що містяться в першосортній ліверній ковбасі.

Читайте також:  Здоровое пищеварение: как улучшить состояние желудочно-кишечного тракта
Як вибрати не шкідливу ковбасу?

Як ми могли переконатися, в кожному виді ковбаси є свої каверзи. Потрібно вміти відрізнити якісний виріб від того, що принесе суцільної шкоди. Наприклад, варену ковбасу краще в принципі не брати, а приготувати самому. Так, вона буде не такою апетитною, але все ж не такою шкідливою і повністю безпечною.

Те ж саме стосується копченої ковбаси, яку часто напихають добавками Е. Ми впевнені, що вдома ви такого зробити навряд чи зможете. Тому більш натуральною і корисною стане домашня копчена ковбаса. Що стосується вибору в магазині, то слід звертати увагу на склад, який вказаний на упаковці. Обов’язково оцініть колір. Варена і копчена ковбаси, наближені до натуральних, не матимуть яскраво-рожевого кольору. Це відбувається через додавання до фарш селітри.

Також необхідно звертати увагу на наявність синтетичних добавок. Чим їх більше, тим нижче якість натуральних інгредієнтів. Ви повинні розуміти, що ковбаси без будь-якої синтетики не буває. Тому читайте, що пишуть на етикетці, і будьте уважні до кольору. А по можливості готуйте ковбасу в домашніх умовах, тим більше рецепти зараз доступні кожній сучасній людині.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧОМУ НЕ МОЖНА ЇСТИ КОВБАСУ І СОСИСКИ

ПРАВДА ПРО СОСИСКИ І КОВБАСУ